Łęg Tarnowski. Obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu "Bobrowianie"

  • 15.08.2020, 12:31
  • Wioletta Zarębska
tar-2020-08-15-sierpnia-1.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Sierpień to czas żniw i zbierania plonów. Od lat tradycyjnie w tym miesiącu rolnicy urządzali też wielkie świętowanie. W tym roku ze względu na pandemię w niewielu miejscowościach zorganizowano dożynki, a jeśli już to miały one bardzo okrojony program. Tak było w gminie Żabno, gdzie najpierw odbyła się msza św. W kościele pod wezwaniem św. Trójcy w Łęgu Tarnowskim, a następnie na placu przed świątynią zespół "Bobrowianie" zaprezentował skrócony obrzęd dożynkowy.

Mieszkańcy gminy pamiętają o tradycji ludowej i chcą ją kultywować. Świadczy o tym choćby fakt, że coraz więcej młodych ludzi czynnie włącza się do udziału w zespołach ludowych i chce poznawać dawne zwyczaje. Jednym z nich jest upieczenie i przekazanie tradycyjnego chleba. Taki bochen wręczono burmistrz Żabna.

W tym roku skromne uroczystości dożynkowe odbyły się w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz w 100. rocznicę Cudu nad Wisłą.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gall Anonim
Gall Anonim 16.08.2020, 08:34
Ja się pytam gdzie maseczki???
A potem dziwimy się, że takie stare pruchna umierają
koronka
koronka 16.08.2020, 21:12
ale i TY kiedys bedziesz tym starym pruchnem ....

Pozostałe