Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Paweł Wdówik wizytował powiat bocheński

  • 17.05.2022, 16:30
  • Gabriela Kudła
pawel-wdowik-wizytowal-powiat-bochenski.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Działania na rzecz Osób z Niepełnosprawnością, to główny temat wtorkowych rozmów na Bocheńszczyźnie. Towarzyszyła temu obecność Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych Pawła Wdówika, który przyjechał do Bochni na zaproszenie poseł Józefy Szczurek-Żelazko. W spotkaniu udział wzięli burmistrzowie, wójtowie oraz przedstawiciele jednostek samorządowych z terenu powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, wielickiego, proszowickiego, dąbrowskiego i tarnowskiego.

 - Ja chciałabym bardzo serdecznie państwu podziękować za pracę w okresie pandemii. Te dwa lata były dla nasz wszystkich ogromnym wyzwaniem, szczególnie dla Was, dla samorządowców, dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, dla starostów, dla dyrektorów, dla PCPRów, dla kierowników miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej, dla wszystkich pracowników sektora polityki społecznej. To były ogromne wyzwania, nikt się nie spodziewał, że dotknie nas taki dramat, bo był to dramat dla wielu rodzin. Nikt się nie spodziewał jaki rodzaj potrzeby i wsparcia będzie potrzebny. Natomiast państwo, bardzo szybko diagnozowaliście tą potrzebę, reagowaliście na nie. Dzięki temu ten trudny okres pandemii mieszkańcy małopolski, a szczególnie ziemi tarnowskiej i powiatów leżących w tym okręgu mogli czuć się bezpiecznie - mówiła Józefa Szczurek - Żelazko, poseł na Sejm RP. 

Wizyta Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej na terenie powiatu bocheńskiego była również okazją do zwiedzenia placówek niosących pomoc osobom niepełnosprawnym. Tuż przed konferencją prasową Paweł Wdówik spotkał się z wychowankami niedawno otwartego Środowiskowego Domu Samopomocy w Cerkwi. 

 -  Nam się bardzo często wydaje, że niepełnosprawność jest czymś, co spycha człowieka w taką otchłań prawie nie bytu, że jedyne co możemy to zaoferować mu jakąś rehabilitacje, może jakiś ośrodek opiekuńczy, jakiś ośrodek pobytu dziennego. Tymczasem osoby niepełnosprawne to jest grupa ponad 3-milionowa w tym kraju. Jeżeli popatrzymy na przykład na warsztaty terapii zajęciowej, w których jest zaledwie około 30 000 z tych 3 milionów ludzi, to jest 1% tej populacji - Paweł Wdówik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. 

Uczestnicy spotkania wzięli udział także w panelu dyskusyjnym. Zadawali pytania i dzielili się swoimi spostrzeżeniami, dotyczącymi funkcjonowania jednostek pomocy społecznej.

 - Ja generalnie bardzo się cieszę, że właśnie tutaj, na ziemi bocheńskiej mogliśmy zorganizować tę konferencję, a później panel dyskusyjny, bo okazał się ten panel bardzo merytorycznym panelem. Bardzo ważne jest dzisiaj osób, adresatów tej konferencji, czyli dyrektorów GOPSów, MOPSów czy domu opieki społecznej, gdzie bezpośrednio tutaj, Państwo mogli porozmawiać z Panem ministrem, nie tylko o tych rzeczach, które są sukcesem, ale też o problemach, z którymi na co dzień borykają się niepełnosprawne osoby - dodała Anna Pieczarka, poseł na Sejm RP.

O prężnie działających jednostkach pomocy społecznej z terenu powiatu bocheńskiego opowiedział nam starosta Adam Korta. 

Swoją wizytację w regionie wiceminister Paweł Wdówik zakończył odwiedzinami w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Brzesku. 
 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe