Erotyka czy polityczna publicystyka? Wiadomo, jakie książki najchętniej kupują Polacy

  • 25.12.2021, 10:00 (aktualizacja 26.12.2021, 21:51)
  • News4Media
Erotyka czy polityczna publicystyka? Wiadomo, jakie książki najchętniej… iStock
Co czytamy? Można się tego dowiedzieć z danych sprzedażowych. Księgarnie boom przeżywają zwłaszcza przed Bożym Narodzeniem, bo tam często Polacy szukają prezentów.

Na początek garść danych. W kwietniu tego roku Biblioteka Narodowa opublikowała raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Wynika z niego, że częściej sięgamy po wydawnictwa papierowe niż cyfrowe. 45 procent respondentów zaopatruje się w księgarniach, od znajomych pożycza 32 proc. badanych, a 34 procent czytelników liczy na książkowe prezenty. Takie badanie przeprowadzane jest od 30 lat i w 2020 r. 42 proc. respondentów odpowiedziało, że przeczytało przynajmniej jedną książkę w ciągu 12 miesięcy. „Rezultat ten można uznać za jedną z najważniejszych informacji uzyskanych w tej edycji badania. Biorąc pod uwagę dane ubiegłoroczne i wcześniejsze (...), można mówić o wzroście odsetka osób deklarujących czytanie książek. Po raz ostatni taki wynik odnotowaliśmy sześć lat temu” - oceniła BN.

Okazuje się także, że książki są nadal bardzo popularnym prezentem świątecznym. Obok kosmetyków i elektroniki są na czołowych miejscach na liście zakupów. Stąd kolejki w księgarniach i wzmożony ruch w e-sklepach. Wiele z nich ostrzega klientów, że paczki mogą zostać wysłane z opóźnieniem, bo zamówień jest tak wiele. Według danych z wiosny tego roku, w 2020 roku klienci indywidualni kupili w Polsce około 100 mln książek za 2,1 mld zł. Średnio książka w księgarni kosztowała 25,21 zł, a w sieciach handlowych 11 zł.

Co czytają Polacy?

Według zestawienia top 20 Nielsen BookScan (dla tygodnia 5 – 11 grudnia), które przywołuje serwis rynek-ksiazki.pl wskazany okres obfitował w kolejne pozycje non-fiction wśród najpopularniejszych tytułów. Aż 10 w czołowej 20 jest z tego nurtu. Liderem jest „Wybór” Anny Appelbaum i Donalda Tuska. Za nim znajduje się „Czuła przewodniczka” Natalii de Barbaro, która ma szansę stać się najchętniej kupowaną pozycją, a na trzecim miejscu uplasowała się „Prawdziwa historia Królowej Życia” Dagmary Kaźmierskiej.

Pozostałe pozycje zajmują:

  • „Oddasz fartucha” Tomasza Strzelczyka
  • „Kici Kocia i Nunuś. Idą święta” Anity Głowińskiej
  • „Mów mi Win”, Harlana Cobena
  • „Dom Gucci” Sary gay Forden
  • „Gwiazdkowy prosiaczek” Joanne K. Rowling.

Jak wyglądał rok 2020?

Biorąc pod uwagę nawet sprzedaż podręczników szkolnych, to nie tego typu książki okazały się hitem. Serwis rynek-ksiazki.pl dokonał analizy sprzedażowej i orzekł: „Blanka Lipińska nie dała się dogonić i wzięła całe podium. Tak zatem na szczycie mamy kategorię Fiction w wersji erotycznej. Oczywisty wpływ E.L. James, ekranizacji oraz erotyzacji życia czytelniczego” - wskazano na trzy pozycje z serii „365 dni”. „Zaraz za podium Katarzyna Nosowska z kobiecym, mocnym, osobistym głosem o charakterze Non-fiction” - dodano, a dużym zainteresowaniem cieszyły się także: „Wiedźmin. Ostatnie życzenie” Andrzeja Sapkowskiego, „Cham niezbuntowany” Rafała A. Ziemkiewicza czy „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe