Aglomeracja Tarnowska z powiatem. Wójtowie, burmistrzowie i starosta porozumieli się z prezydentem

  • 23.06.2021, 17:42
  • Natalia Tryba
aglomeracja-tarnowska.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Podczas spotkania w Sali Lustrzanej w Tarnowie doszło do porozumienia wójtów, burmistrzów, starosty powiatu tarnowskiego i prezydenta miasta. Wszystko po to, by Stowarzyszenie Aglomeracja Tarnowska mogło rozpocząć konkretne działania. Była do tego potrzebna zgoda wszystkich uczestniczących w tworzeniu nowej struktury.

- Jesteśmy już po skończonym spotkaniu, podaliśmy sobie ręce i umówiliśmy się na podpisanie aktu założycielskiego. 5 lipca o godzinie 8:00 w Sali Lustrzanej, jeżeli akt będzie podpisany rejestrujemy w sądzie  i zaczynamy pracę formalną. 

Nowa wersja statutu zakłada, że do Aglomeracji Tarnowskiej przyłączy się powiat tarnowski, jednak starosta podkreślał, że nie jest w pełni zadowolony z przebiegu spotkania. 

- Oczywiście nasze oczekiwania były dużo większe, ale kompromis polega na tym, żeby osiągnąć porozumienie. Dzisiaj podpisałem to, co prawda nie w pełni zadowolony, ale myślę, że wielu tak tu zrobiło, ale podpisujemy to dla dobra naszych mieszkańców. To nie jest interes Romana Łucarza, Grzegorza Kozioła czy Romana Ciepieli, to jest interes naszych mieszkańców i chodzi o to żebyśmy w odpowiednim czasie wpisali się w strategię podziału środków przez pana marszałka, bo jeżeli się nie wpiszemy, to wiele środków może nam uciec.

Podobne zdanie miał Dawid Chrobak - burmistrz miasta i gminy Zakliczyn, który podczas spotkania z włodarzami wyrażał najwięcej obaw związanych ze statutem. 

 - Mamy tutaj kilkanaście gmin z powiatu tarnowskiego z wiodącą rolą miasta Tarnowa i oczywiście te wątpliwości zawsze się będą pojawiały zwłaszcza na poziomie samorządowym, gdzie mamy kwestie realizacji np. różnych projektów. Ale oczywiście statut, który dzisiaj omawialiśmy, czyli swoistą konstytucję tego stowarzyszenia, na pewno wymaga dyskusji. Stąd te obawy, wątpliwości w kontekście jednomyślności zmian statutu w zakresie m.in. zmian ilości członków zarządu, czy też formy i kwestii związanych z powoływaniem dyrektora administracyjnego ZIT-u. 

Projekty, które Stowarzyszenie Aglomeracja Tarnowska miałoby realizować dotyczą m.in. rozwoju infrastruktury dla turystyki, ochrony zdrowia, kultury, nauki, czy też bezpieczeństwa cyfrowego. Od porozumienia zależy, czy Tarnów, powiat i gminy skorzystają z dostępnych środków.

- W obecnej perspektywie finansowej, którą jeszcze ja przygotowywałem, na lata 2010-2014 było to około 100 milionów Euro. Dziś mówimy o kwocie dobiegającej połowy tamtej, więc to są inne pieniądze, ale też inne uwarunkowania. Dużo już przecież wykonaliśmy w sferze publicznej, ale jeszcze dużo przed nami. Ta zgodność co do chęci współpracy przeważyła i teraz siadamy nad precyzyjnymi projektami. 

W skład stowarzyszenia wejdą następujące miasta i gminy: Tarnów, Powiat Tarnowski, Dąbrowa Tarnowska, Ciężkowice, Radłów, Ryglice, Tuchów, Zakliczyn, Żabno, gmina Tarnów, Skrzyszów, Gromnik, Pleśna, Lisia Góra, Wietrzychowice, Wierzchosławice, Szerzyny, Rzepiennik Strzyżewski.
 

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe