Panele fotowoltaiczne: co należy o nich wiedzieć?

  • 09.12.2019, 11:51
  • Artykuł partnera
Panele fotowoltaiczne: co należy o nich wiedzieć?
Panele fotowoltaiczne to doskonałe narzędzia do przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną. Mimo że obecnie prawie wszyscy wiedzą, czym są panele słoneczne, to jednak nie wszystkich na nie stać.

Tymczasem, przewiduje się, że w niedalekiej przyszłości będą one stanowiły pokaźne źródło energii w Polsce. Podobnie dzieje się już teraz na Zachodzie, gdzie fotowoltaika w niektórych regionach wypiera tradycyjne źródła energii.

 

Dofinansowania na panele fotowoltaiczne

Każda osoba, która chciałaby zainstalować sobie panele fotowoltaiczne na dachu własnego domu lub firmy, może ubiegać się o otrzymanie dofinansowania. Ze względu na to, że fotowoltanika to szansa na zmniejszenie eksploatacji paliw kopalnianych, Unia Europejska oraz rząd w Polsce usilnie zabiega o promowanie jej idei.

Zasady uzyskiwania dofinansowania są zmienne. W 2019 można uzyskać środki w ramach programu Mój Prąd. Wniosek o uzyskanie pieniędzy na zbudowanie sobie paneli słonecznych można składać wyłącznie pisemnie i wyłącznie w Warszawie. Fotowoltaika dofinansowanie 2019 może być przyznane chętnym niezależnie od tego, w jakim regionie kraju znajdują się domy, w których owe instalacje miałyby zostać zainstalowane. 

 

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne różnią się od siebie budową i sposobem działania. To, jakiego rodzaju panele zostaną zainstalowane w naszym otoczeniu jest uzależnione od siły promieniowania słonecznego oraz od tego, jaką powierzchnię chcemy przeznaczyć na pokrycie panelami. Cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne to panele nowej generacji. Są zbudowane z krzemu amorficznego. Nie są tak wydajne jak wcześniej wyprodukowane modele, jednak ich potężnym plusem jest niska waga. Dzięki temu, można ustawić je w tych miejscach, w których nie warto ryzykować zastosowaniem cięższych modeli. 

 

Panele BIPV

Mimo że rynek jest zdominowany przez tradycyjne panele fotowoltaiczne, do użycia wchodzą już coraz bardziej śmiało panele BIPV. Czym różnią się panele BIPV od tradycyjnych paneli fotowoltaicznych? Różnica jest znaczna: moduły BIPV są wbudowane w elementy konstrukcyjne budynku. Mogą pełnić rolę okien lub pokrycia dachowego. Panele fotowoltaiczne tradycyjne muszą natomiast być zawsze autonomiczne (umieszcza się je na dachu lub na ziemi). 

 

Panele fotowoltaiczne PERC

Jednym z typów paneli fotowoltaicznych, które zasługują na uwagę są panele fotowoltaiczne perc. Są to jedne z najbardziej wydajnych urządzeń tego typu na świecie. Wydajność paneli fotowoltaicznych typu perc jest większa niż tradycyjnie i przekłada się na zdolność do pozyskiwania energii wszędzie tam, gdzie niebo w znacznej części czasu jest zachmurzone. Kupno tego typu paneli jest dobre dla osób, którym zależy również na tym, aby powierzchnia samych paneli była możliwie jak najmniejsza. Jest to nie bez znaczenia w nowoczesnych apartamentowcach, gdzie fotowoltaika jest modnym rozwiązaniem, ale jednak już same panele fotowoltaiczne ranking nie są pożądanym widokiem na dachu ani na balkonie.  

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe