Łapał chronione gatunki ptaków. 55-latkowi z Klikowej grozi 5 lat pozbawienia wolności

  • 24.02.2021, 15:05
  • Natalia Tryba
szczygly-i-czyzegot.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Policjanci, wspólnie z funkcjonariuszami Straży Leśnej, przeprowadzili działania mające na celu zatrzymanie mężczyzny, który na poddaszu swojego domu przetrzymywał chronione ptaki. Oprócz nich 55-latek miał także w domu wiele sprzętu, który służy ł mu do ich wyłapywania. Te, które udało mu się schwytać to czyże i szczygły.

- Są to ptaki gatunków chronionych na terenie Polski w związku z czym ich odławianie ze środowiska naturalnego i przetrzymywania w klatkach jest absolutnie zabronione. Mówi o tym ustawa o ochronie przyrody. Sprawcy grozi duże zagrożenie karą, bo aż do 5 lat pozbawienia wolności - wyjaśnia oficer prasowy KMP w Tarnowie Paweł Klimek. 

55-letni mieszkaniec Klikowej zwabiał ptaki podstępem - najpierw je karmił, później wyłapywał. 

- Za pomocą tzw. żywołapki - jest to element łatwy do zrobienia - po piłkarsku mówiąc: metalowa bramka z siatką. Były tam zwabiane ptaki, karmione i wówczas  wszystko się zapadało. Siatka się zapadała i przygniatała ptaki. Musiało być to szybko zrobione, bo szczygieł i czyż to maleńkie ptaki i pozostawienie ich przygniecionych groziłoby ich śmiercią - wyjaśnia Paweł Klimek.

 Kilka ptaków zostało odnalezionych w mieszkaniu mężczyzny i zostały mu one odebrane.

- Klatki oczywiście będą miały przepadek a ptactwo - po adaptacji - wrócą na wolność i będą mogły spokojnie żyć na łonie natury - dodaje oficer prasowy.

Dodajmy, że mężczyzna, przyznając się do winy określił, że  na przełomie sierpnia i września 2020 roku złapał ptaki i przetrzymywał je w domu. Policjantom powiedział, że nie miał pojęcia, iż są to ptaki chronione. Postępowanie w tej sprawie będzie prowadzone w komisariacie Tarnów-Zachód pod nadzorem prokuratury a o karze zadecyduje tarnowski sąd. 

  
 

Natalia Tryba

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe