Tarnowskie pogotowie zwiększa liczbę karetek, powodem wzrost wyjazdów do pacjentów covidowych

  • 06.04.2021, 14:20
  • Wioletta Zarębska
region-pogotowie-zwieksza-liczbe-karetek-powodem-wzrost-wyjazdow-do-pacjentow-covidowych.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Nawet 500 razy w ciągu tygodnia karetki z Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie są dysponowane do pacjentów z regionu. Większość z tych wyjazdów dotyczy chorych na COVID-19. Jeszcze przed trzema tygodniami ambulanse z tarnowskiego pogotowia notowały po 400 wezwań do pacjentów.

- Obserwujemy wzrost, gwałtowny wzrost wyjazdów. Na przestrzeni ostatnich trzech tygodni jest to wzrost co tydzień o 50 kolejnych wyjazdów. Na chwilę obecną mamy już ponad 500 wyjazdów Zespołów Ratownictwa Medycznego, 520 za ostatni tydzień – relacjonuje Krzysztof Krzemień, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie.

W związku z rosnącą liczbą pacjentów potrzebujących specjalistycznej pomocy tarnowskie pogotowie zwiększyło liczbę karetek. Do tej pory w użyciu było 13 ambulansów, z czego tylko część pracowała całą dobę.

- Dużą pomocą są dwie dodatkowe karetki, które jeżdżą od 1 kwietnia w tarnowskim pogotowiu dzięki decyzji wojewody. Jedna karetka jest dodatkowo całą dobę tutaj przy al. M.B. Fatimskiej w bazie głównej, natomiast druga karetka została jakby uzupełniona w filii w Lisiej Górze, która dotychczas pracowała od 700 do 1900,  tej chwili jest całą dobę – dodawał Krzysztof Krzemień.

W związku z rosnącą liczbą wyjazdów do pacjentów covidowych zwiększa się też czas oczekiwania na dezynfekcję karetki. Z tego powodu do trzech zwiększono liczbę stanowisk do dezynfekcji pojazdów.

- Wychodzimy naprzeciw, chcemy być jak najszybciej gotowi do jazdy, bo my pracujemy w systemie ratownictwa medycznego, czyli jesteśmy potrzebni nagle. Ten pacjent nie może poczekać minut czy godzin, a karetka, która jest w trakcie dezynfekcji jest według procedur przez półtora godziny wyłączona z jazdy - wyjaśnia rzecznik tarnowskiego pogotowia. 

Jak dodaje Krzysztof Krzemień z tarnowskiego pogotowia, pacjenci covidowi, do których wzywana jest karetka, są w różnym stanie. Od zaniepokojenia objawami chorobowymi po bardzo ciężkie przypadki. Część z nich trafia do szpitala.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe