Ważny apel w sprawie obowiązkowych szczepień. Takiego głosu jeszcze nie było

  • 20.01.2022, 09:58
  • News4Media
Ważny apel w sprawie obowiązkowych szczepień. Takiego głosu jeszcze nie… iStock
Dotychczas takich głosów w sprawie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 jeszcze nie było. Głos zabrali wspólnie pracodawcy i związkowcy.

„Apelujemy do rządzących o wprowadzenie obowiązkowych, powszechnych, z wyjątkiem osób posiadających przeciwskazania medyczne, szczepień przeciwko COVID-19 oraz wprowadzenie preferencji dla zaszczepionych” - czytamy w komunikacie Rady Dialogu Społecznego. To przełomowe wystąpienie, bo jego autorami są zarówno zasiadający w radzie pracodawcy i związkowcy.

Autorzy tego wystąpienia podkreślają, że najlepszą metodą walki z chorobami zakaźnymi, w tym przeciw COVID-19, są szczepienia. Przypominają, że obecnie nie są one obowiązkowe poza sektorem ochrony zdrowia (będą od 1 marca). Pracodawcy i związkowcy dodają, że doświadczenia europejskie świadczą o tym, że przyjmowanie preparatów ochronnych pomaga. Z przedstawionych danych wynika, że w UE zaszczepiło się już 77 proc. osób. W Polsce 54 proc. To, zdaniem autorów dokumentu, jest zagrożeniem dla wydolności naszego systemu ochrony zdrowia.

„Statystyki są bezwzględne. Wśród hospitalizowanych i umierających 90 proc. to osoby niezaszczepione. Nie ma jeszcze dzisiaj skutecznych leków. W tej sytuacji najskuteczniejsze jest zapobieganie” - czytamy.

Rada Dialogu Społecznego to - przypomnijmy - specjalne forum współpracy i dyskusji pracodawców, pracowników i rządu.

We wtorek 20 stycznia rząd przyjął projekt ustawy o weryfikacji covidowej. W komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów czytamy: „(...) pracodawca będzie mógł żądać od pracownika lub osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą okazania informacji o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19, posiadaniu ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2”.

 

 

 

 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe