Tarnów. W centrum miasta stanął Mobilny Punkt Rekrutacyjny. Była to promocja nowej formy służby

  • 21.05.2022, 17:47
  • Gabriela Kudła
ruszyla-dobrowolna-zasadnicza-sluzba-wojskowa.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Na Placu Kazimierza stanął Mobilny Punkt Rekrutacyjny przygotowany przez Wojskowe Centrum Rekrutacyjne w Tarnowie. Na stoiskach informacyjnych można uzyskać szczegółowe informacje o dobrowolnej służbie zasadniczej, która rusza właśnie w sobotę 21 maja. Chętni mogą porozmawiać z uczniami, czy fachowcami, ale także wypełnić wniosek o powołanie.

 - Wszystko pod hasłem "Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej". Będą obecni rekruterzy Wojskowych Centrum Rekrutacji, gdzie będą służyć pomocom i będą informować o tym co jest nowego w wojsku, bo mamy kilka nowości. Zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny z 11 marca 2022 roku jedną z takich nowości jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Jest to nowy rodzaj formy służby wojskowej, do której będziemy zachęcać, będziemy informować, co należy zrobić, żeby zostać żołnierzem RP, oraz jak wygląda cały proces rekrutacji, oraz jak wygląda sama w sobie służba, bo ta służba nie ukrywajmy, ale niesie za sobą bardzo dużo korzyści. Przede wszystkim oprócz dumy z noszenia munduru, każdy żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, który przejdzie proces rekrutacji otrzyma uposażenie w wysokości 4560 złotych - mówił por. Paweł Badoń, rzecznik prasowy Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie. 

Podczas wydarzenia w Tarnowie prezentowany jest sprzęt wojskowy, broń i manekiny. Chętni mogą także spróbować swoich sił przy pomocy przedmedycznej. Uczniowie z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych z Wojnicza i XVI Liceum Ogólnokształcącego rozmawiają z mieszkańcami i odpowiadają na nurtujące ich pytania. 

 - Promujemy nową formę poprzez przedstawienie wyposażenia, tutaj mamy uczniów z klas mundurowych, z wojska, z klasy wojskowej. Zainteresowanie jest, oczywiście. Niektórzy mniejsze, niektórzy większe, czasem trzeba podejść, zapytać, przedstawić się i wtedy w ludziach budzi się zainteresowanie. Zachęcamy, potem podchodzą właśnie tutaj. Zawsze mnie ciągnęło do munduru, zawsze czułem taką jakby więź z tym. Po tym jak teraz w klasie wojskowej reprezentuje strzelców, można poczuć adrenalinę, ale też taką więź, że można robić coś dla kraju, dla narodu - mówił Hubert Kołkowski, uczeń XVI Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. 

- Czekamy na chętnych, z ulicy zgarniamy każdego, kto mógłby się nadawać, Jest prezentacja, mamy apteczki, fantomy dla dzieci coś jakby chciałby zobaczyć i w przyszłości związać się z wojskiem. Mieliśmy paru kandydatów, chcieli, zapisali się, mamy zgłoszenia już wypełnione, jakoś idzie - dodała Klaudia Jordan, uczennica Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu. 


Dodajmy, że kandydaci do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej muszą mieć 18 lat, polskie obywatelstwo, co najmniej podstawowe wykształcenie  oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby wojskowej. Nie mogą być także karani za przestępstwa umyślne. 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe