Region. Nielegalni migranci ukryci w transporcie rur

  • 02.03.2021, 09:57
  • Straż Graniczna
Region. Nielegalni migranci ukryci w transporcie rur
Niepokojące odgłosy dochodzące z naczepy zaniepokoiły kierowców polskiej ciężarówki. Okazało się, że w ładunku metalowych rur podróżowało ukrytych 3 młodych mężczyzn o śniadej karnacji.

Na początku ubiegłego tygodnia, przez byłe przejście graniczne w Chyżnem, do Polski wjechał transport metalowych rur z Turcji. Po przekroczeniu granicy, kierowców polskiej ciężarówki zaniepokoiły odgłosy dobiegające z przestrzeni ładunkowej samochodu. Postanowili jak najszybciej powiadomić odpowiednie służby.

Na miejsce przybyli funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Zakopanem, funkcjonariusze KAS oraz Policja. W trakcie przeszukania naczepy funkcjonariusze ujawnili 3 młodych mężczyzn o śniadej karnacji.

Kontakt z cudzoziemcami był bardzo utrudniony. Obcokrajowcy z funkcjonariuszami porozumiewali się słabo w języku angielskim. Nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów. Dwójka z nich oświadczyła, że pochodzi z Afganistanu i mają 19 oraz 21 lat. Trzeci mężczyzna twierdził, że jest 20-letnim Pakistańczykiem.

Mężczyźni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Placówki SG w Zakopanem. Cudzoziemców zabezpieczono pod względem medycznym oraz poddano testom na obecność koronawirusa (wyniki ujemne). Następnie, w obecności tłumacza języka paszto, dalsze czynności prowadzone były na terenie zakopiańskiej placówki SG.

Zatrzymani  cudzoziemcy przyznali, że przedostali się niepostrzeżenie do polskiej ciężarówki na jednym z parkingów w Belgradzie (Serbia). Celem ich podróży były kraje Europy Zachodniej. Trójce nielegalnych migrantów przedstawione zostały zarzuty karne związane z nielegalnym przekroczeniem granicy państwowej (art. 264 §2 kk). Mężczyźni złożyli wyjaśnienia i poddali się dobrowolnie karom 4-miesięcznego pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lub 3 lata. Dodatkowo, dwójka mężczyzn została objęta dozorem kuratorskim.

Decyzją Sądu Rejonowego w Nowym Targu cudzoziemcy zostali osadzeniu w Ośrodku Strzeżonym dla Cudzoziemców w Przemyślu, gdzie będą oczekiwać na dalsze czynności administracyjne, prowadzone w ich sprawach.

 

Straż Graniczna

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe