Tarnowski Oddział Psychiatryczny zwyciężył w ogólnopolskim konkursie Rzecznika Praw Pacjenta

  • 30.11.2021, 23:55
  • Gabriela Kudła
nagroda-dla-oddzialu-psychiatrycznego-w-tarnowie.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Oddział Psychiatryczny Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie zajął pierwsze miejsce w konkursie zorganizowanym przez Biuro Rzecznika Praw Pacjenta "Mogę, Potrafię, Chcę". Warunkiem udziału w akcji było stworzenie scenariuszy terapeutycznych i podkreślanie roli terapii zajęciowej dla osób zmagających się z kryzysem psychicznym. Jury zdecydowało o przyznaniu pierwszego miejsca projektowi "Słowa Leczą".

 - Cieszymy się, że nasze Centrum Zdrowia Psychicznego zostało w ten sposób wyróżnione. Bardzo staraliśmy się aby to miejsce, które otworzyliśmy kilka lat temu aby ono służyło pacjentom, aby każdy, kto tutaj przychodzi czuł, że po prostu jest ważny i jest kochany i akceptowany, miały o tym mówić wnętrza i mam nadzieję, że mówią - mówiła Anna Czech, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie.

 - Konkurencja była ogromna, bardzo dużo oddziałów z całej Polski się zgłosiło. dyskusja była naprawdę burzliwa, natomiast jednogłośnie zespół pani Zofii Wójcik, i tutaj gratuluję z całego serca, zajął pierwsze miejsce. Gratulacje dla całego zespołu, dla pacjentów, dla Państwa za opiekę nad pacjentami, za zaangażowanie, bo to jest bardzo istotne - dodał Damian Marciniak, dyrektor Departamentu ds. Zdrowia Psychicznego Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.

W konkursie brali udział pacjenci oddziałów psychiatrycznych z całej Polski. Wyróżnienie, które trafiło do tarnowskiego oddziału to wspólna praca zarówno terapeutów jak i pacjentów.

 - W dzisiejszym świecie, jest bardzo dużo negatywnego przekazu i my chcieliśmy coś takiego pozytywnego dla ludzi przekazać, nawet tych naprzeciwko, którzy pracują w biurach tutaj od nas. Najpierw pacjenci bardzo dużo tych haseł przyszykowali my oklejaliśmy taśmą przezroczysta, drukowaliśmy. Rozdawaliśmy w trakcie spaceru napotkanym przechodnią rozdawaliśmy. No i każdy się uśmiechnął czytając tę afirmację, dla pacjentów to był taki plus, że oni też są sprawcami, że oni też mogą coś dla innych zrobić - objaśniła Zofia Wójcik, terapeuta zajęciowy.

To w jak pozytywny sposób udział w konkursie oddziałuje również na ludzi z zewnątrz, opowiedziała nam pacjentka, która trafiła na oddział już w trakcie trwania akcji.

 - Samo to jak przyjechałam, tutaj pierwszy raz, i zobaczyłam te hasła na szybach, z parkingu, w ogóle nie będąc w temacie, zrobiło mi się tak ciepło. Wśród społeczeństwa dalej jest taka błędna opinia, na temat szpitali psychiatrycznych, a tutaj przebywają ludzie całkowicie normalni, w różnych etapach swojego życia. Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia może po prostu znaleźć się w takiej potrzebie, nie warto się bać tego typu miejsc - mówi pacjent placówki. 

Dodajmy, że Ośrodek Zdrowia Psychicznego w Tarnowie działa od 2015 roku. Oprócz tego Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie przystąpił także do programu, w ramach którego zostało utworzone Centrum Zdrowia Psychicznego, w którego skład wchodzi między innymi Oddział Psychiatryczny, również dzienny, Poradnia Zdrowia Psychicznego czy też Zespół Leczenia Środowiskowego.

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe