Franciszek abdykuje? Zaskakujące wieści ze Stolicy Apostolskiej

  • 27.08.2021, 10:29 (aktualizacja 27.08.2021, 12:02)
  • News4Media
Franciszek abdykuje? Zaskakujące wieści ze Stolicy Apostolskiej iStock
Po publikacji jednego z włoskich dziennikarzy, we wspólnocie kościelnej zawrzało. Antonio Socci przekazał wiadomości, które mogą zwiastować nietypowe zmiany w Stolicy Apostolskiej. Czy nad Kaplicą Sykstyńską kolejny raz uniesie się biały dym?

Abdykacja Benedykta XVI

Kiedy w 2005 r. zmarł papież Jan Paweł II, wyborem Kolegium Kardynalskiego głową Kościoła katolickiego został Joseph Ratzinger. Benedykt XVI sprawował papieskie obowiązki do 28 lutego 2013 r. Wówczas ogłosił swoją abdykację, co było pierwszym takim przypadkiem od czasów rezygnacji Grzegorza XII w 1415 roku. Zastąpił go argentyński duchowny Jorge Mario Bergoglio, zwany również Franciszkiem, który swoją posługę pełni do dziś.

Trzeci papież?

We włoskim dzienniku Libero Quotidiano ukazała się publikacja watykanisty Antoniego Socci pt. "Szepty w Watykanie: Konklawe wisi w powietrzu", w której autor opisuje rzekome plany aktualnego papieża. Według jego spekulacji, Franciszek ze względu na podeszły wiek i pogarszający stan zdrowia, może wkrótce ustąpić urzędu. Byłaby to sytuacja bardzo nietypowa, gdyż mielibyśmy do czynienia z trzema żyjącymi jednocześnie papieżami. W mediach wielokrotnie pojawiały się tego typu doniesienia, jednak dotychczas żadne z nich nie znalazło odzwierciedlenia w rzeczywistości. Socci ocenia jednak, że abdykacja Franciszka jest "więcej niż prawdopodobna".

Nic na to nie wskazuje

W lipcu obecny papież poddał się operacji jelita. Jak pisze Radio Zet, najbliższe plany Franciszka wskazują jednak na to, że spektakularna decyzja o przekazaniu swojej roli następcy, jest mało prawdopodobnym scenariuszem. Po powrocie do zdrowia głowy Kościoła, jego kalendarz pełen jest zaplanowanych na najbliższe tygodnie przedsięwzięć.

„Na początku sierpnia wznowił prywatne audiencje. Franciszek przygotowuje się również do następnej zagranicznej podróży w dniach od 12 do 15 września. Odwiedzi Budapeszt, gdzie odprawi mszę z okazji zakończenia Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, a następnie uda się na Słowację.” – komentuje stacja radiowa.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe