- Pojawie leży blisko Zaborowa, a Zaborów to było takie centrum kultury ludowej w dawnych, dawnych czasach. Tu powstawały zespoły regionalne, tu dbano o to, by nie zaginęła tradycja i Pojawie kontynuuje tę starą tradycję. Tańczymy tańce z tego regionu zaborowskiego, staramy się mówić gwarą zaborowską, śpiewamy, hulamy tak jak nauczyli nas ojcowie, dziadkowie – wyjaśnia Stanisław Gurgul choreograf zespołu Pojawianie
Pojawianie to zespół wielopokoleniowy, są tu dzieci, młodzież, ale też dorośli i seniorzy. W sumie w ludowych strojach występuje około 30 osób. W ten sposób kultywują tradycję przodków.
Krakowski Wianek już na stałe wpisał się już w kalendarz wydarzeń gminy Szczurowa.
- Tradycja Krakowskiego Wianka w Szczurowej sięga bodajże już 1991 roku, więc to bardzo dawno. Mamy drugi dzień, dzień święta folkloru, kultury, tradycji i też historii tego regionu i nie tylko. Pomimo pogody to wydarzenie gromadzi dużą publiczność. W tym roku dodatkowo gościmy zespół z Ukrainy – naszych wschodnich sąsiadów. Myślę, że to wydarzenie cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców gminy Szczurowa – mówi Halina Święs, zastępca wójta gminy Szczurowa.
- To już jest 42. festiwal Krakowski Wianek w Szczurowej, to ogromna tradycja. Bardzo cieszy mnie fakt, że zespołów, które przyjeżdżają do Szczurowej, biorą udział w przeglądzie i które na co dzień działają jest naprawdę coraz więcej na znakomitym poziomie. Widać, że miasta, gminy dbają o to, żeby kultura ludowa kwitła, zatrudniają choreografów, muzyków i cieszę się, że młodzież chce uczestniczyć w działalności tych zespołów. Nasza kultura ludowa, krakowska jest przebogata, przepiękna i dobrze, że nowe pokolenia angażują się w przekazywanie tej tradycji dalej – zaznacza Andrzej Potępa, starosta brzeski.
Każdy z występów jest oceniany przez konkursowe jury, Tomasz Nowak z Uniwersytetu Warszawskiego wyjaśnia, na co zwracano szczególną uwagę.
- Jest to, trzeba pamiętać, rekonstrukcja tradycji i zwyczajów, w tym tradycji muzycznych, tanecznych, jak też obyczaju, stroju. Z tego powodu zwracamy uwagę przede wszystkim na wierność tej tradycji i na to, żeby wszelkie te elementy kulturowe, które były bardzo ważne dla tych zachowań, żeby one były zachowane, ale również stroje, pieśni ich sposób wykonania, jak również skład zespołów, stylistyka gry, czyli popularnie zwanych muzyk. Również zwracamy uwagę na tańce, żeby były te tańce, które w tych regionach tańczono, ale również to, w jaki sposób zachowane są pewne elementy obrzędowości – tłumaczy juror.
Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu: Kultura Ludowa i Tradycja w zmieniającym się świecie: 42. Przegląd "Krakowskiego Wianka" – Kultywowanie Tradycji w Małopolsce.