Zachodnia obwodnica Brzeska już w 2024 roku. Na przejazd Sądeczanką mieszkańcy będą musieli jeszcze poczekać

  • 10.09.2021, 13:50
  • Gabriela Kudła
zachodnia-obwodnica-brzeska-juz-w-2023-roku.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Budowa zachodniej obwodnicy Brzeska jest już przesądzona. W tym momencie została przygotowana decyzja środowiskowa, która otwiera możliwość wykonania tej inwestycji. Jeszcze we wrześniu do starostwa trafić ma wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID), który pozwoli zakończyć etap projektowania.

  - Jest również przyznany budżet, więc brzeski odcinek nowej sądeczanki, który my nazywamy,  na nasze potrzeby zachodnią obwodnicą Brzeska, wedle informacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad powinien być oddany już do użytku na przełomie 2023/2024 roku - mówi Andrzej Potępa, starosta brzeski.

Trasa zachodniej obwodnicy Brzeska przebiegać ma od już istniejącego zjazdu, który włącza się do DK 94. 

  - Po zachodniej stronie szpitala, nad ulicą Pomianowską będzie estakada, potem dalej na Uszwicy będzie nowy most i będzie się włączała do istniejącej DK 75 już w Okocimiu, czyli w zasadzie ominie całe Brzesko i to, co w tej chwili jest największym kłopotem, czyli korki na kolejnych rondach i światłach - mówi Andrzej Potępa. 

Wraz z budową obwodnicy mają powstać też nowe miejsca parkingowe, a także kolejna droga dojazdowa do szpitala powiatowego.  

 - Najważniejsze jest to, że udało mi się wynegocjować z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad dodatkowy zjazd w kierunku szpitala i będzie możliwość bezpośrednio z nowej obwodnicy zjechać nową drogą w kierunku szpitala. Dzięki temu szpital zyska alternatywny wyjazd na południe, co oczywiście poprawia bezpieczeństwo i szybkość działania choćby służb ratowniczych - mówi Andrzej Potępa. 

Nie wiadomo natomiast kiedy powstanie dalsza część Sądeczanki. Niestety nadal istnieją nieporozumienia w sprawie przebiegu tej trasy.

 - Pozostała część Sądeczanki, czyli ponad 50 kilometrów z Brzeska do Nowego Sącza jest niestety na dosyć odległym etapie. Wielokrotne konsultacje z samorządami, nie dały takiego rezultatu, że wszyscy są zgodni, ale  w czerwcu odbyło się spotkanie samorządowców, Marszałka Województwa Małopolskiego również z generalną dyrekcją i tam zapadły decyzje o tym, że jeszcze w tym miesiącu ma zostać zlecona decyzja środowiskowa i decyzja ostatnie wskaże przebieg tej drogi - mówi starosta brzeski. 

Dodajmy, że kwota zabezpieczona na budowę Sądeczanki  wynosi ponad 3 miliardy złotych.

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Miejscowy
Miejscowy 13.09.2021, 08:49
Na sądeczankę to do 2045 roku… GDDKiA przez swoją prowokującą ignorancją ma przeciwko sobie trzy gminy z pięciu gmin i kilka organizacji ekologicznych. Skala protestu na raptem 45 km to absolutny rekord ale tak to jest jak do projektu bierze się firmę która w swoim CV ma jeden projekt jakiegoś dojazdu do fabryki na Śląsku i która do wyznaczania korytarzy używa niczego więcej niż generatora tras, trochę bardziej rozbudowanego niż zwykły w aplikacji w komórce do wyznaczania tras pieszych czy samochodowych.

Pozostałe