Ciężkowice z nową atrakcją turystyczną dla regionu. Trwają ostatnie etapy prac przy budowie Parku Zdrojowego

  • 22.02.2021, 16:49
  • Natalia Tryba
ciezkowice-park-zdrojowygotowe.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Znane przede wszystkim ze Skamieniałego Miasta Ciężkowice już niebawem otworzą dla turystów inwestycję, która poza walorami rekreacyjnymi - zaproponuje odwiedzającym działania lecznicze. Na terenie Parku Zdrojowego dostępna będzie infrastruktura rekreacyjna, turystyczna, a także urządzenia do hydroterapii. Wszystko to, po wielu latach starań, zostanie otwarte na przełomie maja i czerwca.

- Pierwsze, co zrobiliśmy w ramach tej inwestycji to uzbrojenie terenu. Budowaliśmy drogi, dojścia, parkingi, niezbędne sieci wodociągowo-kanalizacyjne. Na tej bazie powstał obiekt Parku Zdrojowego. Cały teren podzielony jest na trzy strefy: strefa hydroterapii, relaksu i ogrodów - mówi Dariusz Zięcina - Kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego i Inwestycji w Urzędzie Gminy Ciężkowice. 

Pierwsza, wymieniona strefa to hydroterapia, w której wybudowano niecki z różnymi głębokościami. 

- Szczegółowo wypisaliśmy tutaj - na tabliczkach, które będą państwo mieli okazję zobaczyć - są wypisane zabiegi związane z hydroterapią. Oprócz tego - powstały dwa budynki. Jeden - będzie obsługowym: czyli będzie pełnił rolę informacji turystycznej a drugi to budynek hydroterapii w którym znajdują się dwie niecki - do górnych i dolnych polewań - dodaje Dariusz Zięcina. 

Urządzenia służą do krótkich, udokumentowanych leczniczo działań - zanurzeń w zimnej i ciepłej wodzie. Ci, którym bliższe jest poznawanie walorów estetycznych - będą mieli do dyspozycji przestrzeń ogrodów

- Jest ogród sensoryczny. a w jego centralnej części znajduje się kaskada, są rzeźby ogrodowe i szereg roślinności poprzecinany alejkami tworzącymi miejsce idealne do spacerów - mówi kierownik infrastruktury Ciężkowic.

Poniżej przygotowano alpinarium, czyli namiastkę krajobrazu górskiego. Dla turystów dodatkową atrakcją będzie także arboretum. Kolekcję drzew przecinają alejki. W części leśnej wytyczono ścieżki o różnych stopniach trudności - będą one uzupełnieniem spacerów po Skamieniałym Mieście. Ostatnia, trzecia strefa - nastawiona jest na ćwiczenia na świeżym powietrzu. 

- Miejsce dla seniorów, ćwiczeń na siłowni terenowej, zamontowane urządzenia sprawnościowe, które pozwalają ludziom po udarach, lub z innymi schorzeniami, naprawiać niepełnosprawności - dodaje Dariusz Zięcina.

Wykonawcy projektu oraz jego inwestorzy - z niecierpliwością czekają, aż obiekt będzie mógł być oddany do dyspozycji mieszkańców i turystów. Zanim jednak to nastąpi - muszą zostać zakończone czynności odbiorowe. Trwają także działania organizacyjne, by określić zasady funkcjonowania i przyjmowania gości. Wszystko to zostanie skończone późną wiosną a otwarcie bram nastąpi na przełomie maja i czerwca.  Dodajmy, że inwestycja pochłonęła kwotę 23 milionów złotych z czego Dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wyniosło ponad 15,5 mln zł. Wstęp do Parku Zdrojowego będzie bezpłatny.
 

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ewa
Ewa 10.04.2021, 20:42
Oczywiście beton, żwir, plastik na placu zabaw i gdzieniegdzie tuje. Czy ktoś z architektów placu zabaw był w takim miejscu latem? Gumowe podłoże nagrzewa się do nawet 50 stopni i zaczyna wydzielać paskudny zapach. Dlaczego to nie mógł być zwykły piasek?
cementor
cementor 23.02.2021, 22:36
W życiu bym tam nóg nie wsadził tyle zarazków od ludzkich. W zimowej oprawie to miejsce przypomina jakiś cmentarz

Pozostałe