Tarnów troszczy się o przyszłość osób z niepełnosprawnością intelektualną

  • 16.06.2021, 15:43
  • Daria Kurczab
untitled22.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Bezpieczna przyszłość osób z niepełnosprawnością intelektualną była głównym tematem na seminarium „W kręgach pozytywnej zmiany”, które odbyło się w sali konferencyjnej Zakładu Aktywności Zawodowej „Słoneczne Wzgórze”. Zastępca prezydenta Tarnowa, Dorota Krakowska mówiła o środowiskowym wsparciu osób z niepełnosprawnościami.

- Miasto Tarnów jest bardzo dobrze przygotowane, jeśli chodzi o wsparcie i pełnienie funkcji środowiskowej dla osób niepełnosprawnych. Dzisiaj się spotykamy głównie odnośnie problematyki związanej z osobami intelektualnie. Niepełnosprawnymi tutaj nasz system wsparcia środowiskowego jest zabezpieczony – mówi Dorota Krakowska.

Prezes Biura Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych, Paweł Jordan opowiedział o doświadczeniach, przykładach zmian i wyzwaniach związanych z modelem Kręgów Wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin w Polsce.

- Każdy jest ważny w społeczności i dla każdego jest miejsce w tej społeczności i chodzi o to, żeby osoby z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodziny dobrze czuły się w tej społeczności, były w tej społeczności akceptowane. To jest najważniejsze i dlatego ten przekrój na tym seminarium jest bardzo różny, ponieważ są właśnie osoby i rodziny, są też różne instytucje, jest PSONI, które zaprasza. Jest też samorząd, czyli mamy wszystkich, którzy tak naprawdę są ważni dla dobrego życia osoby z niepełnosprawnością intelektualną – mówi Paweł Jordan.

Urszula Paszkowska opowiadała o potrzebach i przyszłości osób niepełnosprawnych.- W ramach seminarium przybliżona zostanie idea wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną w środowisku lokalnym, żeby osoba mogła jak najlepiej funkcjonować przy wsparciu, ponieważ zawsze osoba z niepełnosprawnością intelektualną będzie wymagać wsparcia – mówi Urszula Paszkowska.

Kręgi Wsparcia to rozwiązanie, które znalazło się w, uchwalonej w lutym tego roku, krajowej Strategii na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami.

Daria Kurczab

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe