"Polska broniła wartości i za to oddaliście ją Sowietom". P. Jaki skrytykował w PE projekt rezolucji wiążący budżet z praworządnością

  • 06.10.2020, 12:00 (aktualizacja 06.10.2020, 12:06)
  • EBS/x-news
"Polska broniła wartości i za to oddaliście ją Sowietom". P. Jaki skrytykował w PE projekt rezolucji wiążący budżet z praworządnością

Bruksela, Belgia. W Parlamencie Europejskim odbyła się pierwsza debata nad propozycją przepisów łączących budżet z praworządnością. Europosłowie największych frakcji chcą wprowadzenia zapisów umożliwiających ograniczenie lub zawieszenie wypłat unijnych środków - w przypadku stwierdzenia, że dany kraj narusza zasady praworządności i demokracji.

– Jak postępować, gdy państwo członkowskie tworzy na przykład strefy wolne od LGBT? Potrzebujemy mechanizmu nadzoru na rzecz praworządności i praw podstawowych. Ten mechanizm będzie skuteczny tylko jeśli będzie uwarunkowany budżetowo – argumentował niemiecki eurodeputowany Tiemo Wölken.

Przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy w Parlamencie Europejskim krytykowali ten pomysł.

– Gdy Polska była atakowana przez Niemcy i przez Sowietów to wasze państwa stały i patrzyły jak Polska honorowo broni tych wartości. Potem za to, że Polska broniła tych wartości - oddaliście ją sowietom i patrzyliście jak przez dekady nie mogła się rozwijać – mówił Patryk Jaki.

"Co drugi młody człowiek u was nie ma pracy. Atakujecie Polskę, bo lepiej sobie radzi". P. Jaki skrytykował Hiszpanię w trakcie debaty o praworządności

Europosłowie największych frakcji w Parlamencie Europejskim chcą powiązać budżet Unii Europejskiej z praworządnością. W europarlamencie odbyła się pierwsza debata na ten temat. W projekcie rezolucji podkreślono, że UE powinna opracować solidny programu działań na rzecz ochrony i umacniania demokracji, praworządności i praw podstawowych. Większość eurodeputowanych poparła ideę powołania takiego mechanizmu. Z kolei europosłowie Prawa i Sprawiedliwości krytykowali tę propozycję.

– Wypominacie nam dzisiaj strefy wolne od LGBT, a wiecie że Polska była jedynym państwem gdzie homoseksualizm nie był penalizowany? Od Polaków to moglibyście się jeszcze wiele uczyć – mówił Patryk Jaki. Zwrócił się także do eurodeputowanego z Hiszpanii Doemenca Ruiza Devesa.

– Dzisiaj Polska wam przeszkadza, bo dużo lepiej sobie radzi od was. Szczególnie popatrzcie na Hiszpanię, w której co drugi młody człowiek nie ma pracy. Od Polski moglibyście się uczyć, ale was to uwiera, dlatego Polskę atakujecie – oburzał się Jaki.

EBS/x-news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe