Czy ux może decydować o zyskach lub stratach e-sklepu?
Początki branży e-commerce, jak w wielu przypadkach, wiązały się z wieloma błędami i porażkami, które skutkowały upadkiem nawet takich firm, które oferowały świetnej jakości produkty. Jedną z przyczyn często bywał fakt, że sklepy internetowe powstawały według widzimisię właścicieli lub developerów. Musiało minąć sporo czasu, zanim zrozumiano, że e-sklep powinien odpowiadać przede wszystkim na rzeczywistym potrzebom i oczekiwaniom klientów, bo to od nich zależy jego sukces biznesowy.
Przykładem może być słynny przypadek Expedii (platforma umożliwiająca planowanie podróży), która borykała się z dużą liczbą niesfinalizowanych transakcji, mimo że klienci klikali w przycisk „kup teraz”. Analizy pod kątem ux, czyli doświadczeń użytkowników, pokazały, że problem tkwi w nieprzyjaznym formularzu zamówienia, a konkretnie w jednym polu, które wprowadzało klientów w błąd. Frustracja powodowała, że klienci rezygnowali z zakupu. Po naprawieniu tego błędu Expedia w ciągu roku zaczęła zyskiwać 12 mln dolarów. Takie przykłady w branży e-commerce można oczywiście mnożyć.
Odpowiedzialność UX Designera w e-commerce
UX Designer to człowiek, który dba o projektowanie produktów cyfrowych, w tym e-sklepów, w taki sposób, aby były intuicyjne i przyjazne dla użytkownika, mając jednocześnie na uwadze cel biznesowy firmy, w tym przypadku doprowadzenie do sprzedaży.
„Uiksowiec” w e-commerce odpowiada za: projektowanie doświadczeń klienta i motywowanie go do zakupu, zapewnienie mu łatwej interakcji z produktem, poprawę funkcjonalności rozwiązań i satysfakcję klienta. M.in. od tych elementów zależy to, czy sklep internetowy uzyska wysoki współczynnik konwersji, a co za tym idzie, będzie dobrze zarabiał. Z tego też powodu coraz więcej firm w branży zatrudnia „uiksowców” lub wysyła na kurs ux pracowników, którzy odpowiadają za działanie sklepu.
Czy kurs ux jest dobrą opcją rozwoju w branży e-commerce?
Zarówno e-commerce, jak i projektowanie doświadczeń użytkownika to dziedziny, które przeżywają intensywny rozwój. Pandemia, która ciężko dotknęła wiele branż, sprawiła, że e-sklepy mocno zyskały na znaczeniu. Obecnie jest to więc bardzo atrakcyjny obszar, z którym warto wiązać swoją przyszłość.
Profesjonalny kurs ux jest bardzo dobrym pomysłem na podniesienie swoich kompetencji dla osób, które już zajmują się projektowaniem, ale planują skupić się na pracy w e-commerce oraz dla osób, które prowadzą e-sklep i chcą podnieść jego efektywność. Wybierając dobry kurs ux pod kątem e-commerce, należy zwrócić uwagę na to, czy program zawiera takie elementy, jak architektura informacji w e-commerce czy projektowanie przyjaznych interfejsów konwersacyjnych.