Breń. Konkurs na najsmaczniejsze ciasto sernikowe został rozstrzygnięty

  • 14.06.2021, 15:03
  • Daria Kurczab
konkurs-na-najsmaczniejsze-ciasto-sernikowe-zostal-rozstrzygniety23.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
18 serników zostało zaprezentowane podczas konkursu na najsmaczniejsze ciasto sernikowe, który został zorganizowany przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego w ramach projektu „Warsztaty pieczenia i dekoracji ciast dla Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Dąbrowskiego. To już II edycja warsztatów, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

- Takie konkursy są bardzo ważne, to dziedzictwo kulinarne naszego regionu jest dla nas bardzo ważne. Jest to już II edycja konkursu pieczenia i dekoracji ciast. Cieszę się, że uczestniczy w nim tak dużo organizacji pozarządowych Kół Gospodyń Wiejskich. W tym roku wystartowało w konkursie aż 18 podmiotów. Króluje w tym roku sernik. Myślę, że komisja konkursowa ma nie lada orzech do zgryzienia – mówi Lesław Wieczorek.

Jury stanęło przed nie lada wyzwaniem, by wyłonić zwycięzcę konkursu.

- Obrady były na pewno trudne, bo proszę Państwa, nasz konkurs był akurat poświęcony sernikowi. Do konkursu przystąpiło 18 Kół Gospodyń Wiejskich. Wszyscy mieli piękne i smaczne ciasta. No i problem był znaleźć to najpiękniejsze i najsmaczniejsze – mówi Krzysztof Bryk.

Pierwsze miejsce zajął sernik przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Strojcowie.

- Na pewno to jest duże wyróżnienie dla nas, że się udało taką wysoką nagrodę zdobyć, jako Koło Gospodyń Wiejskich zaprezentowaliśmy Szanownej Komisji sernik z fantazją, czyli to jest sernik z wkładką makową i masą orzechową. Lukrowany i przyozdabiany czekoladą. Oczywiście produkty są wiejskie. Wiadomo, że to było ekologiczne, zdrowe i smaczne – mówi Teresa Pietraszek.

Jak podkreśla Jan Sipior, wielu lokalnych przedsiębiorców coraz chętniej zajmuje się produkcją serów.

- Na terenie gminy rozwija się dosyć mocno produkcja serów i to w różnych wymiarach. Sery pochodzące z mleka krowiego, mleka owczego i mleka koziego. Mamy takie trzy zagłębia, które w tej chwili zaczynają je już masowo produkować oraz zaopatrywać naszych mieszkańców w te produkty. To jest właśnie Maniów i Państwo Jagłowie, Borki, tam są dwa gospodarstwa produkujące sery oraz Państwo Hasiak z Radwana -mówi Jan Sipior.

Duże zainteresowanie konkursem dowodzi, że mieszkańcy powiatu dąbrowskiego bardzo chętnie dzielą się swoją wiedzą na temat bogatej tradycji regionalnej.

 

 

Daria Kurczab

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe