Wartość projektu to blisko milion złotych, natomiast środki, które pozyskaliśmy z Ministerstwa Sportu i Turystyki to około 40%, czyli około 400 tysięcy. Ministerstwo przekazuje te środki na modernizację naszej hali. Jest to zadanie „Sportowa Polska”, które już znamy o tyle, że z tego projektu już raz pozyskiwaliśmy środki na modernizację naszej hali, wtedy był wymieniany parkiet. To, czego najbardziej potrzebujemy, to oczywiście wymiana poszycia na ścianie, na standardzie, natomiast również bardzo sprawy dla nas istotne, to znaczy wymiana oświetlenia, na oświetlenie ledowe i zmiana sterownika do świateł, która też nam tutaj ułatwi życie i pozwoli zaoszczędzić po prostu pieniądze - mówi Wojciech Nowak, Pełnomocnik Rektora ds. Sportu i Komercjalizacji Obiektów Sportowych.
Środki udało się pozyskać z Ministerstwa Sportu i Turystyki z programu „Sportowa Polska”. Termin realizacji inwestycji to pierwszy kwartał 2026 roku.
Chcemy, żeby już prace dotyczące wymiany oświetlenia rozpoczęły się w okresie wakacyjnym po to, żeby na połowę września te prace zostały wykonane, ponieważ oczywiście od 1 października rozpoczyna się rok akademicki, więc obiekt musi być gotowy na przyjęcie studentów. Natomiast sama modernizacja ściany, wymiana poszycia, to będą działania prawdopodobnie pod koniec tego roku kalendarzowego, ponieważ chcemy, żeby jeszcze wspinacze mieli możliwość trenowania, przygotowują się intensywnie do wrześniowych mistrzostw świata, więc chcemy im zapewnić dostęp do ściany - tłumaczy Wojciech Nowak.
Tworzenie Akademickiego Centrum Sportu to także szansa na umocnienie pozycji Tarnowa na mapie wspinaczki sportowej w Polsce – szczególnie w tak widowiskowej dyscyplinie, jaką jest wspinaczka na czas. Nowa jednostka ma być impulsem do dalszej rozbudowy tarnowskiego ośrodka wspinaczkowego i kontynuowania lokalnej przygody z tą dynamicznie rozwijającą się dyscypliną.