- To będzie niezwykle bogata Noc, a w zasadzie Noce Muzeów, od 14 do 17 maja, ponieważ w noc muzeów zaangażowane jest i Biuro Wystaw Artystycznych, i Muzeum Ziemi Tarnowskiej, i Muzeum Diecezjalne i parafia katedralna, Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, Tarnowskie Centrum Kultury, ale także podmioty prywatne, galeria Hortar, galeria Arteka, Bema20, Liceum Plastyczne. Noc Muzeów jednoczy wszystkich - mówi Jakub Kwaśny, prezydent Tarnowa.
- Lubimy świętować i to jest właśnie święto sztuki. Takie święto, kiedy jesteśmy razem, kiedy wspólnie łazimy po tych ulicach, wchodzimy do instytucji kultury, spędzamy wspólnie czas, a przy okazji odwiedzamy miejsca bardzo piękne, które może nas nie absorbują na co dzień, ale które tego dnia robią coś nadzwyczajnego, bo oprócz tych stałych ekspozycji to zawsze się coś dzieje ciekawego. To są eventy, to są to są takie atrakcje, dodatkowe ciekawostki - zauważa Agnieszka Kawa, zastępca prezydenta Tarnowa.
- W czwartek o godzinie 17:00 zapraszamy na dworzec w Tarnowie. Tam będziemy prezentować wybrane dyplomy Liceum Sztuk Plastycznych. Naprawdę wyjątkowa wystawa: tkanina artystyczna, meble, malarstwo, grafika, tak że będzie co oglądać. I następnego dnia też ta wystawa będzie dostępna, tak że od 15:00 do 17:00 przez dwie godziny przed nocą w plastyku młodzi autorzy, artyści, młodzi autorzy tych prac, dyplomanci będą opowiadać o swoich pracach. Więc serdecznie zapraszamy - zapowiada Ewa Łączyńska-Widz, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie.
W piątkowy wieczór w tarnowskim „plastyku” odbędą się różne warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz aż trzy wernisaże.
- To będzie wernisaż wystawy prac naszej tegorocznej absolwentki Wiktorii Woziwody, która pokaże przede wszystkim swoje prace malarskie. O godzinie 20:00 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa „Starania daremne” Szymona Wojtanowskiego, który jest również naszym absolwentem, a obecnie wykładowcą Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. O 20:30 zapraszamy na wernisaż wystawy „Plakaty”. Będzie to wystawa plakatów naszego absolwenta, wybitnego przedstawiciela polskiej szkoły plakatu Mieczysława Górowskiego - wylicza Janusz Jędrzejczyk, dyrektor Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie.
Sobotnie wydarzenia rozpocznie już o 9 rano Muzeum Etnograficzne z całodniowym Dniem Hetmańskim.
- Noc Muzeum już tradycyjnie organizujemy wspólnie z radą osiedla Starówka i organizujemy tego dnia Dzień Hetmański. Będzie to kolejny już, siódmy Dzień Hetmański. W programie, podobnie jak w latach poprzednich, turniej łuczniczy, biesiada na dworze hetmana, korowód hetmański, teatrzyk, spektakl dla dzieci i młodzieży, i wiele, wiele innych atrakcji. Trwa on od godziny 9:00 do godziny 18:00. Natomiast Noc Muzeów to od godziny 17:00 do 22:00. Tutaj mamy wystawę stałą dotyczącą historii, przeszłości, tradycji i kultury Romów oraz wystawę czasową „W babcinej izbie” - tłumaczy Marcin Borys, zastępca dyrektora ds. Zbiorów i Edukacji w Muzeum Ziemi Tarnowskiej.
Największą popularnością w Muzeum Ziemi Tarnowskiej cieszy się nocna wizyta w Ratuszu.
- Zwłaszcza fenomenem jest chęć zobaczenia widoku Tarnowa z wieży ratuszowej. To jest jedyna atrakcja, jak co roku, która będzie będzie odpłatna. Wszystkie pozostałe atrakcje, które przygotowało muzeum są darmowe. Oprócz wieży ratuszowej zapraszamy do kreatywnego kramu Maszkarona, gdzie będzie można wykonać różnego rodzaju pamiątki, własnoręcznie własnoręcznie wykonać postacie maszkaronów. Będzie można wykonać zdjęcia w monidłach, i oczywiście zobaczyć tutaj wystawę wnętrz zamkowych związaną ze sztuką sarmacką - zaprasza Marcin Borys.
- Zapraszamy 17 maja, czyli w sobotę od godziny 19:00 do 22:00 na trwającą wystawę Oliwii Kantor. To wystawa fotografii pod tytułem „Pradawne ścieżki”. Ta wystawa to też opowieść o fascynacji Oliwii kulturą pradawnych Słowian. I kto wie, ponieważ Noc Muzeów to noc magiczna, jeśli państwo będą mieli szczęście, to może okazać się, że te prezentowane na fotografiach postacie i te prezentowane zwyczaje ożywią w przestrzeniach Bema20 - zapowiada Agnieszka Niedbała, Fundacja Bema20.
Również Muzeum Diecezjalne przedstawi w sobotę swoje najwspanialsze zbiory.
- Jeżeli chcesz wybrać się w podróż, taką niedaleką, bo kilka wieków wstecz jedynie. Spojrzeć na piękny subtelny uśmiech Madonny albo odczytać ukrytą w obrazach średniowieczną treść i symbolikę, poczuć średniowieczny klimat. Jeżeli chcesz zgłębić tajemnicę najstarszej kamienicy w Tarnowie i spojrzeć na dzieła artystów Młodej Polski jak również zobaczyć jak piękne może być malarstwo na tak kruchym materiale jakim jest szkło, po prostu przyjdź. My to wszystko mamy - podkreśla Alicja Ligęza z Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.
Tegoroczną Noc Muzeów zwieńczy spacer z przewodnikiem po cmentarzu żydowskim.
- Cmentarz żydowski w Tarnowie - jeden z najciekawszych, jeden z najstarszych, jeden z najlepiej utrzymanych w Polsce, jedyny cmentarz żydowski w Polsce, który ma nocne oświetlenie. Stąd też ta propozycja zwiedzania nocnego. Jedyny cmentarz żydowski, który jest w tej chwili dostępny dla niepełnosprawnych, po remoncie. Zaczynamy o 22:00, dlatego że sobota to jest dzień szabatu, a więc nie można na cmentarz wchodzić wcześniej, aż będzie zachód słońca, godzinę po zachodzie słońca – zauważa Adam Bartosz, prezes tarnowskiego Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej.
Warto pamiętać, że mężczyźni wchodzący na teren cmentarza żydowskiego powinni posiadać nakrycie głowy.
Pełny harmonogram wydarzeń podczas tegorocznej Międzynarodowej Nocy Muzeów w Tarnowie można znaleźć poniżej.
ŚRODA 14 maja
→19.00
PORTA SEI, Sowińskiego 13
Wernisaż wystawy zbiorowej Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego Kontrast w czasie
CZWARTEK 15 maja
→17.00
BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH, Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4
Dyplomy Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie
wernisaż wystawy
→17.00–20.00
TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5
Konsultacje fotograficzne – zaprasza Tarnowskie Towarzystwo Fotograficzne – wskazówki dotyczące techniki, kompozycji, postprodukcji / obowiązują zapisy – w TCK
PIĄTEK 16 maja
→ 9.00–17.00
BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH, Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4
Dyplomy Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie – wystawa
15.00–17.00 – autorzy oprowadzają po wystawie
→17.00–22.00
LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH, ul. Westwalewicza 6
NOC W PLASTYKU:
17.00–21.30 – kiermasz
17.00–18.30 – warsztaty dla dzieci (S)pokój marzeń / prowadzą: Martyna Batko i Zuzanna Zbiegieł; Stworki / prowadzą: Weronika Bełzowska i Magdalena Kawik
17.00–19.30 – Setlik Custom – warsztaty dla młodzieży / prowadzi: Daniel Setlik
17.00–18.00 – akcja artystyczna Światełka
18.00 i 19.00 – oprowadzanie po szkole (wystawy, pracownie)
19.30 – wernisaż wystawy prac Wiktorii Woziwody
20.00 – wernisaż wystawy prac Szymona Wojtanowskiego
20.30 – wernisaż wystawy prac Mieczysława Górowskiego
21.00–22.00 – kino plenerowe: animacje z pracowni projektowania multimedialnego, powstałych na warsztatach z dr. hab. Robertem Sową, prof. ASP w Krakowie
→18.00
CENTRUM SZTUKI MOŚCICE, ul. Traugutta 1
Piotr Bożyk Zachwyt II– wernisaż wystawy
18.30 – wykład Piotra Bożyka Czas ludzi / czas przedmiotów
SOBOTA 17 maja
→9.00–22.00
MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ, MUZEUM ETNOGRAFICZNE, ul. Krakowska 10
9.00–18.00 - VII Dzień Hetmański w Tarnowie (w programie m.in. turniej łuczniczy o Buławę Hetmańską, korowód hetmański, obozowisko średniowieczne, udział grup rekonstrukcji historycznej, pokazy i warsztaty rzemiosł dawnych, spektakl dla dzieci i dorosłych)
17.00–22.00 - wystawa stała, wystawa czasowa W babcinej izbie
→10.00–21.00
TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5
39. TNF: Plakiat. Wystawa wybranych plakatów artystycznych vol. 3
→12.00–22.00
PORTA SEI, Sowińskiego 13
Kontrast w czasie – wystawa zbiorowa Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego
→13.00–18.00
MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ - MUZEUM ZAMEK W DĘBNIE, Dębno 189
Wystawa stała, wystawa czasowa Droga do domu oraz spotkanie z autorką G. Grobelną–Przybyło, niespodzianki muzyczne
16.00, 17.00 – przedstawienie – sceny z Nocy Listopadowej w wykonaniu uczniów I LO w Tarnowie
→15.00–22.00
WILLA KWIATKOWSKIEGO, Grupa Azoty S.A., ul. Jarzębinowa 9
Otwarcie Willi i ogrodu Eugeniusza Kwiatkowskiego – wnętrza stylizowane na lata 30. XX w., zdjęcia historyczne Zakładów i film, spacer po ogrodzie wśród starych drzew
→15.00–22.00
CENTRUM SZTUKI MOŚCICE, ul. Traugutta 1
Piotr Bożyk Zachwyt II – wystawa
→15.00–22.00
GEMINI PARK TARNÓW, ul. Nowodąbrowska 127, poziom 1
Wystawa wybranych prac dyplomowych Wydziału Sztuki Akademii Tarnowskiej – moda i meble
→15.00–22.00
GALERIA ARTEKA, ul. Wałowa 16
Elżbieta Sowa – malarstwo i wystawa zbiorowa Stowarzyszenia Tarnowskich Artystów Plastyków
15.00 - Elżbieta Sowa oprowadza po wystawie
→15.00–22.00
BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH, Multimedialne Centrum Artystyczne, ul. Wałowa 25
Marta Wojciechowska Hot Green – wystawa szkła
20.30 - artystka oprowadza po wystawie
→16.00–22.00
BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH, Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1
Martyna Rzepecka Left Hand Exercises 2– wystawa grafik i obiektów
16.00 – wernisaż
→17.00–22.00
GALERIA HORTAR, ul. Legionów 32
Krystyna Baniowska–Stąsiek–Majer Fragmenty – wystawa
17.00 – wernisaż
→17.00–23.00
ART Artur Grodziński – Biuro architektoniczne, ul. Grottgera 26
Prezentacja kolekcji malarstwa m.in.: Dorota Bernacka, Marek Chodkowski, Janusz Janczy, Stanisław Kozyra, Kamil Kukla, Joanna Niedbałowska–Hynek, Marek Niedojadło–Cichoński, Michał Poręba, Wojciech Ruszel, Joanna Srebro, Anna Śliwińska, Bożena Wojtanowska, Jacek Wróbel; rzeźby: Bronisław Chromy, Wincenty Kućma, Marek Pelczar
→17.00–22.00
MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / REGIONALNE CENTRUM EDUKACJI O PAMIĘCI, ul. Mościckiego 27a
Wystawa stała
18.00 – zajęcia edukacyjne Polska to my
20.00 – zabawa edukacyjna V2 u podstaw kosmonautyki
→18.00–23.00
MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / SIEDZIBA, Rynek 3
Wystawa czasowa Pokaż znawcy broń jakiego narodu, a orzeknie Ci o oświacie jego – broń biała i palna oraz uzbrojenie ochronne na ziemiach polskich na przestrzeni wieków
→18.00–23.00
MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / MUZEUM HISTORII TARNOWA I REGIONU, Rynek 20–21
Wystawa stała. Stanowiska konserwatorskie – możliwość ujrzenia pracy konserwatora zabytków w praktyce. Prezentacja materiałów związanych z realizacją badań archeologicznych na terenie ruin zamku Tarnowskich na górze św. Marcina w latach 1963–1969. Prezentacja zabytków rękopiśmiennych. Zagadki i zadania plastyczne dla najmłodszych.
18.00 – wernisaż wystawy czasowej CONSERVATIO. Konserwacja i restauracja obiektów muzealnych
20.00 – miniwykład Rola konserwatora w muzeum. Czy ochronie konserwatorskiej podlega materia dzieła czy może coś więcej? – Tomasz Głowacz, kierownik Działu Konserwacji
21.00 – miniwykład O zasadach obchodzenia się i przechowywania obiektów zabytkowych – Barbara Bułdys, kierownik Działu Sztuki
→18.00–23.00
MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / MUZEUM RATUSZ – GALERIA SZTUKI DAWNEJ, Rynek 1
Wystawa stała, zdjęcia w monidłach, wejście na wieżę (wstęp płatny)
18.30–22.00 –Kreatywny kram maszkaronów – działania plastyczne dla najmłodszych
→18.00–23.00
MUZEUM DIECEZJALNE, pl. Katedralny 6
M.in. gotycka sztuka sakralna, malarstwo na szkle z kolekcji Norberta Lippóczego, kolekcja obrazów i zegarów Olgi Majewskiej, kolekcja numizmatów Bronisława Usarza oraz wystawa czasowa prac Lucji Radwan
→19.00–22.00
BEMA20, ul. Bema 20
Magia słowiańskich obrzędów – wystawa fotografii Oliwii Kantor Pradawne Ścieżki
→19.00–21.30
KATEDRA, pl. Katedralny 5
Specjalnie otwarta Krypta Biskupów Tarnowskich
→22.00–24.00
CMENTARZ ŻYDOWSKI, ul. Szpitalna
22.00 – oprowadzanie z przewodnikiem. Zbiórka przy bramie cmentarza (organizator spaceru: Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej)