Prokuratura Okręgowa w Tarnowie sprawdza, czy katastrofę budowlaną w Żurowej spowodował błąd ludzki

  • 23.03.2021, 13:15
  • Natalia Tryba
zurowa.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Sprawę katastrofy budowlanej, do której doszło końcem stycznia w miejscowości Żurowa przejęła Prokuratura Okręgowa w Tarnowie. Z uwagi na powagę sytuacji badaniem przyczyn zajmuje się wydział śledczy. Po zawaleniu się stropu hali sportowej 7 osób zostało rannych.

- Jedna osoba nie żyje, więc skala zdarzenia i kwestia ewentualnej odpowiedzialności karnej osób, które spowodowały tę katastrofę wymaga, aby to postępowanie było prowadzone w wydziale śledczym - mówi Mieczysław Sienicki - rzecznik prokuratury. 

Do chwili obecnej zgromadzono pokaźny materiał dowodowy.

- Zabezpieczono materiał  o charakterze dokumentacyjnym i to nie tylko w postaci fizycznych dokumentów, ale zabezpieczono komputery z zapisami, które mogą mieć znaczenie w tej sprawie - wyjaśnia Sienicki.

Przesłuchano również osoby mające wiedzę na temat zdarzeń. 

- W tym część osób pokrzywdzonych. Odnośnie relacji pozostałych osób, które doznały poważnych urazów będzie to możliwe dopiero po odzyskaniu sprawności przez te osoby - dodaje rzecznik prokuratury.

Ze względu na to, że istota postępowania polega na znalezieniu przyczyny tego zdarzenia prokuratura powołała biegłych z zakresu budownictwa.

- Dotychczasowe ustalenia wskazują, że do zawalenia się tej konstrukcji doszło pod koniec wylewania płyty betonowej.  Ustalono, że wylewanie rozpoczęto w okolicach godziny 12:00 - 29 stycznia - dodaje rzecznik.

Po dwóch godzinach - czyli ok. godz. 14:00 doszło do zawalenia się stropu i spowodowania obrażeń u pracowników, którzy znajdowali się  tam znajdowali.  

 - Ustalenia wskazują, że możemy mieć do czynienia z błędem ludzkim, ponieważ do szalunku użyto materiałów o konstrukcji i metalowej i drewnianej.  To były ciężkie prace, ponieważ strop znajdował się na wysokości około 7m - wyjaśnia Mieczysław Sienicki.

Aby potwierdzić,  czy w tym przypadku mamy do czynienia z błędem ludzkim i kto właściwie zawinił przy tej katastrofie, należy poczekać na opinię specjalistów. Do sprawy będziemy wracać. 
 

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe