Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Przed nami Noc Muzeów w Tarnowie z imponującym programem

Już za tydzień w Tarnowie rozpocznie się Międzynarodowa Noc Muzeów. Na przestrzeni 4 dni w 21 placówkach kulturalnych na terenie Tarnowa oraz zamku w Dębnie zaplanowano z tej okazji 37 wydarzeń. Wśród nich znajdzie się między innymi 26 wystaw, ale też warsztaty dla dzieci i dorosłych, rekonstrukcje historyczne, spektakle i wykłady.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 - To będzie niezwykle bogata Noc, a w zasadzie Noce Muzeów, od 14 do 17 maja, ponieważ w noc muzeów zaangażowane jest i Biuro Wystaw Artystycznych, i Muzeum Ziemi Tarnowskiej, i Muzeum Diecezjalne i parafia katedralna, Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, Tarnowskie Centrum Kultury, ale także podmioty prywatne, galeria Hortar, galeria Arteka, Bema20, Liceum Plastyczne. Noc Muzeów jednoczy wszystkich - mówi Jakub Kwaśny, prezydent Tarnowa.

 - Lubimy świętować i to jest właśnie święto sztuki. Takie święto, kiedy jesteśmy razem, kiedy wspólnie łazimy po tych ulicach, wchodzimy do instytucji kultury, spędzamy wspólnie czas, a przy okazji odwiedzamy miejsca bardzo piękne, które może nas nie absorbują na co dzień, ale które tego dnia robią coś nadzwyczajnego, bo oprócz tych stałych ekspozycji to zawsze się coś dzieje ciekawego. To są eventy, to są to są takie atrakcje, dodatkowe ciekawostki - zauważa Agnieszka Kawa, zastępca prezydenta Tarnowa.

 - W czwartek o godzinie 17:00 zapraszamy na dworzec w Tarnowie. Tam będziemy prezentować wybrane dyplomy Liceum Sztuk Plastycznych. Naprawdę wyjątkowa wystawa: tkanina artystyczna, meble, malarstwo, grafika, tak że będzie co oglądać. I następnego dnia też ta wystawa będzie dostępna, tak że od 15:00 do 17:00 przez dwie godziny przed nocą w plastyku młodzi autorzy, artyści, młodzi autorzy tych prac, dyplomanci będą opowiadać o swoich pracach. Więc serdecznie zapraszamy - zapowiada Ewa Łączyńska-Widz, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie.

W piątkowy wieczór w tarnowskim „plastyku” odbędą się różne warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz aż trzy wernisaże.

 - To będzie wernisaż wystawy prac naszej tegorocznej absolwentki Wiktorii Woziwody, która pokaże przede wszystkim swoje prace malarskie. O godzinie 20:00 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa „Starania daremne” Szymona Wojtanowskiego, który jest również naszym absolwentem, a obecnie wykładowcą Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. O 20:30 zapraszamy na wernisaż wystawy „Plakaty”. Będzie to wystawa plakatów naszego absolwenta, wybitnego przedstawiciela polskiej szkoły plakatu Mieczysława Górowskiego - wylicza Janusz Jędrzejczyk, dyrektor Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie.

Sobotnie wydarzenia rozpocznie już o 9 rano Muzeum Etnograficzne z całodniowym Dniem Hetmańskim.

 - Noc Muzeum już tradycyjnie organizujemy wspólnie z radą osiedla Starówka i organizujemy tego dnia Dzień Hetmański. Będzie to kolejny już, siódmy Dzień Hetmański. W programie, podobnie jak w latach poprzednich, turniej łuczniczy, biesiada na dworze hetmana, korowód hetmański, teatrzyk, spektakl dla dzieci i młodzieży, i wiele, wiele innych atrakcji. Trwa on od godziny 9:00 do godziny 18:00. Natomiast Noc Muzeów to od godziny 17:00 do 22:00. Tutaj mamy wystawę stałą dotyczącą historii, przeszłości, tradycji i kultury Romów oraz wystawę czasową „W babcinej izbie” - tłumaczy Marcin Borys, zastępca dyrektora ds. Zbiorów i Edukacji w Muzeum Ziemi Tarnowskiej.

Największą popularnością w Muzeum Ziemi Tarnowskiej cieszy się nocna wizyta w Ratuszu.

 - Zwłaszcza fenomenem jest chęć zobaczenia widoku Tarnowa z wieży ratuszowej. To jest jedyna atrakcja, jak co roku, która będzie będzie odpłatna. Wszystkie pozostałe atrakcje, które przygotowało muzeum są darmowe. Oprócz wieży ratuszowej zapraszamy do kreatywnego kramu Maszkarona, gdzie będzie można wykonać różnego rodzaju pamiątki, własnoręcznie własnoręcznie wykonać postacie maszkaronów. Będzie można wykonać zdjęcia w monidłach, i oczywiście zobaczyć tutaj wystawę wnętrz zamkowych związaną ze sztuką sarmacką - zaprasza Marcin Borys.

 - Zapraszamy 17 maja, czyli w sobotę od godziny 19:00 do 22:00 na trwającą wystawę Oliwii Kantor. To wystawa fotografii pod tytułem „Pradawne ścieżki”. Ta wystawa to też opowieść o fascynacji Oliwii kulturą pradawnych Słowian. I kto wie, ponieważ Noc Muzeów to noc magiczna, jeśli państwo będą mieli szczęście, to może okazać się, że te prezentowane na fotografiach postacie i te prezentowane zwyczaje ożywią w przestrzeniach Bema20 - zapowiada Agnieszka Niedbała, Fundacja Bema20.

Również Muzeum Diecezjalne przedstawi w sobotę swoje najwspanialsze zbiory.

 - Jeżeli chcesz wybrać się w podróż, taką niedaleką, bo kilka wieków wstecz jedynie. Spojrzeć na piękny subtelny uśmiech Madonny albo odczytać ukrytą w obrazach średniowieczną treść i symbolikę, poczuć średniowieczny klimat. Jeżeli chcesz zgłębić tajemnicę najstarszej kamienicy w Tarnowie i spojrzeć na dzieła artystów Młodej Polski jak również zobaczyć jak piękne może być malarstwo na tak kruchym materiale jakim jest szkło, po prostu przyjdź. My to wszystko mamy - podkreśla Alicja Ligęza z Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.

Tegoroczną Noc Muzeów zwieńczy spacer z przewodnikiem po cmentarzu żydowskim.

 - Cmentarz żydowski w Tarnowie - jeden z najciekawszych, jeden z najstarszych, jeden z najlepiej utrzymanych w Polsce, jedyny cmentarz żydowski w Polsce, który ma nocne oświetlenie. Stąd też ta propozycja zwiedzania nocnego. Jedyny cmentarz żydowski, który jest w tej chwili dostępny dla niepełnosprawnych, po remoncie. Zaczynamy o 22:00, dlatego że sobota to jest dzień szabatu, a więc nie można na cmentarz wchodzić wcześniej, aż będzie zachód słońca, godzinę po zachodzie słońca – zauważa Adam Bartosz, prezes tarnowskiego Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej.

Warto pamiętać, że mężczyźni wchodzący na teren cmentarza żydowskiego powinni posiadać nakrycie głowy.
Pełny harmonogram wydarzeń podczas tegorocznej Międzynarodowej Nocy Muzeów w Tarnowie można znaleźć poniżej.

ŚRODA 14 maja

→19.00
PORTA SEI, Sowińskiego 13
Wernisaż wystawy zbiorowej Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego Kontrast w czasie

CZWARTEK 15 maja

→17.00
BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH, Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4
Dyplomy Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie
wernisaż wystawy

→17.00–20.00
TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5
Konsultacje fotograficzne – zaprasza Tarnowskie Towarzystwo Fotograficzne – wskazówki dotyczące techniki, kompozycji, postprodukcji / obowiązują zapisy – w TCK

PIĄTEK 16 maja

→ 9.00–17.00
BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH, Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4
Dyplomy Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie – wystawa
15.00–17.00 – autorzy oprowadzają po wystawie

→17.00–22.00
LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH, ul. Westwalewicza 6
NOC W PLASTYKU:
17.00–21.30 – kiermasz
17.00–18.30 – warsztaty dla dzieci (S)pokój marzeń / prowadzą: Martyna Batko i Zuzanna Zbiegieł; Stworki / prowadzą: Weronika Bełzowska i Magdalena Kawik
17.00–19.30 – Setlik Custom – warsztaty dla młodzieży / prowadzi: Daniel Setlik
17.00–18.00 – akcja artystyczna Światełka
18.00 i 19.00 – oprowadzanie po szkole (wystawy, pracownie)
19.30 – wernisaż wystawy prac Wiktorii Woziwody
20.00 – wernisaż wystawy prac Szymona Wojtanowskiego
20.30 – wernisaż wystawy prac Mieczysława Górowskiego
21.00–22.00 – kino plenerowe: animacje z pracowni projektowania multimedialnego, powstałych na warsztatach z dr. hab. Robertem Sową, prof. ASP w Krakowie

→18.00
CENTRUM SZTUKI MOŚCICE, ul. Traugutta 1
Piotr Bożyk Zachwyt II– wernisaż wystawy
18.30 – wykład Piotra Bożyka Czas ludzi / czas przedmiotów


SOBOTA 17 maja

→9.00–22.00
MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ, MUZEUM ETNOGRAFICZNE, ul. Krakowska 10
9.00–18.00 - VII Dzień Hetmański w Tarnowie (w programie m.in. turniej łuczniczy o Buławę Hetmańską, korowód hetmański, obozowisko średniowieczne, udział grup rekonstrukcji historycznej, pokazy i warsztaty rzemiosł dawnych, spektakl dla dzieci i dorosłych)
17.00–22.00 - wystawa stała, wystawa czasowa W babcinej izbie

→10.00–21.00
TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5
39. TNF: Plakiat. Wystawa wybranych plakatów artystycznych vol. 3

→12.00–22.00
PORTA SEI, Sowińskiego 13
Kontrast w czasie – wystawa zbiorowa Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego

→13.00–18.00
MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ - MUZEUM ZAMEK W DĘBNIE, Dębno 189
Wystawa stała, wystawa czasowa Droga do domu oraz spotkanie z autorką G. Grobelną–Przybyło, niespodzianki muzyczne
16.00, 17.00 – przedstawienie – sceny z Nocy Listopadowej w wykonaniu uczniów I LO w Tarnowie

→15.00–22.00
WILLA KWIATKOWSKIEGO, Grupa Azoty S.A., ul. Jarzębinowa 9
Otwarcie Willi i ogrodu Eugeniusza Kwiatkowskiego – wnętrza stylizowane na lata 30. XX w., zdjęcia historyczne Zakładów i film, spacer po ogrodzie wśród starych drzew

→15.00–22.00
CENTRUM SZTUKI MOŚCICE, ul. Traugutta 1
Piotr Bożyk Zachwyt II – wystawa

→15.00–22.00
GEMINI PARK TARNÓW, ul. Nowodąbrowska 127, poziom 1
Wystawa wybranych prac dyplomowych Wydziału Sztuki Akademii Tarnowskiej – moda i meble

→15.00–22.00
GALERIA ARTEKA, ul. Wałowa 16
Elżbieta Sowa – malarstwo i wystawa zbiorowa Stowarzyszenia Tarnowskich Artystów Plastyków
15.00 - Elżbieta Sowa oprowadza po wystawie

→15.00–22.00
BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH, Multimedialne Centrum Artystyczne, ul. Wałowa 25
Marta Wojciechowska Hot Green – wystawa szkła
20.30 - artystka oprowadza po wystawie

→16.00–22.00
BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH, Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1
Martyna Rzepecka Left Hand Exercises 2– wystawa grafik i obiektów
16.00 – wernisaż

→17.00–22.00
GALERIA HORTAR, ul. Legionów 32
Krystyna Baniowska–Stąsiek–Majer Fragmenty – wystawa
17.00 – wernisaż

→17.00–23.00
ART Artur Grodziński – Biuro architektoniczne, ul. Grottgera 26
Prezentacja kolekcji malarstwa m.in.: Dorota Bernacka, Marek Chodkowski, Janusz Janczy, Stanisław Kozyra, Kamil Kukla, Joanna Niedbałowska–Hynek, Marek Niedojadło–Cichoński, Michał Poręba, Wojciech Ruszel, Joanna Srebro, Anna Śliwińska, Bożena Wojtanowska, Jacek Wróbel; rzeźby: Bronisław Chromy, Wincenty Kućma, Marek Pelczar

→17.00–22.00
MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / REGIONALNE CENTRUM EDUKACJI O PAMIĘCI, ul. Mościckiego 27a
Wystawa stała
18.00 – zajęcia edukacyjne Polska to my
20.00 – zabawa edukacyjna V2 u podstaw kosmonautyki

→18.00–23.00
MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / SIEDZIBA, Rynek 3
Wystawa czasowa Pokaż znawcy broń jakiego narodu, a orzeknie Ci o oświacie jego – broń biała i palna oraz uzbrojenie ochronne na ziemiach polskich na przestrzeni wieków

→18.00–23.00
MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / MUZEUM HISTORII TARNOWA I REGIONU, Rynek 20–21
Wystawa stała. Stanowiska konserwatorskie – możliwość ujrzenia pracy konserwatora zabytków w praktyce. Prezentacja materiałów związanych z realizacją badań archeologicznych na terenie ruin zamku Tarnowskich na górze św. Marcina w latach 1963–1969. Prezentacja zabytków rękopiśmiennych. Zagadki i zadania plastyczne dla najmłodszych.
18.00 – wernisaż wystawy czasowej CONSERVATIO. Konserwacja i restauracja obiektów muzealnych
20.00 – miniwykład Rola konserwatora w muzeum. Czy ochronie konserwatorskiej podlega materia dzieła czy może coś więcej? – Tomasz Głowacz, kierownik Działu Konserwacji
21.00 – miniwykład O zasadach obchodzenia się i przechowywania obiektów zabytkowych – Barbara Bułdys, kierownik Działu Sztuki

→18.00–23.00
MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / MUZEUM RATUSZ – GALERIA SZTUKI DAWNEJ, Rynek 1
Wystawa stała, zdjęcia w monidłach, wejście na wieżę (wstęp płatny)
18.30–22.00 –Kreatywny kram maszkaronów – działania plastyczne dla najmłodszych

→18.00–23.00
MUZEUM DIECEZJALNE, pl. Katedralny 6
M.in. gotycka sztuka sakralna, malarstwo na szkle z kolekcji Norberta Lippóczego, kolekcja obrazów i zegarów Olgi Majewskiej, kolekcja numizmatów Bronisława Usarza oraz wystawa czasowa prac Lucji Radwan

→19.00–22.00
BEMA20, ul. Bema 20
Magia słowiańskich obrzędów – wystawa fotografii Oliwii Kantor Pradawne Ścieżki

→19.00–21.30
KATEDRA, pl. Katedralny 5
Specjalnie otwarta Krypta Biskupów Tarnowskich

→22.00–24.00
CMENTARZ ŻYDOWSKI, ul. Szpitalna
22.00 – oprowadzanie z przewodnikiem. Zbiórka przy bramie cmentarza (organizator spaceru: Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Kto pamięta malarza Jacka Wróbla? Retrospekcja jego malarstwa Kto pamięta malarza Jacka Wróbla? Retrospekcja jego malarstwa Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.04.2025 Jacek Wróbel - retrospekcjawystawa malarstwaoraz prace Piotra Lutyńskiego / Kolekcja Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej 10.04-08.05.2025BWA Tarnów / Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4Wstęp wolny Wernisaż wystawy w czwartek 10.04 g. 18.00Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na wystawę prac plastycznych tarnowskiego artysty Jacka Wróbla w 14. rocznicę śmierci. Na wystawie zaprezentowano prace koncepcyjne, obrazy olejne pełne wizji oraz oryginalnych rozwiązań kolorystycznych, ale też prace w których realizował typowe tematy malarskie, takie jak pejzaż czy martwa natura. Pierwsza ekspozycja prac Artysty w BWA zatytułowana „Stany Zagrożenia” miała miejsce w listopadzie 1992 roku, kolejne to „Jeden krok” (1998 rok), „Tchnienie wschodu” (2001 rok) oraz „Ultima Thule” (2006 rok). Wszystkie prezentowane na obecnej wystawie dzieła pochodzą ze zbiorów Rodziny Artysty, kolekcji prywatnych oraz Wydziału Kultury Miasta Tarnowa. Jacek Wróbel (1960-2011) artysta malarz, urodził się i mieszkał w Tarnowie, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące, a następnie Państwowe Zawodowe Studium Konserwacji Dzieł Sztuki. Do związku Polskich Artystów Plastyków został jednogłośnie przyjęty na podstawie swoich prac w 1988 roku. Zajmował się różnymi dziedzinami sztuki: malarstwem, rysunkiem, grafiką, reklamą, projektowaniem oraz konserwacją; jednakże, najważniejsze dla niego było malarstwo, w którym pokazywał nam swój świat pełen nostalgii, symbolu, oparty na ludzkich, często tragicznych przeżyciach. Treść jego obrazów zmusza do refleksji, zastanowienia się nad faktem przemijania. Inspiracją do obrazów najczęściej była muzyka, poezja, literatura, czasami film, rozmowa, sen, czyjeś zwierzenia. W prawie 30-letnim okresie działalności artystycznej zorganizował 14 wystaw indywidualnych, uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych – w tym 4 zagranicznych (Belgia, Francja, Niemcy, Anglia). Regularnie brał udział w Salonach Jesiennych ZPAP, a wcześniej prezentacjach tarnowskiej grupy TA (Tarnowscy Artyści), która wystawiała głównie w salach Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej. Za swoją twórczość otrzymał nagrodę Fundacji im. I. Paderewskiego w Chicago. Dwukrotnie nominowany był do Nagrody Miasta Tarnowa (2002 i 2004 rok) w dziedzinie twórczości artystycznej, jednak Nagrodę Honorową Miasta Tarnowa, za całokształt twórczości otrzymał już pośmiertnie w 2011 roku. W latach 1984-2003 był pracownikiem Tarnowskiego Muzeum Okręgowego, gdzie zajmował się renowacją malarstwa, w tym także największego fragmentu „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, który w swoich zbiorach posiada Muzeum. Jego prace znajdują się w wielu instytucjach oraz kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą. (…) Jacek Wróbel jest malarzem wizji. Spotkanie z jego malarstwem otwiera w odbiorcy wymiar niecodzienny, rodem z krańców realnej rzeczywistości. W gorących i chłodnych przestrzeniach zjawiskowych fantasmagorii Wróbla pojawiają się postacie, fragmenty miast, świątyń, jezior, głębin morskich i kosmicznych bezkresów – ba, nawet wyłaniająca się z mgieł i oparów lokomotywa zdaje się nie należeć do naszego świata. Wszystko w obrazach Wróbla rozgrywa się w niesamowicie rozświetlonych sferach, a rozświetlenie to nasycane jest czerwieniami, oranżami i żółciami kontrastującymi z brunatnymi połaciami ciężkiego mroku, czasami nocy owianej mistyczną lub surrealistyczną grozą (…) - pisał o obrazach Jacka Wróbla profesor Stanisław Tabisz. (…) Jacek wprowadza do swej malarskiej palety stonowaną feerię kolorów: brązów, czerwieni i nasyconych zieleni, ugrów – tak jakby owymi barwami chciał odwrócić naszą uwagę od zawartej w obrazach bogatej symboliki. Ciepłe kolory stwarzają specyficzny klimat i nastrój i jakąś tajemniczą ciszę, która zaprasza do dłuższego zatrzymania się i wniknięcia w głąb – może po to by stanąć twarzą w twarz z tajemnicą (…) – Jolanta Januś „Czas wyjścia”. Wystawa „Pokaż znawcy broń jakiego narodu, a orzeknie Ci o oświacie jego” Wystawa „Pokaż znawcy broń jakiego narodu, a orzeknie Ci o oświacie jego” Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.04.2025 Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza na pierwszą w swojej historii tak kompleksową wystawę, poświęconą broni i uzbrojeniu ochronnemu na ziemiach polskich. Zwiedzający będą mogli zobaczyć kilkaset eksponatów, w tym prehistoryczne topory, groty, średniowieczne miecze, nowożytne elementy uzbrojenia ochronnego, uzbrojenie z czasów powstań narodowych, a także legendarne polskie szable wz. 21 i wz. 34. Całość dopełni współczesne umundurowanie oficera Wojska Polskiego.Tytuł ekspozycji pochodzi z jednej z pierwszych polskich prac o broni profesora Józefa Łepkowskiego, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w XIX wieku, który uważał broń za jedno z najcenniejszych źródeł wiedzy o rozwoju cywilizacyjnym społeczeństw.Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą zarówno ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Tarnowskiej, jak i zostały wypożyczone z: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie – Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie oraz od prywatnych kolekcjonerów.Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. o godzinie 17:00w Siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Rynek 3. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Wystawę będzie można oglądać od 29 kwietnia do 26 września 2025 r.Wystawa została przygotowana w ramach jubileuszu „1025. Tysiąclecie Królestwa Polskiego”. 
Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.05.2025 Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie serdecznie zaprasza dzieci wraz z rodzicami na spotkanie z Wiesławem Drabikiem - autorem pełnych humoru wierszowanych bajeczek dla dzieci. Spotkanie odbędzie się 9 maja br. (piątek) o godzinie 17:00 w Dziale dla Dzieci i Młodzieży, przy ul. Staszica 6. Po spotkaniu będzie możliwość zakupu książek Wiesława Drabika.Wydarzenie jest zorganizowane w ramach XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który w tym roku przebiega pod hasłem „Biblioteka. Lubię tu być”.WIESŁAW DRABIKPisarz dla dzieci, autor ponad dwustu bajeczek ukazujących się od 1995 r. w kilku wydawnictwach m.in: Skrzat, Siedmioróg, Debit, Wilga i Pascal, z których niektóre zilustrował. Większość publikacji to wesołe, rymowane bajeczki o zwierzętach, chętnie czytane i oglądane przez najmłodszych i ich rodziców. Wśród najbardziej znanych znajdują się m.in: „Bajka o Smoku i Kraku i o tym jak powstał Kraków”, „Awantura na podwórku”, „Łakomczucha”, „Kocie łakocie”, „MAŁa mYSZ skacze czyli myszomania”. Niektóre bajeczki były prezentowane w programie telewizyjnym pt. „Książki z górnej półki”, kilka z nich pokazano na Międzynarodowych Targach Książki w Bolonii w 2003 roku. Dużym powodzeniem wśród dzieci cieszą się serie: „Zostań Mistrzem”, opisująca drogę do medali naszych najlepszych sportowców, seria portretów sympatycznych zwierzątek pt: „Bajki dla malucha…”, seria „Leoś Zawodowiec”, „Bajki-Szukajki”, oraz wierszowane wersje klasycznych bajek wydane jako „Wielki skarbiec bajek”.Zaproszenie na spotkanie z Samem Childers’em – bohaterem filmu Kaznodzieja z karabinem Zaproszenie na spotkanie z Samem Childers’em – bohaterem filmu Kaznodzieja z karabinem Data rozpoczęcia wydarzenia: 14.05.2025 Spotkanie odbędzie się w środę, 14 maja o godz. 19:00 w Chrześcijańskim Centrum Pan jest Sztandarem przy ul. Bandrowskiego 9 w Tarnowie ( wejście od parku Planty, obok dworca PKP).Sam Childers to postać nietuzinkowa – były gangster i handlarz narkotykami, który po przełomowym nawróceniu poświęcił swoje życie ratowaniu dzieci w ogarniętych wojną regionach Afryki. Założona przez niego organizacja Angels of East Africa prowadzi działalność humanitarną w Ugandzie, Sudanie Południowym i Etiopii.W trakcie spotkania Sam opowie o swojej przemianie, walce z uzależnieniami oraz o codziennej pracy na rzecz ofiar konfliktów zbrojnych i handlu ludźmi.Wstęp wolny.Wydarzenie będzie tłumaczone na język polski. 
Wielkie Widowisko Koronacja w Centrum Sztuki Mościce Wielkie Widowisko Koronacja w Centrum Sztuki Mościce Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.05.2025 „Koronacja” to widowisko, jakiego w Tarnowie jeszcze nie było! Centrum Sztuki Mościce zaprasza już 18 maja na pełną rozmachu opowieść o początkach polskiej państwowości. Ponad 100 artystów na scenie - z wybitnymi aktorami, rekonstruktorami, chórem i orkiestrą, efektowną, multimedialną scenografią. Sprzedaż biletów już ruszyła.„Koronacja” to spektakularna opowieść o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski – koronacji Bolesława Chrobrego. Na scenie zobaczymy prawdziwą plejadę wybitnych polskich aktorów – m.in. Andrzeja Mastalerza, Cezarego Łukaszewicza, Jarosława Gajewskiego czy Agatę Klimczak. W oprawie widowiska znajdzie się muzyka symfoniczna wykonywana na żywo przez orkiestrę i chór. Usłyszeć będzie można fragmenty utworów Juliusza Słowackiego i Stanisława Wyspiańskiego. Wybrzmi „Bogurodzica” oraz „Te Deum”. Będą efektowne kostiumy, sztukmistrze z grupy cyrkowej, sugestywna scenografia oraz sekwencje z udziałem grup rekonstrukcji historycznej.- Widowisko nie odtwarza drobiazgowo koronacji, zgodnie z wiedzą historyczną, ale traktuje ją jako pewien symbol. Spektakl pokazuje drogę Bolesława Chrobrego do korony, ale w poetyce zbliżonej do przypowieści, apokryfu, baśni – mówi reżyser Michał Chorosiński, który jednocześnie gra w spektaklu.W fabule szyki naszemu pierwszemu królowi stara się pokrzyżować demoniczny Brat Swarożyc. Imię przejął po pogańskim bożku, panu ognia. I nie ma w tym przypadku. Używa wszystkich swoich mrocznych sił do walki przeciwko Chrobremu. Bolesława wspierają jego roztropna żona Emnilda, szlachetny Otton III i Święty Wojciech. Ostatecznie jednak to on sam będzie musiał stawiczoła swoim wrogom. Od wyniku starcia z nimi zależy dalszy los Polski. Koronacja to walka o nią, o jej suwerenność, dumę i wielkość. To historia, która trwa od tysiąca lat.- Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, organizowane w ramach obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego w Małopolsce. Będzie okazja przenieść się do roku 1025 i staświadkiem walki o duszę Polski – o jej wolność, godność i przyszłość – mówi Anna Chmura, dyrektor Centrum Sztuki Mościce.Bilety w cenie 60 zł normalny, 50 ulgowy oraz 40 grupowy do nabycia na stronie internetowej www.csm.tarnow.pl oraz w kasie Centrum Sztuki Mościce, Tarnów ul. Traugutta 1.Escape Truck przyjedzie do Tarnowa Escape Truck przyjedzie do Tarnowa Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.05.2025 10:00 Komenda Miejska Policji w Tarnowie zaprasza na wyjątkowe wydarzenie edukacyjne Escape Truck – Interaktywny Pokój Ucieczki! Już 20 maja 2025 r.  w godzinach 10:00–15:00 na parkingu przy Hali Widowiskowej „Arena Jaskółka Tarnów” (ul. Traugutta 3b) stanie specjalna ciężarówka, w której uczestnicy zmierzą się z realistycznymi scenariuszami opartymi na prawdziwych historiach ofiar handlu ludźmi. To poruszająca lekcja świadomości , która w nowatorski sposób uczy, jak rozpoznawać i przeciwdziałać procederowi handlu ludźmi. Udział w grze mogą wziąć osoby, które ukończyły 16 lat.Wstęp wolny! Zapraszamy młodzież, nauczycieli, rodziców i wszystkich zainteresowanych!Razem możemy więcej – bądź świadomy, reaguj, pomagaj!
Reklama
Wypadek motocyklisty w Radłowie po policyjnym pościgu. Ranny trafił do szpitala! Wypadek motocyklisty w Radłowie po policyjnym pościgu. Ranny trafił do szpitala! Data dodania artykułu: 03.05.2025 18:40Wybuch w remizie OSP w Małopolsce. 8 osób poszkodowanych w tym dzieci Wybuch w remizie OSP w Małopolsce. 8 osób poszkodowanych w tym dzieci W miejscowości Grębynice w powiecie krakowskim, doszło do wybuchu szklanego pojemnika w remizie miejscowej OSP. Poszkodowanych jest kilka osób w tym dzieci - poinformował portal 112malopolska.plData dodania artykułu: 29.04.2025 21:13Już za tydzień na kluczowym tarnowskim skrzyżowaniu stanie rondo tymczasowe Już za tydzień na kluczowym tarnowskim skrzyżowaniu stanie rondo tymczasowe Już w przyszłym tygodniu ma zostać uruchomione rondo tymczasowe na skrzyżowaniu u zbiegu ulic Lwowskiej, Słonecznej i Orkana. Nadchodzące zmiany w organizacji ruchu szczególnie dotkną mieszkańców ul. Orkana i Woli Rzędzińskiej. Do zakończenia remontu ul. Lwowskiej wyjazd z ul. Orkana w kierunku Tarnowa możliwy będzie jedynie w ul. Słoneczną.Data dodania artykułu: 07.05.2025 15:49Tragedia w Gosprzydowej pod Brzeskiem. Nie żyje mężczyzna wciągnięty przez rozrzutnik obornika Tragedia w Gosprzydowej pod Brzeskiem. Nie żyje mężczyzna wciągnięty przez rozrzutnik obornika Policjanci z Brzeska pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło w miejscowości Gosprzydowa podczas obsługi maszyny rolniczej. Niestety w wyniku wypadku śmierć poniósł 62-letni mężczyzna. Funkcjonariusze apelują o ostrożność przy wykonywaniu wszelkich prac gospodarskich, rolnych i leśnych.Data dodania artykułu: 02.05.2025 22:16Urodzinowy koncert zespołu Pectus w Ciężkowicach Urodzinowy koncert zespołu Pectus w Ciężkowicach 20 lat na scenie świętuje zespół Pectus. Pierwszy z cyklu koncertów urodzinowych muzycy pochodzący z Bogoniowic zagrali w Ciężkowicach, w Małopolskim Centrum Edukacji Ekologicznej.Data dodania artykułu: 01.05.2025 19:27Zwłoki Magdaleny P. odnalezione za granicą. Zaginęła w 2016 roku Zwłoki Magdaleny P. odnalezione za granicą. Zaginęła w 2016 roku W śledztwie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu nad sprawą pracują policjanci Archiwum X oraz wydziału Dochodzeniowo – Śledczego KWP w Krakowie. Ustalono, że zwłoki odnalezione za granicą należą do zaginionej 34-latki.Data dodania artykułu: 29.04.2025 12:03
Coraz bliżej pierwszego spotkania na wyremontowanym stadionie żużlowym w Mościcach Coraz bliżej pierwszego spotkania na wyremontowanym stadionie żużlowym w Mościcach Prace remontowe na stadionie żużlowym w Mościcach są już na końcowym etapie. Remont stadionu żużlowego w Mościcach, który był niezbędny do uzyskania licencji startu w lidze rozpoczął się późnym marcem tego roku.Data dodania artykułu: 05.05.2025 14:44Strażacy ewakuowali byka z koryta rzeki Dunajec w Niedomicach Strażacy ewakuowali byka z koryta rzeki Dunajec w Niedomicach Data dodania artykułu: 27.04.2025 11:25Remont ul. Tuchowskiej w Tarnowie zakończy się później niż zakładano Remont ul. Tuchowskiej w Tarnowie zakończy się później niż zakładano Idące dotychczas bez większych przeszkód prace remontowe na ulicy Tuchowskiej w Tarnowie natrafiły na problem, który może o kilka tygodni opóźnić realizację inwestycji. Przebudowywany odcinek przechodzi bowiem nad potokiem Strusinka, a prace wokół przeprawy nad nim wymagać będą dodatkowych nakładów pracy i czasu.Data dodania artykułu: 02.05.2025 19:38Aż 5 zespołów zagra na Juwenaliach Akademii Tarnowskiej. Na finał gwiazda Męskiego Grania Aż 5 zespołów zagra na Juwenaliach Akademii Tarnowskiej. Na finał gwiazda Męskiego Grania Już za niecały miesiąc na kampus Akademii Tarnowskiej skierują swe kroki nie tylko jej studenci, ale też tłumy mieszkańców Tarnowa i regionu. To tam na Juwenaliach zagrają zespoły znane zarówno lokalnie, jak i prowadzące europejskie trasy koncertowe. Gwiazdą wieczoru będzie ØRGANEK, znany z twórczości solowej i występów z innymi gwiazdami Męskiego Grania.Data dodania artykułu: 28.04.2025 08:45Tłumy na starcie rajdu rowerowego w Woli Rzędzińskiej. Tak gmina Tarnów świętowała rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja Tłumy na starcie rajdu rowerowego w Woli Rzędzińskiej. Tak gmina Tarnów świętowała rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja Wielu mieszkańców gminy Tarnów przybyło do Woli Rzędzińskiej by świętować 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, później był przemarsz, hymn państwowy, oficjalne wystąpienia i złożenie wiązanek kwiatów. Następnie blisko 600 osób wsiadło na rowery, by na sportowo z biało-czerwoną flagą w ręku świętować.Data dodania artykułu: 03.05.2025 16:38Dwie osoby zginęły w Tatrach. Turyści spadli wspinając się na Rysy Dwie osoby zginęły w Tatrach. Turyści spadli wspinając się na Rysy Data dodania artykułu: 27.04.2025 10:34
Lokale biurowe w centrum Tarnowa Lokale biurowe w centrum Tarnowa Cena: 1512 PLNTarnów ul. Plac Rybny. Do wynajęcia powierzchnie biurowe, znajdujące się na 1 piętrze kamienicy, w stanie bardzo dobrym. Jasne trzy pomieszczenia idealnie nadają się na biuro lub gabinet. Lokal można powiększyć poprzez wyburzenie ściany. Okna wychodzą na ul. Wałową oraz Plac Rybny ~Koszt najmu to 29 zł netto za 1m2 Kaucja 1 miesięczny czynsz. Dodatkowo płatne opłaty za media : prąd, woda, kanalizacja, gaz. Ogrzewanie gazowe. Zapraszamy na prezentację. Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Od A Do Z Nieruchomości ul. Krakowska 17, Tarnów Agnieszka Zając Tel: 668 804 983Lokale biurowe- różne powierzchnie Lokale biurowe- różne powierzchnie Cena: 1514 PLNTarnów ul. Plac Rybny. Do wynajęcia powierzchnie biurowe, znajdujące się na 2 piętrze kamienicy, w stanie bardzo dobrym. Lokal można podzielić na mniejsze 3. Pomieszczenia socjalne w korytarzu. Okna wychodzą na ul.Wałową, Plac Rybny oraz tarnowską Bimę. ~Koszt najmu to 29zł netto za 1m2 Jak możemy podzielić lokale; 52, 21 m2, 33,91m2, 52,68m2, 86,59m2 z opcją dowolnego łączenia pomieszczeń. Minimalny czas trwania najmu to 1 rok. Kaucja 1 miesięczny czynsz. Dodatkowo płatne opłaty za media prąd, woda, kanalizacja, gaz. Ogrzewanie własne piec dwufunkcyjny. Posiadamy klucze do lokali, zapraszamy na prezentację. Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Od A Do Z Nieruchomości ul. Krakowska 17, Tarnów Agnieszka Zając Tel: 668 804 983Mieszkanie z ogródkiem blisko miasta! Mieszkanie z ogródkiem blisko miasta! Cena: 617000 PLNNOWOŚĆ! Twój wymarzony apartament z ogródkiem! Na sprzedaż nowoczesny apartament 62,5 m² z ogródkiem i dwoma balkonami! Położony w bliskiej okolicy miasta tylko 10 minut od Tarnowa! Elegancja i komfort w najwyższym standardzie. Nowoczesna bryła budynku w odcieniach bieli i szarości z elementami cegły idealnie komponuje się z kameralnym otoczeniem domów jednorodzinnych. Nowoczesne technologie dla Twojej wygody: - Ogrzewanie podłogowe na całej powierzchni zasilane nowoczesnym piecem dwufunkcyjnym. - Rekuperacja stała wymiana powietrza z odzyskiem ciepła. - 3 jednostki klimatyzacji chłodzenie i ogrzewanie w każdym pomieszczeniu. Przemyślany układ mieszkania: 1. Salon z aneksem kuchennym stylowa zabudowa na wymiar, nowy sprzęt AGD, drewniany stół z krzesłami. Wygodny narożnik z funkcją spania, stolik kawowy, wisząca szafka RTV. Z salonu wyjście na balkon i zejście do ogrodu z tarasem! 2. Sypialnia z własnym balkonem duża szafa na wymiar z lustrzanymi drzwiami. 3. Druga sypialnia / pokój dziecięcy lub biuro z dużym przeszkleniem i drewnianymi żaluzjami. 4. Nowoczesna łazienka eleganckie wykończenie, dużo miejsca do przechowywania, duży prysznic z odpływem liniowym. 5. Przestronny przedpokój zabudowany schowek z miejscem na pralkę, suszarkę, odkurzacz. 6. Dodatkowa zabudowa na klatce schodowej pojemna szafa na buty i ubrania. Materiały premium: panele Kaindl Masterfloor o wysokiej klasie ścieralności, nowoczesne gresy Tubądzin, stolarka meblowa na wymiar. Dodatkowe atuty: *Ogródek i taras idealne miejsce na relaks. * Trzyszybowe okna i duże przeszklenia mnóstwo naturalnego światła! * Przestrzeń na strychu dodatkowe miejsce do przechowywania. * Parking przed budynkiem. * Własność hipoteczna brak PCC! * Wideodomofon, światłowód, niskie koszty utrzymania. Cena: 617.000 zł do negocjacji! Zapraszamy do kontaktu i na prezentację! Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Od A Do Z Nieruchomości ul. Krakowska 17, Tarnów Agnieszka Zając Tel: 668 804 983
Do wynajęcia lokal gastronomiczny w sercu Tarnowskiego Rynku! Do wynajęcia lokal gastronomiczny w sercu Tarnowskiego Rynku! Cena: 2500 PLNOferujemy na wynajem 46-metrowy lokal gastronomiczny, w pełni przystosowany do prowadzenia działalności gastronomicznej, małej gastronomii lub pubu. Lokal posiada wszystkie niezbędne pozwolenia i znajduje się w znakomitej lokalizacji na centralnej płycie Tarnowskiego Rynku, co gwarantuje ruch klientów. Najważniejsze atuty lokalu: Świeżo po kapitalnym remoncie remont przeprowadzono około 2 lata temu, co oznacza, że wnętrze jest w bardzo dobrym stanie, gotowe do rozpoczęcia działalności. Pełne wyposażenie sprzęt gastronomiczny jest dostępny do przejęcia za określoną kwotę. Sezonowy ogródek letni możliwość prowadzenia działalności również na świeżym powietrzu w okresie letnim. Atrakcyjna cena wynajmu jedynie 2500 zł miesięcznie + opłaty za prąd i wodę. Ogrzewanie elektryczne. Warunek wynajmu: Najemca zobowiązany jest do przejęcia obecnego wyposażenia lokalu w którego skład wchodzi ;2x telewizor z podłączeniem do karaoke, wyparzarka, kostkarka , lustra z półkami i oświetleniem ledowym ,stołki barowe, 4 stoły, monitoring ,zamrażarka, stół chłodniczy, piec do pizzy ,mieszalnik do pizzy, obrazy na ścianach zaplecze zostało dopasowane do wymogów sanepidowskich 3 stoły z krzesłami -komplet na ogródek letni. To idealna okazja dla osób, które chcą rozpocząć działalność gastronomiczną w prestiżowej lokalizacji z gotową infrastrukturą. Nie czekaj skontaktuj się już dziś i umów na prezentację! Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Od A Do Z Nieruchomości ul. Krakowska 17, Tarnów Agnieszka Zając Tel: 668 804 983Dodatkowa praca - bez doświadczenia! Dodatkowa praca - bez doświadczenia! Cena: 3500 PLNDodatkowa praca - bez doświadczenia! Elastyczne zajęcie z zarobkami od 3500 zł + premie. Wypłaty 2x w miesiącu. Wystarczy 2-4 godz. dziennie, podstawowa obsługa komputera i chęć do działania. Pełne wsparcie i proste zasady. Zainteresowany? Napisz! https://www.facebook.com/kaczmarczyk.dawidGaraże blaszaki Tarnów Solidna konstrukcja, atrakcyjna cena Garaże blaszaki Tarnów Solidna konstrukcja, atrakcyjna cena Cena: 2550 PLNGaraż 3x5 m z ocynkowanej blachy, mocna konstrukcja stalowa. W cenie: montaż i transport (Małopolskie, Świętokrzyskie, Podkarpackie, Śląskie). Czas realizacji: 3–14 dni. Płatność po montażu. Opcja kotwiczenia za 300 zł. Klient przygotowuje podłoże. Kontakt: 787-453-796.
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REGION
Reklama