Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Osób Doznających Przemocy Domowej to całodobowa, bezpieczna przystań dla osób, dla bohaterów, którzy zmagają się z życiem, z kryzysami z przemocą. Pełnimy dwa zadnia. Ośrodek Interwencji Kryzysowej jest dla mieszkańców Tarnowa i powiatu Dąbrowa Tarnowska. Pełnimy tutaj całodobową pomoc specjalistów, psychologów, pedagogów, specjalistów pracy z rodziną, prawników, pracowników socjalnych, dla osób, którzy na co dzień zmagają się z kryzysami dotyczącymi trudnych relacji rodzinnych, trudnych relacji rówieśniczych, utraty, zdarzeń traumatycznych. Pomoc świadczymy osobiście, telefonicznie i mailowo, ale także możemy udzielić schronienia do 3 miesięcy i mamy tu 4 miejsca schronienia - mówi Ewelina Lasko, dyrektor Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Osób Doznających Przemocy Domowej.
Z pomocy placówki skorzystać mogą też osoby z całej Polski.
Drugie zadanie naszego ośrodka, Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy domowej to także całodobowa, bezpłatna pomoc bez skierowania, bez rejonizacji dla osób z całej Polski, które zmagają się z przemocą. Tutaj nie tylko udzielamy wsparcia telefonicznego, mailowego, osobistego, indywidualnego, ale także możemy schronić osoby z całej Polski, które chcą się schronić przed przemocą i tutaj mamy 20 miejsc - tłumaczy dyrektor Ewelina Lasko.
Z pomocy ośrodka korzystają osoby doświadczające różnego rodzaju kryzysów.
Mówimy o kryzysach, o utratach, o rozwodach, o przemocy, mówimy też o ofiarach handlu ludźmi – bo taką pomoc też świadczymy – mówimy też o osobach, które zmagają się z depresją, uzależnieniami, lub członkowie ich rodzin oraz ich najbliższe osoby mają tego typu problemy. Mamy także osoby, które się zgłaszają, gdyż występuje problem choroby psychicznej - wyjaśnia.
W ramach działalności placówki prowadzone są także grupy wsparcia.
Prowadzimy tutaj grupę wsparcia dla osób, które doznają przemocy domowej, te spotkania odbywają się raz w miesiącu, nie trzeba się na nie zapisywać, po prostu trzeba przyjść. Mamy także grupę terapeutyczną, ona jest stricte skierowana do kobiet, nosi nazwę "Ukryta siła". Mamy także zajęcia dla dzieci pn. "Pełen emocji", współpracujemy na co dzień także z ośrodkiem kuratorskim, ze szkołami, z placówkami opiekuńczo-wychowawczymi, nadto prowadzimy programy korekcyjno-edukacyjne dla osób, które mają problemy z agresją, które stosują przemoc domową - dodaje dyrektor ośrodka.
W ramach działań ośrodka raz w miesiącu prowadzone jest także doradztwo zawodowe.