W Tarnowie odbyło się posiedzenie członków Zarządu Związku Miast Polskich

  • 27.08.2021, 21:51
  • Gabriela Kudła
posiedzenie-zarzadu-zwiazku-miast-polskich-w-tarnowie.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Po długim okresie spotkań online w piątek 27 sierpnia w tarnowskiej Sali Lustrzanej miało miejsce się posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich. Podczas obrad członkowie między innymi opiniowali projekt ustawy o zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto w poczet miast członkowskich Związku Miast Polskich dołączyła miejscowość Kamieńsk z woj. łódzkiego.

 - Dzisiaj jako korporacja, bo Tarnów też jest członkiem Miast Polskich. Czujemy, iż przed nami — samorządowcami, przed reprezentantami naszych wspólnot ogromne zadanie. Mamy dyskutować z rządem właściwe warunki stabilizacji finansów publicznych w naszych miastach. To co dzisiaj doświadczamy, to jest próba wielkiego przełomu i osłabienia naszych miast, naszych budżetów, naszych społeczeństw. Przecież pieniądze, które my wydajemy w imieniu naszych mieszkańców, służą takiej dobrej redystrybucji podatków w stronę publicznych potrzeb – mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

Tarnów po raz kolejny mógł gościć członków Zarządu na swoich obradach. Poprzednio miało to miejsce w 1998 roku. 
 

 - Ta siła korporacji samorządowych, w których też się wyróżnia Związek Miast Polskich, jest teraz niezwykle istotna, dlatego że samorząd jest zagrożony i ma poczucie zagrożenia. To zagrożenie to między innymi ograniczenie dochodów samorządu. Nie zmieniają się obowiązki, a zmniejszają się dochody. Może to skutkować obniżeniem usług publicznych, które są świadczone codziennie przez każdy samorząd w Polsce – mówi Zygmunt Frankiewicz, senator RP, prezes Związku Miast Polskich.

Członkowie zarządu zajęli także stanowiska w sprawie projektów zmian w ustawach takich jak, prawo oświatowe. W trakcie posiedzenia miało miejsce również podjęcie uchwały dotyczącej utworzenia Fundacji „Miasto”.


 - Oświata to jest taki problem od bardzo długiego czasu dla samorządu, dlatego że to jest zadanie własne samorządu, które ma być finansowane z subwencji oświatowej. Niestety nie jest wystarczająco finansowane z tej subwencji i coraz większa jest różnica pomiędzy kosztami, na które główny wpływ ma Rząd, a subwencją oświatową. Tak zwana luka robi się coraz większa – tak duża, że słabsze samorządy już w tej chwili nie mają żadnych nadwyżek – dodaje Zygmunt Frankiewicz.

Dodajmy, że Tarnów należy do ZMP od 1993 r. W sumie w związek liczy 353 miasta, czyli najwięcej członków w swojej powojennej historii. 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe