Broń czarnoprochowa bez zezwolenia — co musisz o niej wiedzieć?

  • 12.10.2021, 22:13
  • Artykuł partnera
Broń czarnoprochowa bez zezwolenia — co musisz o niej wiedzieć?
Większość osób zainteresowanych bronią w naszym kraju z pewnością doskonale wie, że załatwianie wszelkich pozwoleń na broń jest bardzo czasochłonne i trudne. Istniej ejednak broń bezpozwoleniowa, a są nią czarnoprochowce. Ich posiadanie nie wymaga przeprowadzenia badań, wywiadu środowiskowego i czekania na decyzję policji. Jakie są korzyści z posiadania pistoletu czarnoprochowego?

Pistolet czarnoprochowy, czy inaczej pisząc broń czarnoprochowa, ładowany jest odprzodowo. Tego rodzaju pistolet wykorzystuje historyczną technologię broni palnej, a ta, jak wiemy z lekcji historii, polega na ręcznym ładowaniu amunicji i czarnego prochu do lufy.

Pistolet czarnoprochowy daje również kontrolę nad ilością używanego prochu i sposobem wytwarzania pocisków. To czyni je tańszymi w strzelaniu niż współczesna broń palna, a przez to, że ładuje się je od przodu, nie są prawnie uważane za broń palną. Należy jednak pamiętać o zdrowym rozsądku, ponieważ to, że nie wymaga ona pozwolenia, nie powoduje automatycznie, że nie jest groźna. Taką bronią można zrobić krzywdę nie tylko sobie, ale i innym.

Polowanie: zasięg i prędkość

A czy można polować za pomocą broni czarnoprochowej? Tak. Polowanie z pistoletem czarnoprochowym może w rzeczywistości przedłużyć sezon polowań, ale zależy to od prawa panującego w danym kraju lub województwie. Należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i ściśle trzymać się wszelkich terminów związanych z polowaniem na daną zwierzynę. A co z amunicją?

Amunicja porusza się z o wiele mniejszą prędkością, więc zasięg polowania wynosi około 80-90 metrów lub mniej, co zmusza Cię do bycia lepszym strzelcem. Łowcy kochający broń czarnoprochową i taki sposób polowania. Są z tego dumni, ponieważ prowadzą swego rodzaju grę, która polega na ich osobistych umiejętnościach podchodzenia do zwierzyny i jej śledzenia, zamiast opierać się na skuteczności nowoczesnej i drogiej broni palnej.

A jak zdobyć zapasy, takie jak amunicja i proch? Bardzo łatwo: dostaniejsz je w każdym sklepie z bronią, internetowym oraz stacjonarnym. Jedyną rzeczą, którą musisz kupić osobno, jest proszek, który można znaleźć w lokalnym sklepie np. z militariami.

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas pracy z czarnym prochem

Po pierwsze, nie pal papierosów w pobliżu czarnego prochu lub broni. Zaznacz swój „wycior”, aby pokazać, gdzie będzie siedział na lufie, gdy broń jest załadowana. W ten sposób możesz mieć pewność, że ładunek jest prawidłowo osadzony — możesz również dodatkowo sprawdzić, czy broń nie została już załadowana. Po drugie, używaj tylko czarnego prochu lub pirodeksu, a nie czarnego prochu bezdymnego, który może uszkodzić broń. Jeśli broń nie wystrzeli, trzymaj ją skierowaną do dołu, przygotowując się do ostrzału lub opóźnionego strzału. A po trzecie, dokładnie wyczyść broń po każdym strzale. Czarny proszek powoduje ciężką korozję i nagromadzenie się brudu, co może uszkodzić broń lub, co gorsza, spowodować ciężką do usunięcia przeszkodę lub w najgorszym wypadku eksplozję.

Uwaga: ciekawostka! Żołnierze w XVIII wieku używali papierowych „nabojów”, które zawierały zarówno proch, jak i pociski, aby ułatwić ich ładowanie. Dzisiaj plastikowe „szybkoładowarki” robią prawie to samo: plastikowa tuba mieści pocisk, ładunek główny i proszek błyskowy.

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe