Finansowy spór o budowę wschodniej obwodnicy miasta. Prezydent Tarnowa ogłasza nowy pomysł, wspierają go politycy Platformy Obywatelskiej

  • 14.07.2021, 17:24
  • Wioletta Zarębska
finansowy-spor-o-budowe-wschodniej-obwodnicy-miasta-prezydent-tarnowa-oglasza-nowy-pomysl-wspieraja-go-politycy-platfory-obywatelskiej.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Zamiast wschodniej obwodnicy droga ekspresowa S73 – to propozycja prezydenta Romana Ciepieli, która mogłaby sprawić, że ruch w rejonie al. Jana Pawła II zostanie zmniejszony, a miasto nie będzie musiało partycypować w kosztach budowy nowej trasy.

- Otóż jeżeli nie można zbudować tej obwodnicy w takim trybie jak dotychczas – bo tych pieniędzy oczekuje się od miasta, to proponuję, żeby to był początek nowej drogi ekspresowej S73. Drogi ekspresowe buduje państwo – mówił Roman Ciepiela, prezydent miasta Tarnowa.

Pomysł ma być sposobem na wybrnięcie z patowej sytuacji. Przypomnijmy, że GDDKiA jest przygotowana do budowy wschodniej obwodnicy Tarnowa. W granicach miasta ma się znaleźć 56 % tej trasy i zgodnie z obowiązującym prawem za ten odcinek musi zapłacić Tarnów. Jednak prezydent Ciepiela przyznaje, że miasta nie stać na tę inwestycję.

- Miasto nie jest w stanie wyasygnować ponad 300 milionów złotych tylko na jedną drogę. Musielibyśmy zaniechać wszystkich innych inwestycji, tych ważnych drogowych, ale i też związanych z infrastrukturą czy rozwojem naszego miasta – komentował Roman Ciepiela, prezydent miasta Tarnowa.

Prezydent Tarnowa o wsparcie przy forsowaniu propozycji zmiany kwalifikacji trasy z obwodnicy Tarnowa na drogę ekspresową poprosił posłów Platformy Obywatelskiej.

- W Tarnowie rozmawiamy o rozwiązaniach drogowych, szczególnie ze względu na ten projekt wschodniej obwodnicy, która znalazła się programie "100 obwodnic na stulecie Niepodległości". Specjalny fundusz, specjalny program. Kiedy przyszło do realizacji okazuje się, że niektórzy muszą sobie za te obwodnice zapłacić. Nagle specjalny program, który w moim pojęciu jest tylko wydmuszką – a pytałam o to ministra podczas debaty parlamentarnej, nie ma ten program żadnego specjalnego finansowania – mówiła posłanka Urszula Augustyn.

- Miejmy świadomość, że to, co minister Adamczyk mówi, że te 330 milionów złotych niech sobie pan prezydent sam zarobi – bo dokładnie tak sformułował to, co jest w ogóle niedopuszczalne. Inne obwodnice w naszym kraju były realizowane z budżetu centralnego całkowicie i takiego warunku nie podnoszono – dodawała posłanka Małgorzata Chmiel.

- Ta obwodnica i ten projekt jest absolutnie jednym z elementarnych, podstawowych projektów dla całego województwa małopolskiego, bo takich projektów za dużo nie ma, które by załatwiały tyle spraw i nie kosztowały aż takich wielkich pieniędzy – komentował poseł Sławomir Neumann.

- Należy dzisiaj wspierać takie projekty jak obwodnica Tarnowa, a nie wpisywać ją tylko do teoretycznego projektu. Trzeba na to przekazać środki, bo samorządy ich po prostu nie mają – twierdził poseł Mateusz Bochenek.

Konferencja prasowa posłów Platformy Obywatelskiej wraz z prezydentem Tarnowa to efekt cyklu "Kierunek przyszłość", czyli wizyt parlamentarzystów PO w wielu miejscach na mapie Polski. Według założeń mają oni odwiedzić każdy powiat na terenie kraju i rozmawiać z mieszkańcami o ich problemach i potrzebach.

Więcej informacji: 

Minister Adamczyk: "Chcemy budować wschodnią obwodnicę Tarnowa". Wciąż brakuje porozumienia między GDDKiA a miastem w sprawie finansowania inwestycji

Wschodnia obwodnica Tarnowa – jeśli powstanie - będzie droższa? Nadal nie ma porozumienia między magistratem a GDDKiA

GDDKiA chce budować wschodnią obwodnicę miasta, jednak Tarnów musi dołożyć około 200 milionów złotych do tej inwestycji

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe