Konserwator zabytków nie wyraził zgody na budowę wieżowców na terenie byłego Owintaru

  • 24.06.2021, 14:42
  • Daria Kurczab
popr-owi2.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Konserwator nie zgadza się na budowę wieżowców na terenie byłego Owintaru. W wydanych zaleceniach dla inwestora zgadza się jedynie na budowę kwartałową z dziedzińcem w środku oraz siecią dróg i zielenią.

- W tej strefie jest inwestor, który chce tam zbudować rodzaj dzielnicy mieszkaniowej. Pani Paulina Obara zakwestionowała pomysł pierwotny punktowców piętrowych -

Jak informuje Andrzej Szpunar, bloki mogą być budowane po obrysie dawnego Browaru Sanguszków z zastosowaniem przynajmniej na zewnętrznych obiektach cegły.

- Prowadzone są rozmowy na temat kształtu tej zabudowy. Urząd konserwatora wydał pewne zalecenia, jak to powinno wyglądać i w tej chwili trwają rozmowy na ten temat - mówi Andrzej Szpunar.

Obniżenie wysokości bloków może zniechęcić inwestora do budowy.

- Przestrzeń mieszkaniowa, która tam się pojawi, musi być na tyle duża, stąd były te punktowce, żeby przedsięwzięcie było opłacalne - mówi Andrzej Szpunar.

Dodajmy, że inny inwestor ma już zgodę na budowę 7- piętrowego bloku z powierzchnią handlowo – usługową na parterze, w miejscu zdewastowanych budynków po halach, biurach i magazynach, od strony ul. Bandrowskiego.

- Dzieją się rzeczy poza strefą ochronną, na które my nie mamy wpływu, więc jeśli na sąsiedniej działce jest decyzja na wybudowanie 7 piętrowego bloku, to on już będzie, więc tutaj troszkę osłabia naszą argumentację – mówi Andrzej Szpunar.

Teren po byłej fabryce przetwórstwa owocowo-warzywnego Owintar od ponad 20 lat szpeci centrum Tarnowa. Miasto próbowało ustalić plan zagospodarowania przestrzennego. Jednak radni w 2018 roku go odrzucili, bo stwierdzili, że wizja proponowana przez prezydenta jest "oderwana od rzeczywistości".

Daria Kurczab

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
aga
aga 24.06.2021, 18:17
Piszący ten artykuł powinien dbać o poprawność pisowni nazwiska, jeśli się powołuje na tę osobę. Pan Andrzej to nie Szponar a Szpunar.
ziemia
ziemia 24.06.2021, 17:15
przepraszam bardzo w czym jest problem żeby tam powstał duży fajny skwerek z drzewkami? Najlepiej zrobić betonozę i niech deweloperek jeden z drugim robi eldorado. Projekt z 2018r. wystarczyło z głową poprawić do realnych rzeczy i juz dawno nie było by problemu ale jak widać komuś zależało i uparcie brnie w betony, Niestety na układy nie ma rady. Dobrze że jeszcze konserwator ma głowę na karku byle to się nie odbiło ,,czkawką,, na jego niekorzyść za młyn,owintar itp

Pozostałe