Zarówno jeden zawód, jak i drugi wydaje nam się według naszego rozeznania potrzebny w naszym terenie tarnowskim. Weterynaria z roku na rok coraz więcej potrzebuje średniego personelu na poziomie technikum. Podobnie jak i stadniny koni rozglądają się coraz bardziej za pracownikami. Jest po kilka osób już, które w pierwszym naborze chcą być przyjęte na te kierunki - mówi Robert Kozioł, dyrektor ZSEO w Tarnowie.
Patronat nad nowymi kierunkami objęła m.in. Stadnina Koni „Klikowa Arabians”.
Naszym problemem jest pozyskanie pracowników do naszych stadnin. Jeszcze większym problemem jest pozyskanie właściwej opieki weterynaryjnej. W tej chwili w mojej stadninie, w której jest ponad 50 koni, jest zatrudnionych trzech weterynarzy. Często jest taki problem, że akurat w tym momencie, gdy jest potrzebny pilnie weterynarz, tego weterynarza nie ma, nie jest dostępny - mówi Marek Rzepka, prezes Stadniny Koni „Klikowa Arabians”.
Technikum pięcioletnie da tej młodzieży również inne możliwości. Ponieważ nie każdy musi po nauce zostać w zawodzie. Jeśli tutaj przyłożymy się również do innych przedmiotów, ta młodzież może pójść na kierunki medyczne, może iść na kierunki leśne, może iść w różnych kierunkach, że tak powiem, zawodowych, nie tylko weterynarii - mówi Dariusz Kwaśniewicz, lekarz weterynarii, wiceprezes Małopolskiej Izby Lekarsko-Wetenaryjnej.
Ponad to, od przyszłego roku szkolnego uczniowie na kierunku technik architektury krajobrazu będą kształceni nowej umiejętności.
W Polsce nie ma takiego ściśle kierunku, które by kształcił na uprawie winorośli i winiarstwa, natomiast jest możliwość, jako dodatkowa taka specjalizacja w tym kierunku. No i jest to właśnie pomysł, żeby wprowadzić tę specjalizację, dodatkową umiejętność, uprawę winorośli - mówi Robert Kozioł, dyrektor ZSEO w Tarnowie.
Warto przypomnieć, że składanie wniosków wraz z dokumentami o przyjęcie do szkoły potrwa do 9 lipca 2025 r.