Zadbali o pszczoły. Przy szkole w Łękawicy nasadzono rośliny miododajne

  • 19.05.2022, 17:18
  • Wioletta Zarębska
zadbali-o-pszczoly-przy-szkole-w-lekawicy-nasadzono-rosliny-miododajne.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łękawicy, pod opieką nauczycieli i przy wsparciu radnej powiatu tarnowskiego, a zarazem profesjonalistki z dziedziny ogrodnictwa, sadzili rośliny miododajne. To była prawdziwa lekcja przyrody w terenie.

- Gdy przyszedł do Łękawicy maj – ukwiecony, pachnący – do pracy ruszyły wszystkie oddziały klas I-III i miłośnicy ogrodów. Cyklicznie prowadzimy wiele spójnych działań, zaliczamy do nich projekt "Jestem przyjacielem pszczół". Uczniowie klas I-III w przyszłości muszą wziąć na siebie największy ciężar walki z zanieczyszczeniem środowiska, a także skutkami ocieplenia klimatu, dlatego już wyposażamy ich w wiedzę, co dla nas ludzi powinno być priorytetem - wyjaśniała Urszula Mucharska-Ramza, dyrektor Szkoły Podstawowej w Łękawicy. 

Wiedza przekazana przez nauczycieli zachęciła najmłodszych mieszkańców gminy, by wziąć łopatki w swoje ręce i pomóc sadzić rośliny przy swojej szkole. Teraz uczniowie z okien klas, będą mogli na nie spoglądać. W sadzeniu roślin pomagała radna Magdalena Kopczyńska, która na co dzień zawodowo zajmuje się uprawą roślin.

- Starałam się przywieźć rośliny miododajne, ponieważ jednym z celów tego przedsięwzięcia jest wsparcie pszczelarstwa i propagowanie go, a dwa żeby to były rośliny użyteczne. Na całym świecie modne jest i bardzo ekologiczne sadzenie drzew i krzewów liściastych właśnie ze względu na to, że one kwitną a mając kwiatki są pożytkiem dla pszczół - wyjaśniała Magdalena Kopczyńska, radna Rady Powiatu Tarnowskiego, zawodowo zajmująca się ogrodnictwem i roślinami. 

Wśród roślin zasadzonych przed szkołą w Łękawicy znalazły się: - Mamy tutaj abelie, dwie odmiany, mamy tawułę, tawuła magic carpet, mamy pięciornika "abbotswooda", to jest pięciornik kwitnący na biało, roślina niewymagająca. Również jednym z priorytetów przy wybieraniu roślin na dzisiaj było to, by były to rośliny niewymagające, rosnące w każdych warunkach - wyjaśniała Magdalena Kopczyńska. 

Sadzenie roślin przy szkole w Łękawicy to tylko jeden z przykładów na to, że w gminie Skrzyszów mieszkańcy szanują przyrodę, dbają o środowisko i swoje otoczenie.

- Mamy tę świadomość, że to jest bardzo istotne i cieszymy się, że tutaj już od najmłodszych dzieci edukujemy ich w tym kierunku i uczymy też poznawania tych roślin, ale i samego faktu, że one są niesamowicie potrzebne i istotne w funkcjonowaniu całego ekosystemu i nas w środowisku - podkreślał Marcin Kiwior, wójt gminy Skrzyszów. 

Dodajmy, że na terenie gminy Skrzyszów od lat prowadzone są podobne działania mające na celu nasadzanie roślin miododajnych.

Akcję prowadzoną przy szkole celnie podsumowują słowa utworu Jonasza Kofty, które przytoczyła radna powiatowa Magdalena Kopczyńska: - Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście, w żar epoki użyczą wam chłodu tylko drzewa tylko liście.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe