Jednolity Plik Kontrolny - wszystko, co warto wiedzieć

  • 17.09.2020, 12:26
  • Artykuł partnera
Jednolity Plik Kontrolny - wszystko, co warto wiedzieć

Obowiązek dostarczania Jednolitego Pliku Kontrolnego do Urzędu Skarbowego jest w mocy prawnej od 2016 roku. Początkowo wprowadzony przez Ministerstwo Finansów przepis obejmowały jedynie duże firmy. Od 2018 roku do dostarczania dokumentu zobligowani są również właściciele średnich, małych oraz mikroprzedsiębiorstw. Dowiedz się więcej na temat jednolitego pliku kontrolnego.

1. Jednolity Plik Kontrolny- kto jest zobowiązany do jego sporządzania?
2. Struktura Jednolitego Pliku Kontrolnego
3. Jak i kiedy dostarczyć należy plik JPK

Jednolity Plik Kontrolny- kto jest zobowiązany do jego sporządzania?
Prowadzenie działalności gospodarczej nakłada na właścicieli firmy wiele obowiązków. Do jednych z najważniejszych należą rozliczenia oraz kontrole skarbowe.
Jednym z ważniejszych obowiązków stanowi przekazywanie do organów podatkowych Jednolitego Pliku Kontrolnego.
Pojęcie Jednolity Plik Kontrolny powstało w 2105 roku, a konieczność regularnego dostarczania pliku do urzędu została wprowadzona do ordynacji podatkowej ustawą z 2016 roku. Od tego czasu obowiązek sporządzana i przekazywania do rejestrów VAT miały duże firmy. Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego przebiegało stopniowo.
Od 2018 roku Jednolity Plik Kontrolny obowiązuje także średnie, małe i mikro firmy, a także organizacje pozarządowe. W przypadku NGO zależy to od tego, czy organizacja jest czynnym płatnikiem VAT. Drugi istotny aspekt to prowadzenie księgowości elektronicznej. Chodzi tu zarówno o specjalistyczne programy księgowe, jak i arkusze kalkulacyjne.

Wprowadzenie ujednoliconego sposobu dokumentacji miało ułatwić kontrolę finansową urzędów skarbowych, a także zmniejszyć jej koszty dla przedsiębiorców. Oprócz tego dzięki plikom JPK łatwiej ujawnić nieprawidłowości i przestępstwa skarbowe, takie jak unikanie podatków lub wyłudzanie VATu.Struktura Jednolitego Pliku Kontrolnego
Jednolity Plik Kontrolny zbiera dane na temat czynnościach gospodarczych firmy w danym czasie. Operacje gospodarcze muszą być potwierdzone fakturami, które na życzenie organów skarbowych, przesyłane są w czasie kontroli do wskazanego urzędu.
Struktura Jednolitego Pliku Kontrolnego jest ściśle określona przez Ministerstwa Finansów. Plik musi być dostarczony w schemacie XML, zapewniającym urzędnikom łatwy dostęp do interesujących ich danych.

Plik JPK tworzy się zazwyczaj w programach księgowych firmy, które powinny być przystosowane do obowiązujących standardów.

Szczegóły na temat obowiązku tworzenia jednolitego pliku kontrolnego przez przedsiębiorstwa oraz organizacje pozarządowe znaleźć można w art. 82 paragraf 1b. oraz w art. 193a ordynacji podatkowej.

Jak i kiedy dostarczyć należy plik JPK
Plik JPK przekazywać należy urzędu skarbowego co miesiąc. Dotyczy to wszystkich czynnych podatników VAT. Obecnie konieczne jest dostarczanie JPK_VAT z deklaracją JPK_V7M i JPK_V7K.
Na żądanie organów skarbowych konieczne może być dostarczenie także innych typów plików, w tym JPK_KR (księgi rachunkowe), JPK-WB (wyciąg bankowy), JPK-MAG, JPK_FA, JPK_FA_RR, JPK_EWP, JPK_PKPIR.
Tegoroczną nowością jest wprowadzenie nowego dokumentu – JPK_V7, który zastąpić ma JPK_V7M i JPK_V7K i załączniki. Nowy schemat obowiązywać będzie od października 2020 roku.
Z tego powodu ważne jest, aby korzystać z programów księgowych, które oferują możliwość konwersji plików ze starego schematu na nowy, a także umożliwiają wygodne przesyłanie plików JPK do rzędu skarbowego. Usprawni to cały proces i sprawi, że comiesięczny obowiązek nie będzie zbyt dokuczliwy.

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe