Wspólna droga Tuchowa, Szerzyn i Rzepiennika Strzyżewskiego. Podpisano porozumienie z powiatem tarnowskim i województwem małopolskim

  • 26.02.2021, 18:12
  • Natalia Tryba
szerzyny-porozumienie.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Uroczystości związane z 290. rocznicą lokacji Szerzyn miały szczególny wymiar. Podczas Sesji Rady Gminy podpisano porozumienie pomiędzy województwem małopolskim a powiatem tarnowskim, gminą Tuchów, gminą Rzepiennik Strzyżewski i gminą Szerzyny. Dzięki temu możliwe będzie opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy drogi powiatowej relacji Siepietnica – Lubaszowa.

- Przedsięwzięcie bardzo - powiedziałbym duże - i historyczne. Myślimy, że realizacja tej inwestycji to ponad 40 milionów złotych. Takie są szacunki. Natomiast wszystko okaże się dopiero po przetargu. W tej chwili pierwsza część porozumienia, która obejmuje tylko projektowanie - jest dobrym zwiastunem tego, co będzie się działo w przyszłości - mówi Roman Łucarz - starosta tarnowski.

Województwo Małopolskie dołożyło do inwestycji pół miliona złotych do łącznej kwoty opiewającej na milion trzysta tysięcy. Powiat tarnowski - 400 tysięcy a samorządy Szerzyn, Tuchowa i Rzepiennika - pozostałą część. 

- Drugi etap prac - będą to środki z Funduszu Dróg Samorządowych przy udziale najmniej 50% budżetu państwa. Myślę też, że gdyby nie wspomniany fundusz, ta inwestycja nie byłaby w ogóle możliwa. Natomiast, tak jak powiedziałem, przed nami bardzo trudne przedsięwzięcie, bo na 22 km. drogi mamy prawie 6 km. osuwisk - mówi starosta.

Starosta ma nadzieję, że w drugim etapie, porozumienie nadal będzie możliwe, bo tak dużych inwestycji, nie da się realizować bez wsparcia. Obecny na spotkaniu wicemarszałek Łukasz Smółka podkreślał, że podpisanie współpracy było możliwe dzięki merytorycznym dyskusjom - 

- To jest efekt długich rozmów, ale przede wszystkim merytorycznych rozmów. Bardzo ważne jest to, że przy okazji organizacji przebudowy drogi powiatowej, pomiędzy województwem podkarpackim a małopolskim - do jednego stołu usiedli samorządowcy tych dwóch województw. Ale w województwie małopolskim doszło do porozumienia między samorządem, starostą a gminami.  W ramach rozmów i konsultacji samorządy uznały, że trzeba tę drogę przebudować, ale by to zrobić, potrzebne są środki - wyjaśnia Łukasz Smółka.

Podpisanie porozumienia rozpoczęło najważniejszy etap projektowania, a to jasny sygnał dla mieszkańców, że przebudowa jest możliwa.

-  Powoli ziszczają się nasze marzenia i plany w zakresie przebudowy drogi Siepietnica – Lubaszowa i w przyszłości podniesienia jej kategorii. To jest główny szlak komunikacyjny, łączący gminę Rzepiennik Strzyżewski i Szerzyny, zarówno z powiatem tarnowskim, województwem małopolskim, jak i - dalej - będzie on służył jako droga tranzytowa w kierunku granicy ze Słowacją - mówi Grzegorz Gotfryd.

Droga pomoże przedsiębiorcom, bo na terenie gminy Szerzyny funkcjonuje wiele podmiotów, które zajmują się między innymi wytwórstwem i przeróbką drewna. 

 - Wymaga to niestety dobrego układu komunikacyjnego, ze względu na konieczność transportu tego drzewa. Przebudowa tej drogi jest szansą rozwoju gminy Szerzyny. Dzięki tej inwestycji, która została dzisiaj zapoczątkowana, poprzez podpisanie porozumienia na opracowanie dokumentacji - w przyszłości będziemy mogli mówić o rozwoju gminy, kiedy dotarcie do niej, warunki bezpieczeństwa i nośność drogi zostanie zwiększona. To jest duży krok w przyszłość - komentuje wójt.

Tuż po rozmowach o przyszłości - przybyli na uroczystość goście upamiętnili historię Polski przy Skwerze Żołnierzy Wyklętych w Szerzynach. Zgromadzeni oddali hołd poległym, składając kwiaty i wieńce z okazji święta przypadającego na 1 marca.  

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe