Wyrok więzienia dla podwykonawcy firmy zajmującej się budową autostrady na odcinku Tarnów – Dębica

  • 07.10.2021, 13:03
  • Gabriela Kudła
wyrok-w-sprawie-przekretow-przy-budowie-autostradypop.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Mimo że odcinek autostrady A4 pomiędzy Tarnowem a Dębicą działa już siedem lat, dopiero teraz sprawa dotycząca budowy tego odcinka znalazła swój finał w sądzie, gdzie skazano 60-letniego Ryszarda K. pełnomocnika podwykonawcy firmy zajmującej się budową tej inwestycji. Mężczyzna dopuścił się w sumie dwóch przestępstw.

 -  Ta osoba zawierała umowy z kolei umowy z dalszymi podwykonawcami, których wprowadzała w błąd co do możliwości terminowego wywiązania się z zobowiązań i w ogóle zamiaru wywiązania się z zobowiązań. Efekt był taki, że podwykonawcy naszego oskarżonego wykonywali swoje prace, rozliczali je z nim, a ten następnie nie regulował należnych im kwot - mówi Tomasz Kozioł, rzecznik ds. karnych Sądu Okręgowego w Tarnowie. 

Oskarżony oszukał w sumie pięciu przedsiębiorców, którzy ponieśli straty na łączną kwotę 700 tysięcy złotych. 

- Drugi czyn polegał na tym, że oskarżony wyłudził gwarancję bankową związaną z zawarciem kontraktu, w kwocie około 800 tysięcy złotych. Było to tak zwane oszustwo kredytowe i polegało na przedstawieniu nierzetelnych dokumentów bankowi, na podstawie których bank udzielił mu gwarancji kredytowej - mówi Tomasz Kozioł. 

 Sąd wymierzył oskarżonemu łączną karę 5 lat pozbawienia wolności 

- Orzekł również wobec niego karę 80 tysięcy złotych grzywny. Orzekł wobec niego także 4 lata  zakazu wykonywania wszelkiej działalności związanej z biznesem budowlanym i także obciążył go kosztami sądowymi w kwocie kilkunastu tysięcy złotych - mówi Tomasz Kozioł. 

Oskarżony ma również obowiązek naprawienia szkody, którą wyrządził firmom, z jakimi nawiązywał współpracę. Wyrok jest nieprawomocny.

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe