Dzisiaj gościmy przede wszystkim młodzież. Natomiast mamy bardzo dużo specjalistów właśnie zrzeszonych w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich. Tak jak patrzyliśmy, to są tu przedstawiciele firm i zarówno Azoty i Zakłady Mechaniczne, Tauron, Miejskie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, są przedstawiciele różnych dziedzin i różnych grup wiekowych. Mamy przede wszystkim też uczniów ze szkół. Chcemy im przedstawić, myślę, że ciekawie te zagadnienia techniczne i zachęcić ich troszkę do nauki techniki i przyjścia na studia tutaj później - mówi dr inż. Agnieszka Lisowska-Lis, wykładowca z Katedry Elektrotechniki.
Na wydarzeniu można było obejrzeć także m.in. wystawę zabytkowych aparatów radiowych, okolicznościową łączność radiową oraz pokazy przygotowane przez przedsiębiorstwa.
Odbywa się tutaj coroczna impreza, jaką są Tarnowskie Dni Elektryki, to już bodajże ponad 20 edycja tego programu. Zasadą jest, że zapraszamy zewnętrznych wykładowców, którzy prezentują materiały tutaj dla studentów. Tarnowskie Dni Elektryki składają się z dwóch dni. Jedno jest przeznaczone dla fachowców. Techniczne prezentacje, które odbyły się wczoraj i takie popularnonaukowe dla studentów. I dzięki przychylności Akademii Tarnowskiej możemy tę część odbywać tutaj w auli Akademii Tarnowskiej - mówi Janusz Onak, prezes tarnowskiego oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
Zostałem zaproszony do powiedzenia paru słów na temat energii, bo to temat tych Tarnowskich Dni Elektryki. Zaproponowałem temat „Dobroczynny atom w służbie medycyny". Zdrowie, jak wiadomo, jest zawsze najważniejsze, atom z kolei kojarzy się przeważnie, niestety szczególnie w dzisiejszych czasach nie za dobrze, ale atom i to właśnie chcę powiedzieć, jako pozytywna energia też leczy ludzi, pomaga nam w utrzymaniu zdrowia, pomaga nam od rentgena, poprzez Marie Skłodowską-Curie, poprzez Bekerela i u nas w Krakowie też przy pomocy promieniowania jonizującego, przy pomocy wiązki protonów leczymy nowotwory. Także myślę, że wykład się wpisze w tematykę - mówi prof. dr hab. Krzysztof Kozak, Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
Swoje wystawy i pokazy projektów naukowych przygotowali także uczniowie.
Przygotowaliśmy tutaj nasz projekt „Easy assembly of E-bike”. Jest to projekt łatwo montowanej i demontowanej dostawki do każdego typu roweru. Celem naszego projektu była pomoc osobom starszym, jak i zrewolucjonizowanie rynku rowerowego. Koszty naszego prototypu tej wersji, która jest teraz finalnie, wyszły nas około 5500 polskich złotych. Plusy są takie, że nie musimy kupować następnego roweru do naszej kolekcji, tylko wystarczy, że mamy swój jakiś ulubiony rower, którego nie chcemy się pozbywać i taka dostawka pozwoli nam zmienić nasz rower w rower elektryczny, kiedy tylko będziemy chcieli - tłumaczą Karol Wielbłąd i Kacper Piotrowski, uczniowie klasy 4 na profilu elektronik z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych.
Wydarzenie zwieńczył wykład zatytułowany "Twoja energia życiowa" autorstwa Łukasza Lamży z Copernicus Center Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.