Na temat tegorocznej rekrutacji możemy powiedzieć to, że pierwszy etap został zakończony. System elektroniczny wygenerował przyjętych uczniów zakwalifikowanych, potwierdzili ci, którzy chcieli wolę do 18 lipca, więc w tej chwili wygenerowane zostały wolne miejsca, tam, gdzie jeszcze można w rekrutacji uzupełniającej starać się o przyjęcie. Przygotowaliśmy w tym roku do naboru ostatecznie 81 oddziałów dla prawie 2300 uczniów w klasach pierwszych. Po potwierdzeniu woli 120 miejsc zostało pokazanych jako miejsca wolne, na które można się jeszcze rekrutować - mówi Aneta Abram, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu.
W tegorocznej rekrutacji najwięcej wniosków trafiło do liceów ogólnokształcących oraz techników o profilach informatycznym, medycznym i mechanicznym. Popularnością cieszyły się także szkoły branżowe I stopnia, szczególnie w zawodach poszukiwanych przez lokalnych pracodawców. Rekrutacja prowadzona była elektronicznie, co usprawniło proces zarówno po stronie szkół, jak i kandydatów. W niektórych klasach zainteresowanie przewyższyło liczbę dostępnych miejsc, co oznacza, że niektórzy uczniowie będą jeszcze uczestniczyć w rekrutacji uzupełniającej.
Trudno porównywać ten rok do trzech poprzednich tak naprawdę, bo tamte lata były związane z reformą sześciolatków i były po prostu inne. Najpierw było dwa razy po półtora rocznika, potem był pusty rocznik, więc teraz wracamy do takiej normalności sprzed czterech lat. Natomiast jest to bardzo taka tendencja podobna. Największą popularnością w tym roku, jeżeli chodzi o liczbę akcesów do tej szkoły, było IV liceum, potem I LO, III LO, II LO. Dosyć dużo było chętnych i przede wszystkim byli to chętni z dużo wyższymi punktami, gdybyśmy chcieli porównać do roku poprzedniego. Dlatego też niestety część kandydatów nie znalazła miejsca w Tarnowskich Szkołach - mówi Aneta Abram, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu.
Tarnowskie szkoły ponadpodstawowe są dobrze przygotowane na przyjęcie nowych uczniów – zarówno pod względem kadrowym, jak i infrastrukturalnym. Samorząd systematycznie inwestuje w rozwój bazy dydaktycznej, a szkoły rozszerzają swoją ofertę o kierunki zgodne z oczekiwaniami młodzieży i potrzebami lokalnego rynku pracy. Kolejnym etapem będzie rekrutacja uzupełniająca, która da szansę uczniom, którzy nie dostali się do wybranych szkół w pierwszym terminie. Szczegóły dostępne są w systemie naboru oraz na stronach internetowych szkół.