Ponad milion złotych dla powiatu tarnowskiego na poprawę życia osób niepełnosprawnych

  • 22.06.2021, 16:11
  • Natalia Tryba
pfron-milion-dla-powiatu.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Do powiatu tarnowskiego trafiły kolejne środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Gminy zrealizują 16 projektów, dzięki którym będą likwidowane bariery architektoniczne, zakupione zostaną samochody a w budynkach pojawią się nowe windy. W Starostwie Powiatowym w Tarnowie podpisano umowy gwarantujące wsparcie.

- Bardzo duże dofinansowanie, kolejne duże dofinansowanie, które mamy w powiecie tarnowskim dla wójtów, burmistrzów, ale też różnych stowarzyszeń po to, by pomagać tym najsłabszym, czyli osobom z niepełnosprawnościami. 

Do powiatu tarnowskiego trafiła rekordowa kwota. 

- Milion i prawie 200 tysięcy złotych. Łączna wartość projektu to 2 miliony i 400 tysięcy. Jak widzimy połowa to środki pozyskane z PFRONU. Jeśli chodzi o pozyskiwanie środków to od 4 lat jesteśmy liderami. Znajdujemy się zawsze w czołówce. Przez 3 lata byliśmy na 1 miejscu, jeżeli chodzi o powiaty województwa małopolskiego. 

W tym roku powiat tarnowski jest również na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o pozyskane fundusze. 

- Są to naprawdę duże środki i pomoc dla osób niepełnosprawnych, ale również dla samorządu, bo oni z tego korzystają, czyli z dofinansowania mogąc właśnie wykonać te prace. 

Otrzymane środki pozwolą gminom na szereg inwestycji. 

- Gmina Zakliczyn w ramach środków PFRON otrzymała sto tysięcy złotych na zakup nowego busa do przewozu niepełnosprawnych. Obecny bus, z którego korzystają osoby niepełnosprawne, dowożone do szkół, jest już samochodem bardzo mocno wysłużonym i koniecznością było wymienienie tego auta.
- Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu jest dużą szkołą, mamy 400 uczniów. Drugi budynek to internat, w którym mieszka około stu uczniów każdego roku. Doposażenie w windy jest dla nas bardzo ważne, bo szkoła nie posiadała takiej możliwości i nie miała ułatwień dla osób niepełnosprawnych. 

Oprócz wind w wojnickiej szkole uda się także wyremontować i doposażyć łazienki, by mogły służyć osobom niepełnosprawnym. Gmina Lisia Góra otrzymane pieniądze zainwestuje w montaż windy w Środowiskowym Domu Samopomocy. 

- Mamy tam stary dźwig, ale on jest w takim stanie technicznym, że wymagał wymiany. Bardzo się cieszę, że uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy będą korzystali z nowego dźwigu.
- Gmina Pleśna złożyła wniosek na dostosowanie budynku urzędu gminy do potrzeb osób niepełnosprawnych. Chcemy pewne rzeczy usprawnić i oznakować m.in. pismo dla niewidomych, chcemy obniżyć barierki przy schodach. W tym momencie chcemy też zamontować pętlę indukcyjną dla niesłyszących i naprawić bariery, z którymi się zmagamy. 

Dodajmy, że z dofinansowań skorzystają także Gminy Ciężkowice, Wierzchosławice, Szerzyny i Ryglice. W Starostwie Powiatowym przy ul. Narutowicza w Tarnowie zostaną zamontowane płyty induktofoniczne a na drzwiach i w ciągach komunikacyjnych pojawią się oznakowania dla osób niewidomych. 
 

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe