Sylwester przypada w piątek. Kuria wyjaśnia, czy tego dnia obowiązuje nas post

  • 28.12.2021, 09:35
  • News4Media
Sylwester przypada w piątek. Kuria wyjaśnia, czy tego dnia obowiązuje… iStock
Media obiegła informacja o tym, że Archidiecezja Krakowska opublikowała treść dyspensy, która zwalnia wiernych od postnej postawy w dzień sylwestrowy. Sprawdziliśmy, czy zwolnienie z obowiązku wstrzemięźliwości od potraw mięsnych obowiązuje również w naszej diecezji.

Można jeść i tańczyć bez obaw

„Ponieważ ostatni dzień roku 2021, siódmy dzień Oktawy Narodzenia Pańskiego 31 grudnia, przypadający w piątek, będzie tradycyjnie obchodzony w sposób radosny, przy wspólnym posiłku i zabawie, zgodnie z przepisem kan. 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam na ten dzień w Archidiecezji Krakowskiej dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i pokutnego charakteru tego dnia” – czytamy na stronie Archidiecezji Krakowskiej dokument podpisany przez abp. Marka Jędraszewskiego. Pojawia się jednak pytanie, czy mieszkańcy miejscowości niepodlegających pod krakowską kurię również mogą skorzystać z tego przywileju.

Kuria w Elblągu wyjaśnia

Aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości skontaktowaliśmy się z Diecezją Elbląską. Udało nam się ustalić, że wydanie tego typu dyspensy jest sugestią Episkopatu Polski, który – jak się okazuje – nie ma takiej  mocy, aby zwolnić z piątkowego postu wszystkich wiernych na terenie całego kraju, dlatego decyzję w tej kwestii pozostawił poszczególnym diecezjom.

Nieoficjalnie wiemy, że dyspensa dla mieszkańców Elbląga i okolic również „leży już na biurku” i wkrótce zostanie opublikowana na stronie naszej diecezji. Oznacza to, że w sylwestrową noc będziemy mogli świętować bez obaw i spożywać pokarmy mięsne bez ograniczeń. Kuria zastrzega jednak, że warto zwolnienie z postu zamienić na uczynek miłosierdzia. Kościół zasugerował, aby była to wpłata darowizny na rzecz dzieci, które poddane mają zostać operacjom.  

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe