W przypadku województw, w których liczba ludności przekracza 3 mln mieszkańców (małopolskie, wielkopolskie), zmiany przepisów przewidują bowiem możliwość zorganizowania przez wojewodę drugiej dyspozytorni medycznej, a w województwach powyżej 4 mln mieszkańców (mazowieckie i śląskie) – również trzeciej dyspozytorni w ramach wojewódzkiego planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM).
– Na mocy nowelizacji ustawy o PRM wojewodowie będą mogli posiadać dodatkowe dyspozytornie medyczne w województwach: małopolskim, wielkopolskim, mazowieckim oraz śląskim. Oznacza to, że w Małopolsce będą mogły funkcjonować dwie dyspozytornie. Generalnie rzecz ujmując – dzięki nowelizacji ustawy nie ma obowiązku likwidacji Dyspozytorni Medycznej w Tarnowie i z pewnością z tej możliwości będziemy chcieli skorzystać. Obie dyspozytornie w roku 2024 odebrały w sumie ponad 423 tys. połączeń. Z tej liczby prawie 118 tys. połączeń obsłużyła dyspozytornia w Tarnowie, czyli ok. 28% – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Obie dyspozytornie – wraz z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie oraz wojewódzkimi koordynatorami ratownictwa medycznego oraz samodzielnym stanowiskiem do spraw wsparcia psychologicznego – na początku maja utworzyły w strukturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie odrębny Wydział Powiadamiania Ratunkowego.