Ponad 100 zarzutów dla polsko-chińskiej szajki, która wpadła w Tarnowie. Oskarżeni wyłudzali prawa jazdy

  • 18.11.2021, 15:30
  • Wioletta Zarębska
ponad-100-zarzutow-dla-polsko-chinskiej-szajki-ktora-wpadla-w-tarnowie-oskarzeni-wyludzali-prawa-jazdy.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Obywatele Chin, którzy chcą poruszać się samochodem po krajach Europy muszą uzyskać międzynarodowe prawo jazdy. Dla wielu z nich to nielada wyczyn. Naprzeciw im wyszła polsko-chińska szajka, która pomagała zdobyć taki dokument. Gdy pojawiał się chętny na międzynarodowe prawo jazdy obeznany w przepisach dubler szedł na egzamin.

- Te osoby miały zakładane przy pomocy częściowo sfałszowanych dokumentów tak zwane profile kierowcy, a następnie miały przystępować do egzaminów, były to wyłącznie egzaminy teoretyczne z zakresu przepisów umożliwiające im otrzymanie międzynarodowego prawa jazdy. Tyle tylko, że zamiast konkretnych osób ubiegających sie o to prawo jazdy do tego egzaminu przestępowali tzw. dublerzy - opisywał proceder sędzia Tomasz Kozioł. 

Taki proceder trwał od połowy 2019 roku do połowy 2020 roku. Dublerzy stawiali się na egzaminach w kilkunastu miastach polski, w tym również w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnowie. I właśnie tutaj czujne oko jednego z egzaminatorów wychwyciło, że na test przyszedł inny człowiek. W sumie na ławie oskarżonych zasiadło 10 osób, którym postawiono zarzuty popełnienia 104 przestępstw.

- W tej chwili sprawa jest na etapie kontroli wstępnej, sąd zapozna się z treścią wniosku, zapozna się z materiałem dowodowym, który prokurator przedstawia jako podstawę tego wniosku i na tej podstawie podejmie decyzję czy może przychylić się do wniosku prokuratorskiego – wyjaśniał  sędzia Tomasz Kozioł.

Członkowie polsko-chińskiej szajki chcą dobrowolnie poddać się karze. Ich szefom grozi rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, kilkanaście tysięcy złotych grzywny i przepadek nielegalnie zarobionych pieniędzy w wysokości 80 tysięcy złotych.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe