Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://aatrenkar-karcher.pl/
Reklamahttps://aatrenkar-karcher.pl/

Pedofilia w Kościele i jej tuszowanie. Tarnowska prokuratura bada sprawę ks. Stanisława P., który pełnił posługę w parafii w Woli Radłowskiej

Prokuratura rejonowa w Tarnowie sprawdza, czy podejrzany o molestowanie nieletnich ks. Stanisław P. dopuścił się czynów pedofilskich w latach 1996-2008. W sprawie gromadzony jest materiał dowodowy, ale jak udało nam się ustalić - przesłuchano kilkadziesiąt osób, które dysponowały wiedzą na temat badanych zdarzeń. Wśród przesłuchiwanych byli także pokrzywdzeni.
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Śledztwem objęto m.in. okres od 1996, kiedy ksiądz Stanisław P. pracował na parafii w Woli Radłowskiej, a także okres lat 2003–2008, kiedy pełnił posługę w parafiach na terenie Ukrainy   mówi Mieczysław Sienicki – rzecznik prokuratury,

Możliwe jest, że Prokuratura w Tarnowie wystąpi do strony ukraińskiej o współpracę dotyczącą śledztwa.

– Okoliczności tej sprawy wskazują, iż bardzo prawdopodobnym jest, że prokuratura wystąpi do organów ukraińskich o przeprowadzenie określonych czynności dowodowych na Ukrainie, ponieważ tam zamieszkują osoby pokrzywdzone i osoby, które mogą dysponować wiedzą na temat tej sprawy dodaje rzecznik. 

W tej sprawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa zostało złożone przez kanclerza Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. O samej sprawie zrobiło się jednak głośno w sierpniu 2020 roku, po zamieszczonym wpisie na blogu ks. Isakowicza-Zaleskiego; kapłan opisywał w nim sprawę ks. Stanisława P.

– Sprawa, którą opisałem dotyczyła molestowań dokonywanych przez ks. Stanisława P. z diecezji tarnowskiej były to molestowania małych chłopców na przestrzeni bardzo wielu lat. Napisałem dlatego, że zgłosił się do mnie jeden z pokrzywdzonych. Gdy uruchomiona została komisja ds. pedofilii przesłałem te materiały. Natomiast wcześniej prokuratura w Tarnowie zleciła policji przesłuchania – mówi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Jak informuje oficer prasowy tarnowskiej policji te przesłuchania cały czas trwają, zarówno osób wzywanych jak i tych, które same zgłaszają się z wiedzą w tej sprawie.

– Wszystkie osoby z regionu – nie tylko tarnowskiego, które mogły mieć kontakt, miały kontakt z tym księdzem  jeżeli mają ochotę, chcą i czują taką potrzebę powinny się zgłosić do komisariatu Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie albo Prokuratury Rejonowej w Tarnowie, która prowadzi to postępowanie (a właściwie jest ono prowadzone w formie śledztwa); w związku z tym osoby, które będą miały coś do przekazania w tej sprawie mogą to zrobić na policji lub prokuraturze  mówi asp. sztab. Paweł Klimek.

Jedną z przesłuchanych już osób jest ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

– Dostałem wezwanie jako świadek i mogę powiedzieć, że przesłuchanie było bardzo profesjonalne. Dotyczyło nie tylko samych molestowań, ale także tego kto i dlaczego ukrywał te sprawy. Wspomnę, że o molestowaniach ówczesny biskup tarnowski Wiktor Skworc został poinformowany w 2002 roku przez nauczycieli i rodziców z Woli Radłowskiej wyjaśnia ks. Isakowicz-Zaleski.

Działania w tej sprawie nie zostały wówczas podjęte. Ks. Stanisław P. został przeniesiony na parafię w Ukrainie w miejscowości Snitków, gdzie najprawdopodobniej dopuścił się kolejnych molestowań.

A po powrocie z Ukrainy ten ksiądz nadal prowadził działalność duszpasterską. Został skierowany do parafii w Krynicy-Zdroju, gdzie uczył lekcji religii. Później trafił do domu emerytów – dodaje ks. Isakowicz-Zaleski.

Sprawa ma bardzo duży zasięg. Z relacji świadków wynika, że pierwsze molestowania miały miejsce 30 lat temu w parafii Łąkta Górna oraz w innych parafiach, w których ks. Stanisław P. się znajdował.

– Dopiero osoby, po opublikowaniu przeze mnie na blogu tej całej sprawy, zaczęły się zgłaszać i informować o innych sytuacjach. Oczywiście – otrzymywałem też zgłoszenia anonimowe, więc nie jestem w stanie ustalić nadawcy, natomiast te, które były podpisane imieniem i nazwiskiem przekazałem Komisji ds. pedofilii oraz policji – mówi Isakowicz-Zaleski.

Sprawa ma charakter rozwojowy, cały czas zgłaszają się osoby, które mają informacje przydatne w prowadzonym śledztwie. Z ustaleń ks. Isakowicza-Zalewskiego wynika, że wśród ofiar mogą być również dziewczęta i osoby, które już wtedy były dorosłe. Zgłoszenie wszystkich informacji pomoże przede wszystkim ofiarom, ale także usprawni rozwikłanie spraw związanych z pedofilią i jej tuszowaniem.

Przede wszystkim powinien być przesłuchany ks. Wiktor Skworc i jego najbliżsi współpracownicy, którzy 19 lat temu wiedzieli o tym, a nie powstrzymali sprawcy i wysłali go na Ukrainę. Sprawa nabrała zatem charakteru międzynarodowego i pojawiły się kolejne ofiary. Nie widzę tutaj innej drogi niż przesłuchania wszystkich osób – komentuje ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Dodajmy, że przestępstwo z art. 200 paragraf 1 Kodeksu Karnego, które zagrożone jest karą do 12 lat pozbawienia wolności przedawnia się z upływem 15 lat. Jeżeli jednak wszczęto śledztwo, tak jak ma to miejsce w tym przypadku, to okres przedawnienia wynosi 25 lat. W przypadku osób małoletnich, poszkodowanych wykorzystywanych seksualnie – jest także jeden, szczególny przepis, który mówi, iż przedawnienie nie może upłynąć, zanim pokrzywdzony nie skończy 30 roku życia. W prawie kościelnym pedofilia to czyny lubieżne na osobach do 18 roku życia. Mimo że w prawie świeckim przestępstwo przedawnia się, to w prawie kościelnym nie ulega przedawnieniu.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Nacjonalista PL 18.03.2021 13:11
Po pierwsze w Polsce jest zasada domniemania niewinności i taki tytuł łamię prawo ponieważ Ksiądz nie został skazany. Po drugie znamy lewackie ataki na kościół a jak ma to być rzetelny artykuł to poproszę jakieś dane w którym będą dowody ilu jest księży na całym świecie a ilu udowodniono bezsprzecznie że dopuścili się takiego czynu. Potraficie tylko oskarżać bez dowodów żeby zrobić szum.

Czytaj, zanim skomentujesz 18.03.2021 22:02
Obejrzałeś ten materiał, Panie Nacjonalisto, czy tak *****sz tylko po przeczytaniu tytułu 3 po 3? Jak nie obejrzałeś, to tak w skrócie: Ks. Isakowicz opublikował na blogu tekst o mężczyźnie, którego MOLESTOWAŁ ks. Stanisław P. Zaczęło zgłaszać się więcej poszkodowanych. Przesłuchiwani są kolejni. Uważa Pan, że tworząc reportaż i docierając do kilku osób, telewizja kogoś oskarża? Ja się czuję poinformowany o śledztwie. O poszukiwaniu molestowanych dzieci. O próbie dotarcia do ludzkich krzywd. O poszukiwaniu odpowiedzi na to, że ktoś wiedział, nie pomógł, poszedł wyżej i zostawił za sobą wiele zła. Pan wybaczy, ale żałosne komentarze z prośbą o wyliczenia księży to wyłącznie próba wybielania zła a nie chęć prowadzenia dialogu. Nastepnjm razem proponuję obejrzeć albo chociaż przeczytać, byle ze zrozumieniem.

Marek 16.03.2021 03:08
Brawo i ukarać wreszcie tych nietykalnych hierarchów, którzy ukrywali prawdę w tej sprawie i w wielu innych przypadkach, mając za nic krzywdę dzieci w kolejnych parafiach! Biskupi ze złotych tronów to wy odpowiadacie za odchodzenie ludzi z kościoła!

Reklamahttps://aatrenkar-karcher.pl/
XXII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów XXII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów Data rozpoczęcia wydarzenia: 30.09.2022 – Data zakończenia wydarzenia: 01.10.2022 W dniach 30 września (piątek) – 1 października (sobota) 2022 r. w tarnowskiej restauracji Stara Łaźnia (Pl. Więźniów Auschwitz) odbędzie się kolejny XXII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Podobnie jak poprzednie trzy edycje jest on kontynuowany w postaci stacjonarnej – IV Konferencji Taborowej. Konferencja ma charakter otwarty. Organizatorami są: Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie oraz Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Projekt realizowany jest dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030. Program konferencji:Piątek 30 września- 18:00–20:30 blok wieczorny• Adam Andrasz (Centrum Kultury Romów w Tarnowie), Dwukrólewie w społeczności Romów Polskich. Problemu ciąg dalszy• Agnieszka Caban (Uniwersytet Warszawski), Śmierć i pogrzeb – tradycja i przemiany społeczno-kulturowe w życiu współczesnych Romów z południowo-wschodniej Polski• Natalia Gancarz (Muzeum Okręgowe w Tarnowie), Wieczne odpoczywanie po romsku. Architektura nagrobna. Szkic wstępny.• Paweł Lechowski (freelancer), Stefan Kororo Dymiter. Geniusz niedoceniony Sobota 1 października- 10:00–12:00 blok poranny• Ela Mirga-Wójtowicz (Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego), Migracje polskich Romów po 1989 a polityka integracyjna w Polsce• Marcin Szewczyk (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie), Stanowisko instytucji europejskich wobec dyskryminacji Romów migrujących z Ukrainy• Hubert Tubacki (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Alienowanie i „urasawianie” Romów w państwie narodowym.• Katarzyna Czarnota (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), Wpływ kryzysu i zmian administracyjnych na sytuację imigrantek i imigrantów romskich z Rumunii. Współpraca nastawiona na świadome włączenie a pomoc interwencyjna. Przykład doświadczeń Poznania.- 12:00–13:00 przerwa kawowa- 13:00–14:00 blok południowy• Magda Machowska (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), Rekonstrukcja wytwarzania obrazu fotograficznego w terenie w XIX w. Przypadek chłopów i Romów na polskim Spiszu• Adam Bartosz (Muzeum Okręgowe w Tarnowie), Infantylizacja tematyki romskiej- 14:00–15:30 obiad- 15:30–18:30 blok popołudniowy: Sąsiedztwo, moderują Magda Krysińska i Monika Szewczyk• Barbara Prądzyńska, Jarosław Siejkowski (Art Junction), Sąsiedztwo – moje miejsce na mapie. Podsumowanie• Brigida Bilicka, Olsztyn – moje miasto• Monika Sternal, Wielokulturowe sąsiedztwo. Romowie z mojego osiedla• Paweł Lechowski, Paszalipen czyli sąsiedztwo.• Sara Wilhelmsen, How can art be a tool for change? A case from Norway.• Rita Lindanger, The work of the Roma musician Petter Stromsing.• Rezan Saleh, Jan Eric Hanssen, The Unknown Neighborhood. Roma in Kurdistan and the Middle East.• Dyskutanci: Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz, Mariusz GaborAkcja krwiodawstwa w Brzesku Akcja krwiodawstwa w Brzesku Data rozpoczęcia wydarzenia: 02.10.2022 – Data zakończenia wydarzenia: 02.10.2022 2 października br. na placu Kazimierza Wielkiego w Brzesku
Zapraszamy na koncert zespołów folklorystycznych Zapraszamy na koncert zespołów folklorystycznych Data rozpoczęcia wydarzenia: 02.10.2022 – Data zakończenia wydarzenia: 02.10.2022 Gminne Centrum Kultury w Żabnie serdecznie zaprasza na koncert "Czerpiąc z tradycji przodków", który odbędzie się 2 października o godz. 16.00 w sali widowiskowej GCK w Żabnie (ul. Jagiełły 16). Wstęp wolny.Na scenie wystąpią zespoły folklorystyczne BOBROWIANIE i OTFINOWIANIEW prgramie koncertu:-występ  Męskiej Grupy Śpiewaczej "Otfinowianie"-widowisko "Na weselu Kasi" w wykonaniu "Bobrowian"-występ  Żeńskiej Grupy Śpiewaczej "Otfinowianki"-widowisko "Jak to sie me do Hameryki wybirali" w wykonaniu "Otfinowian"-suita tańców żywieckich w wykonaniu "Bobrowian"Po koncercie zapraszamy na spotkanie przy stole przygotowane przez KGW "Gorzycanie".Recital Edyty Geppert Recital Edyty Geppert Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.10.2022 – Data zakończenia wydarzenia: 07.10.2022 Recital z udziałem Piotra Matuszczyka (fortepian) i Jerzego Szareckiego (trąbka), wg scenariusza i w reżyserii Piotra Loretza.Edyta Geppert znana jest z tego, że z wielką starannością buduje swój repertuar. Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej. Wśród autorów tekstów odnajdujemy: Magdę Czapińską, Agnieszkę Osiecką, Jacka Cygana, Marka Dagnana, Jerzego Ficowskiego, Jonasza Koftę, Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Kazimierza Siwka , a wśród kompozytorów: Henryka Albera, Włodzimierza Korcza, Seweryna Krajewskiego, Andrzeja Rybińskiego. Bardzo wiele piosenek z repertuaru Edyty Geppert wytrzymało próbę czasu i stało się evergreenami. Z tych prostych, melodyjnych, małych form słowno-muzycznych artystka wydobywa wielkie emocje, które udzielają się publiczności. Recital Edyty Geppert to znakomita okazją do spotkania z Jej niezwykłym kunsztem interpretatorskim i z tak rzadką już dziś umiejętnością budowania ostro skontrastowanych nastrojów: piosenki liryczne zderzone z dramatycznymi, a dramatyczne z zabawnymi, tzw. Kabaretowymi, reprezentowanymi przez teksty klasyka gatunku – Mariana Hemara. To niezwykła okazja przeżycia emocji, jakich mogą dostarczyć publiczności tylko nieliczni, obdarzeni prawdziwą charyzmą artyści.Edyta Geppert jako jedyna artystka polskiej estrady muzycznej jest zdobywczynią 4 nagród Grad Prix Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (1984, 1986, 1995, 2014).Koncert poprzedzi uroczysta Gala, podczas której poznamy laureatów VI edycji Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło” i II edycji „Małego Źródła” - zapraszamy na godzinę 17:00.Organizatorem Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło" jest Centrum Sztuki Mościce - Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury w BorzęcinieMałopolska Nagroda Poetycka „Źródło” to konkurs poetycki skierowany do wszystkich pełnoletnich Polaków. Idea konkursu wynika z potrzeby umacniania – zagrożonego w dobie globalizacji – poczucia tożsamości. Ponadto jest też związana z istotnymi pytaniami: kim jesteśmy, dokąd zmierzamy, jakie są źródła naszego systemu wartości, na czym opiera się ten system.Małopolska Nagroda Poetycka „Małe Źródło” to konkurs poetycki skierowany do uczniów wszystkich małopolskich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Celem konkursu jest popularyzacja poezji wśród polskiej młodzieży, znalezienie przez młodych twórców inspiracji dla własnej twórczości poetyckiej, dbałość o rozwój ich wrażliwości na słowo pisane oraz odkrywanie młodych talentów. Informacje / bilety:Data: 7 października 2022, godz. 18:30Miejsce: sala widowiskowaBilety: 80 zł (normalny), 70 zł (ulgowy)Bilety w cenie 1 zł dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych dostępne w kasieBilety zakupione online nie podlegają zwrotowiKasa CSM, godziny otwarcia i kontakt:tel.: 14 633 46 04, mail: [email protected]łek - piątek - 13:00 - 20:00sobota - niedziela - 15:00 - 20:00
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 13°CMiasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama
Reklamahttp://www.goplast.net/
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: przedsiębiorcaTreść komentarza: I tak trzeba działać. Brawo!Data dodania komentarza: 02.10.2022, 19:52Źródło komentarza: II Inkubator Przedsiębiorczości w tarnowskim klasterzeAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Fakt jest taki że jak Wardzała ( żeluś ) już weźmie się za coś to już na początku będzie to katastrofa , betony , i kible to jego powołanie tak jak i jego pitbull CiepielaData dodania komentarza: 02.10.2022, 11:02Źródło komentarza: II Inkubator Przedsiębiorczości w tarnowskim klasterzeAutor komentarza: Siedzę w autobusie już 5,5 godzinyTreść komentarza: Większych głupot nie slyszałam. Ludzie stoją w korkach już ponad 5,5 godziny. A na miejscu pracuje 4 policjantówi kilku strażakówData dodania komentarza: 01.10.2022, 06:18Źródło komentarza: Karambol na autostradzie A4 pod Tarnowem. Zderzyły się 4 samochody ciężarowe i jedna osobówkaAutor komentarza: BartTreść komentarza: Zaletą kasyna online tak jak np. totala jest wygoda. Wracam do domu, rozwalam się na sofie i odpalam ulubiony slocik na fonie.Data dodania komentarza: 30.09.2022, 11:03Źródło komentarza: Kasyna w Małopolsce czy kasyna online? Wady i zalety obu opcjiAutor komentarza: YoloTreść komentarza: Kolejny łoś, który niepowinien wychodzić z lasuData dodania komentarza: 29.09.2022, 10:22Źródło komentarza: Zderzenie dwóch samochodów w Tarnowie. Jeden wjechał do ogroduAutor komentarza: gmrstTreść komentarza: a co w gminie pleśna kiedy dostanie?kiedy mieszkańcy otrzymają na konta?Data dodania komentarza: 29.09.2022, 09:18Źródło komentarza: Region. Pieniądze na dodatek węglowy zostały przekazane już na konta samorządów
Reklamahttp://www.goplast.net/
Reklama
NAPISZ DO NAS

Wiadomość ze strony Tarnowska.tv

Reklama
Reklama
a