Patriotyczny turniej w gminie Skrzyszów. Tu uczniowie musieli się wykazać wiedzą o polskich bohaterach

  • 21.03.2022, 17:01
  • Wioletta Zarębska
patriotyczny-turniej-w-gminie-skrzyszow-tu-uczniowie-musieli-sie-wykazac-wiedza-o-polskich-bohaterach.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Pamięć, Tożsamość, Niepodległość, Przyszłość - pod taką nazwą odbył się pierwszy patriotyczny turniej gminy Skrzyszów poświęcony Żołnierzom Wyklętym oraz tym, którzy walczyli o wolną Polskę. W wydarzeniu wzięli uczniowie reprezentujący siedem szkół podstawowych, drużyny miały do wykonania po trzy zadania.

- Przede wszystkim piosenka patriotyczna, prezentacja w PowerPoint, czyli historia, dokumentacja, archiwizacja, digitalizacja oraz pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. Staraliśmy się to łączyć ze współczesną sytuacją geopolityczną, aby nie tracąc dzieciństwa jednak młodzież była przygotowana na pokój i wszystkie możliwe zawirowania geopolityczne – wyjaśniała Teresa Kozaczka, pomysłodawczyni turnieju, nauczycielka historii w Szkole Podstawowej w Łękawicy. 

- Zaprosiliśmy szkoły z naszej gminy oraz szkołę z sąsiedniej gminy na gminny turniej patriotyczny po raz pierwszy organizowany w naszej szkole. U nas kształcenie patriotyczne jest na pierwszym miejscu, również z uwagi na to, że nasza szkoła nosi imię bohaterów z Westerplatte i zarówno miesiąc wrzesień jest dla nas ważny jak i miesiąc marzec – dodawała Urszula Mucharska-Ramza, dyrektor SP w Łękawicy.

Od 2011 roku w Polsce 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W wielu miejscach pamięć o tych niezłomnych bohaterach trwa cały miesiąc. W tym czasie przypominane są sylwetki walczących za wolną i niepodległą Ojczyznę, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej i nadal walczyli z Sowietami. Między innymi o nich mówili dziś uczniowie szkół z terenu gminy Skrzyszów i sąsiadującej z nią miejscowości Łękawka.

- Tego typu inicjatywom to tylko należy przyklasnąć i pogratulować dyrekcji szkoły, samorządowi, że tego typu konkurs o naszej tożsamości jest organizowany. Tym bardziej że te ostatnie trzy tygodnie, które wzburzyły naszymi sercami, ale również całym światem, to, co się dzieje w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, to wzmacnia poczucie tej więzi tożsamości i dbania o nasze wartości, o nasz patriotyzm – mówił obecny na wydarzeniu poseł Wiesław Krajewski.

- "Pamięć, Tożsamość, Niepodległość, Przyszłość" - dlatego tak to jest skonstruowane. Dzisiejszy geopolityczny świat, to co się dzieje, ewidentnie pokazuje, że musimy dbać o tradycję. Nie wolno zapominać o tych ludziach, którzy walczyli kiedyś o naszą niepodległość, spowodowali to, że teraz żyjemy w wolnym, niepodległym kraju, ale chcąc dalej żyć w wolnym i niepodległym kraju musimy dbać o korzenie umiłowanie do Ojczyzny. Ono w tych czasach ma inne pojęcie, bo Ukraińcy teraz pokazują, że jednak trzeba oddawać życie, zdrowie, poświęcać się, ale dzięki Bogu my tego nie musimy robić, dlatego tym bardziej powinniśmy się starać, w poszanowaniu tradycji dbać, rozwijać, pracować, jak najbardziej intensywnie pracować i to w przypadku uczniów, studentów, młodzieży, uczyć się, uczyć, szanować, wychowywać – zaznaczał Marcin Kiwior, wójt gminy Skrzyszów.

- Patriotyzm jest bardzo ważny szczególnie by zaszczepić go w młodym pokoleniu, żeby te dzieci miały podstawy historii i tożsamości narodowej. Jest to – uważam – bardzo istotne – dodawała Magdalena Kopczyńska, radna Rady Powiatu Tarnowskiego.

Również rodzice doceniają to, że w szkole oprócz nauki dzieci wychowywane są też w duchu patriotyzmu. - Pani dyrektor kultywuje nasze tradycje patriotyczne, kształtuje w uczniach odpowiednią postawę, przypomina historię. W obecnych czasach wiemy, że jest to bardzo ważne żebyśmy znali i pamiętali to, z czego i skąd się wywodzimy, co robili, jak żyli nasi przodkowie. Dzieci przede wszystkim bardziej chłoną tę historię, która jest wykładana w taki sposób, a nie w taki sposób tradycyjny jak na lekcjach historii, dużo więcej zapamiętują i myślę, że to zostanie im na lata – wyjaśniała Joanna Obal, przewodnicząca Rady Rodziców w Szkole Podstawowej w Łękawicy.

Dodajmy, że na uczestników turnieju czekały nagrody. Ci, którzy najbardziej zapadli w pamięć jury otrzymali dodatkowe upominki.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe