Prezes NBP zapowiada nową monetę i banknot. Decyzja ma związek z granicą

  • 16.11.2021, 12:01 (aktualizacja 16.11.2021, 12:36)
  • News4Media
Prezes NBP zapowiada nową monetę i banknot. Decyzja ma związek z granicą NBP, terytorialsi Twitter
Narodowy Bank Polski ogłosił, że w nadzwyczajnym trybie wyemituje kolejną monetę i banknot dla kolekcjonerów. Decyzję podjął osobiście prezes Adam Glapiński.

Trwa stan wyjątkowy na terenie przygranicznych gmin. Od kilkunastu tygodni bariera pomiędzy Polską a Białorusią jest forsowana przez uchodźców. Obecnie znajduje się tam kilka tysięcy osób po stronie białoruskiej i ogromne siły wojska, policji, straży pożarnej i terytorialsów w części należącej do Polski.

Tymczasem Narodowy Bank Polski ogłosił, że w „trybie przyspieszonym i nadzwyczajnym” wyemituje kolekcjonerską monetę i banknot dotyczące wydarzeń na polsko-białoruskiej granicy. Taką decyzję podjął osobiście prezes NBP Adam Glapiński. To wydawnictwo numizmatyczne będzie poświęcone „obronie polskiej granicy wschodniej”.

„Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją” – dodaje NBP w komunikacie prasowym.

Niedawno, bo 9 listopada, bank wypuścił inną atrakcję dla kolekcjonerów. Był to banknot i moneta poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu. Banknot w dniu emisji kosztował 100 złotych, obecnie oferowany jest na aukcjach internetowych za ponad 200 złotych. Za monetę trzeba było zapłacić 9,5 tys. zł, a dzisiejsza cena sięga nawet 21,5 tys. złotych.

Prezes Glapiński ma także plany dotyczące banknotów, które mają wejść do powszechnego obiegu. To 1 tys. zł. Zapowiedział, że jeżeli będzie mógł kierować NBP przez kolejną kadencję, to chciałby doprowadzić do powstania takiego pieniądza. Glapiński uważa, że powinna się na nim znajdować podobizna  królowej Jadwigi Andegaweńskiej.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe