"Najważniejsze jest to by nie dać się zwariować". Rodzina Łasutów z Krakowa zamiast lockdownu wybrała roczną podróż po świecie w czasach pandemii

  • 06.09.2021, 18:32
  • Wioletta Zarębska
rodzina-lasutow-z-krakowa-zamiast-lockdownu-wybrala-roczna-podroz-po-swiecie-w-czasach-pandemii.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
329 dni podróżowała po świecie pięcioosobowa rodzina Łasutów z Krakowa. Gdy wybuchła pandemia, spakowali oni walizki i wyruszyli w drogę. W niemal rok Łasutowie zwiedzili sześć krajów. Teraz opowiedzieli o tym, jak wyglądało ich życie w trakcie pandemicznej podróży.

- Stwierdziliśmy, że jest epidemia. Nie dyskutujemy z tym, że ona występuje i zabrała nam np. Dziadka. Jest to smutny temat. Natomiast my wybraliśmy inaczej. W związku z tym, że jesteśmy osobami wciąż młodymi, że mamy trójkę, żywych dzieciaków, które rozniosłyby nam nasze wynajmowane, niewielkie mieszkanie w Krakowie. Podjęliśmy decyzję, że – nie że się nie boimy, ale że nie lękamy się na tyle bardzo, żeby zaprzestać żyć normalnie i wyjedziemy. Wyjedziemy do państw, gdzie życie toczyło się względnie normalniej niż w większości Europy. Spędziliśmy trzy miesiące w Bułgarii, trzy miesiące w Turcji, trzy miesiące w Egipcie, dwa i pół miesiąca w Albanii, cztery dni w Bolonii i miesiąc na Kanarach – wyjaśniał Dawid Łasut, społecznik i podróżnik.

Wyprawa Łasutów była planowana na bieżąco. Rodzina analizowała jakie obostrzenia obowiązują w każdym z krajów. Łasutowie skutecznie negocjowali też ceny pobytu hotelach.

- Negocjatorem jestem niezłym jak wiecie, dlatego wynegocjowałem maksymalne value for money. Proszę sobie wyobrazić, że my tu nie mówimy o podróżach z milionem złotych monet, my tutaj mówimy o rodzinie z trójką dzieci, która za 220 złotych za dobę żyje z pełnym wyżywieniem w 110-metrowym penthouse'ie ze sprzątaniem, ze wszystkim, co do życia było nam potrzebne, niezbędne, a nawet o wiele, wiele więcej – wyjaśniał Dawid Łasut.

- Nie baliście się tego, że np. pojedziecie gdzieś i nie wyjedziecie z powrotem, że utkniecie, że zostanie nałożona na was kwarantanna? - dopytywała reporterka telewizji Tarnowska.tv.

- A dlaczego ktoś miałby osoby zdrowe zamykać? - Odpowiadał Dawid Łasut. - Jest testowanie, wybieraliśmy bardzo umiejętnie, sprawdzałem wszystko. Jesteśmy bardzo doświadczeni turystycznie, a oprócz tego jeździliśmy do państw, które może nie odrzucały samego covida, natomiast ekonomicznie nie mogły sobie pozwolić aż na takie sankcje i myśmy po prosty z tego korzystali.

O swoje podróży Łasutowie opowiadali w Krakowie w trakcie slajdowiska. O ich przygodach, sposobie na podróżowanie przyszło posłuchać ponad 100 osób. Wydarzenie miało też wymiar charytatywny, dochód z imprezy został przekazany na rzecz Fundacji "Możesz na mnie liczyć".

Teraz po niemal rocznym pandemicznym tournée Łasutowie zdecydowali ... znów wyjechać w kolejną, długą podróż.

***

Dawid Łasut – społecznik, podróżnik, trener językowy i publicysta. Właściciel CJR “Efektywny rosyjski”. Organizator dziesiątków happeningów i spotkań krajoznawczych w Krakowie. Znany z akcji 2500 Tulipanów dla Krakowianek oraz corocznego Balu Dyplomacji Wschodniej. Współautor Alei Muralowej ku czci Żołnierzy Wyklętych na Azorach, od lat związany z fundacjami „Nie dzieli nas wiek” oraz “Możesz na mnie liczyć”. Poprowadził wiele wydarzeń charytatywnych w Małopolsce oraz finał WOŚP w cypryjskiej Larnace. Namiętny podróżnik i nałogowy palacz. Prywatnie szczęśliwy mąż oraz autor trójki wspaniałych maluchów. Aktywny w sieci – https://www.facebook.com/dawidlasut.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Sylwia J
Sylwia J 07.09.2021, 09:32
To był bardzo inspirujący i dobrze przygotowany wieczór. Dziękujemy pięknie za zaproszenie!

Pozostałe