Po wielu tygodniach w Domu Pomocy Społecznej w Bochni udało się pokonać koronawirusa

  • 19.05.2020, 20:01
  • TVN24/x-news
Po wielu tygodniach w Domu Pomocy Społecznej w Bochni udało się pokonać…
Bochnia (woj. małopolskie). Po wielu dniach walki z koronawirusem udało się całkowicie opanować ognisko zakażenia w Domu Pomocy Społecznej w Bochni. W ubiegłym tygodniu pobrano kolejne wymazy od 27 podopiecznych DPS-u, którzy przebywali na kwarantannie. Wyniki potwierdziły, iż wszystkie wprowadzone zabezpieczenia zdały egzamin i udało się zapanować nad rozprzestrzenianiem się wirusa. Wszyscy podopieczni otrzymali wynik negatywny.

Łącznie zarażone były 54 osoby. W tej grupie znalazło się 37 podopiecznych - jedna osoba zmarła - oraz 17 pracowników. W chwili obecnej do ośrodka wróciło już 26 ozdrowieńców. Z całej grupy 66 podopiecznych w budynku dla przewlekle psychicznie chorych 29 nie uległo zarażeniu.

- Po tych kilkudziesięciu dniach można powiedzieć ze sytuację mamy opanowaną. Po tych kilkunastu razach, gdzie były pobierane wymazy od pensjonariuszy, wyszło, że mają wyniki ujemne i można powiedzieć, że ta sytuacja została opanowana – stwierdził starosta bocheński Adam Korta.

- Cieszymy się, że wracamy do normalności, że możemy połączyć dwa oddziały, czyli kwarantanny z oddziałem dla ozdrowieńców, i pracować w ramach jednego oddziału z wykorzystaniem naszych pracowników, którzy przejmują opiekę nad mieszkańcami od ojców dominikanów, od pracowników medycznych szpitala powiatowego – stwierdziła dyrektorka DPS Barbara Hałas.

- Wykonywaliśmy proste obowiązki niemedyczne - opieka nad mieszkańcami, dużo czyszczenia, dopóki nie mieliśmy negatywnych wyniki testów, bo nie wiedzieliśmy, czy mamy do czynienia z miejscem zainfekowanym czy nie. Ubieranie, mycie, karmienie, wszystko co było potrzebne, poza opieką medyczną. To chyba było bardziej stresujące dla naszych podopiecznych, którzy widzieli nas w takich kosmicznych strojach, a czasem chcieli nas po prostu przytulić - wspomina o. Łukasz Miśko, dominikanin.

TVN24/x-news

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe