Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sierpień przyniósł kolejny szok cenowy. Niektóre towary w sklepach rdr. zdrożały nawet o ponad 90 proc.

Według analizy ponad 40 tys. cen, w sierpniu br. zakupy w sklepach były droższe średnio o 23,7% niż rok wcześniej. Podwyżki na dwucyfrowym poziomie objęły wszystkie badane kategorie. Znów najmocniej poszły w górę art. tłuszczowe, tym razem o 58,9% rdr. Dla przykładu, olej zdrożał o 73,2%. Ceny margaryny zwiększyły się 58,4%, a masła – o 45,2%. Z kolei cukier skoczył w relacji rocznej o 92,2%, co znacząco wpłynęło na wynik produktów sypkich. Do tego mąka i makaron podrożały o blisko 40%. Cała ta kategoria odnotowała wzrost o 42,1%. Z tego wynika, że ww. grupy towarów najmocniej wpływają na ogólną drożyznę w sklepach. Najmniej dotkliwa zmiana dotyczy owoców – skok o 13,2%. Używki zdrożały o 13,9%, a warzywa – o 15,2%.

Dwucyfrowe wzrosty

Jak wynika z cyklicznego raportu „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, autorstwa UCE RESEARCH i Wyższych Szkół Bankowych, w sierpniu br. w sklepach było drożej średnio o 23,7% niż w analogicznym okresie ub.r. Dla porównania, w lipcu podwyżki rdr. wyniosły 18,6%. Ostatnio każda z 12 analizowanych kategorii odnotowała dwucyfrowy wzrost. Analiza objęła 52 najczęściej wybierane przez konsumentów produkty codziennego użytku. Łącznie przeanalizowano ponad 40,4 tys. cen detalicznych z przeszło 40,6 tys. sklepów należących do 63 sieci handlowych.

– Główną przyczyną dwucyfrowego wzrostu cen produktów we wszystkich kategoriach było podwyższenie kosztów produkcji. Przy znaczącym, szybkim oraz utrzymującym się skoku cen nośników produkcji konsumenci muszą, niestety, przyzwyczaić się do nagłych i niespodziewanych zmian cen dóbr konsumpcyjnych. Taki stan rzeczy potrwa do czasu ustabilizowania się sytuacji na szeroko rozumianym rynku energii. Z uwagi na bardzo niestabilną całą gospodarkę światową oraz sytuację geopolityczną, bardzo trudno jest przewidzieć, kiedy może to nastąpić. Obecnie nie ma żadnych pozytywnych informacji na ten temat – mówi Hubert Gąsiński, ekspert i wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Proces inflacyjny postępuje, co podkreśla dr Andrzej Maria Faliński, były wieloletni dyrektor generalny POHID-u. Jak zaznacza ekspert, ma miejsce wysyp pieniędzy na rynek, wzrost cen surowców energetycznych i samej energii. Rosną też koszty osobowe firm. Do tego słaba waluta skutkuje ograniczeniem możliwości importowych i finansowania z zewnątrz. O wojnie i czynnikach klimatycznych nawet nie ma co wspominać. Ponadto Polska de facto rezygnuje z pieniędzy europejskich i pogarsza swoją pozycję na głównych rynkach eksportowych, czyli w Niemczech i we Francji. 

– Byłoby pożądane, aby rząd przestawił się z osłonowego dosypywania pieniędzy do gospodarki. W ten sposób dolewa tylko benzyny do inflacyjnego ognia. A mógłby skupić się na wykorzystaniu tych środków na zabezpieczanie podaży strategicznych produktów. To zarówno lepiej zrównoważyłoby rynek, jak i przyczyniłoby się do ograniczenia cen – komentuje dr Tomasz Kopyściański, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

Co tworzy drożyznę?

Z raportu wynika, że sierpniu najmocniej podrożały rdr. produkty tłuszczowe – o 58,9%. W tej kategorii widzimy, że ceny oleju poszły w górę o 73,2%, margaryny – o 58,4%, a masła – o 45,2%. Zdaniem Marcina Luzińskiego, ekonomisty Santander Bank Polska, to skutek wojny za naszą wschodnią granicą. Rosja i Ukraina to duzi producenci tłuszczów roślinnych. Niższe dostawy z tych państw przekładają się na wzrost cen, co z kolei wpływa także na ceny substytutów, np. masła i innych tłuszczów. Według eksperta, problemy na tym rynku mogą jeszcze potrwać.

– Pogoda szkodzi krajowej produkcji tłuszczów roślinnych. W przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego kładzie się cieniem wzrost kosztów pasz, energii, paliw, pracy i kredytów. Jest to trend widoczny co najmniej od roku, który ostatnio przyspiesza. Dla konsumentów to zła wiadomość. Nie będzie taniej i to przez długi czas, bo przyczyny wzrostu cen nie ustają – tłumaczy dr Faliński.

Na drugim miejscu zestawienia przedstawiającego największe podwyżki rdr. znajdują się produkty sypkie – 42,1%. Do takiego skoku przyczynił się głównie cukier – 92,2%. Ponadto mocno wzrosły ceny mąki – o 37,9%, makaronu – 36,8%, a także ryżu – o 29,9%. Dr Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz sektora rolno-spożywczego w PKO BP, informuje, że ceny cukru na rynkach światowych spadły w sierpniu do najniższego poziomu od lipca 2021 roku. 

– Wzrost cen produktów sypkich był spowodowany głównie zwiększonym popytem konsumentów, gromadzących zapasy na zimę. Dodatkowo wznieciła go panika wśród Polaków. Producenci i sprzedawcy wykorzystali ją, podnosząc ceny. Dalszy wzrost w tej kategorii nie będzie już tak spektakularny z uwagi na wychłodzenie emocji konsumentów – stwierdza dr Hubert Gąsiński.

Trzecia pozycja w rankingu podwyżek rdr. należy do tzw. innych produktów – 30%. Karmy dla psów poszły w górę o 48,2%, a dla kotów – o 34,9%. Natomiast pieluchy dla niemowląt zdrożały o 6,8%. 

– Karmy dla zwierząt produkowane są głównie z artykułów tłuszczowych i pochodzenia zwierzęcego, które przecież w ostatnim czasie najbardziej podrożały. Dodatkowo wytwórstwo takich artykułów pochłania znaczną ilość energii, która w tym momencie najbardziej drożeje – dodaje dr Tomasz Kopyściański. 

Najmniejsze skoki

W związku z rosnącymi kosztami produkcji, w pierwszej piątce najbardziej drożejących rdr. produktów nie mogło też zabraknąć mięsa – 25,8%. W tej kategorii ceny wołowiny poszły w górę o 28,2%, drobiu – o 25,7%, a wieprzowiny – o 23,5%. Natomiast na piątym miejscu w rankingu drożyzny jest nabiał – 25,7%. W tej grupie towarów szczególnie zdrożały takie produkty, jak ser żółty i mleko – odpowiednio o 39% i 28,9%

– Nabiał drożeje z powodu ograniczeń w dostępności pasz oraz rosnących kosztów produkcji i przetwórstwa. W sierpniu w całej Unii Europejskiej ceny mleka i nabiału poszły w górę. Mimo tego wciąż utrzymuje się wysoki popyt na produkty mleczne, który również prowadzi do podwyżek. A jednak, dzięki lepszym niż oczekiwano zbiorom, jest szansa na poprawę sytuacji w kolejnych miesiącach – podkreśla dr Tomasz Kopyściański.

Natomiast najmniej zdrożały owoce – 13,2%, używki – 13,9%, a także warzywa – 15,2%. Jak przewiduje Julita Pryzmont z Hiper-Com Poland, mniejsza dynamika wzrostu cen warzyw i owoców względem innych produktów prawdopodobnie nie utrzyma się długo. Ogromny skok kosztów gazu zachwiał obecnie produkcją nawozów azotowych, a co za tym idzie również produktu ubocznego – dwutlenku węgla, który jest wykorzystywany przy produkcji np. piwa. Ekspertka spodziewa się więc, iż już niedługo zaobserwujemy tego skutki w postaci szybko wzrastających w następnym sezonie cen owoców i warzyw oraz używek produkowanych chociażby z ziemniaków. 

– Ceny owoców i warzyw w Polsce zależą głównie od krajowej podaży. Wstępne dane wskazują, że tegoroczne zbiory tych płodów prezentują się całkiem dobrze, co wpływa na wolniejszy wzrost cen w tych kategoriach. Co do używek, to myślę, że gospodarstwa domowe mogą zmniejszać swój popyt na dobra, które nie są kluczowe. I to ma wpływ na niższy wzrost cen takich produktów – podsumowuje ekonomista z Santander Bank Polska.


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Spotkanie autorskie z ANNĄ MAZIUK Spotkanie autorskie z ANNĄ MAZIUK Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.04.2026 Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie zaprasza na spotkanie autorskie z ANNĄ MAZIUKAutorką książek „Niedźwiedź szuka domu” i „Instynkt. O wilkach w polskich lasach”.9 kwietnia 2026 r. (czwartek)godz. 18:00Czytelnia Czasopism MBP, ul. Krakowska 4 (wejście od ulicy)Wstęp wolnyProwadzenie: Katarzyna NalezińskaO autorce:Anna Maziuk – dziennikarka, reporterka i propagatorka wiedzy o przyrodzie. Autorka książek Instynkt. O wilkach w polskich lasach (wyd. Czarne) oraz reportażu Niedźwiedź szuka domu (wyd. Czarne). Za obie książki została nominowana do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn”, a w 2025 r. zdobyła tytuł laureatki plebiscytu „Klimatyczni Warmii i Mazur”. Związana z fundacją i pismem Kosmos dla Dziewczynek, w którym opowiada dzieciom o przyrodzie. Prowadzi warsztaty przyrodnicze, wykłady i prelekcje na temat koegzystencji z dużymi drapieżnikami. Przez kilka miesięcy podróżowała po Kolumbii Brytyjskiej, zbierając materiał do kolejnej książki. Mieszka w Beskidzie Niskim.Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek.Wydarzenie realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Tarnowa 2026.40. Tarnowski Przegląd Talentów Muzycznych – ruszają zapisy 40. Tarnowski Przegląd Talentów Muzycznych – ruszają zapisy Data rozpoczęcia wydarzenia: 16.04.2026 Młodzi artyści muzyczni staną na scenie podczas jubileuszowej, 40. edycji Tarnowskiego Przeglądu Talentów Muzycznych. Wydarzenie skierowane jest do osób, które chcą zaprezentować swoje umiejętności oraz spróbować sił w rywalizacji z innymi wykonawcami.Uczestnicy będą mogli wystąpić w dwóch kategoriach: soliści oraz zespoły. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody.Przegląd odbędzie się 16 kwietnia w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie (ul. Lippóczy’ego 4).Organizatorami wydarzenia są I Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie, we współpracy z Zespołem Szkół Muzycznych oraz projektem Genagora.Zapisy trwają do 27 marca i dostępne są pod linkiem:https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScYihcHM0Fe96EWr78HxrNk6tAUx-2cDKSUhdfbAqFEltmLng/viewform?usp=embed_facebook
Reklama
Śmiertelny wypadek w Tarnowie. Nie żyje młody motocyklista Śmiertelny wypadek w Tarnowie. Nie żyje młody motocyklista Data dodania artykułu: 05.04.2026 15:06Miało dojść do pobicia mężczyzny. Policyjna akcja przy Krakowskiej w Tarnowie Miało dojść do pobicia mężczyzny. Policyjna akcja przy Krakowskiej w Tarnowie Data dodania artykułu: 31.03.2026 17:25Grupa przestępcza rozbita w Dąbrowie Tarnowskiej, zajmowali się włamaniami i kradzieżą w południowej Polsce Grupa przestępcza rozbita w Dąbrowie Tarnowskiej, zajmowali się włamaniami i kradzieżą w południowej Polsce Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Krakowie wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej i policyjnymi kontrterrorystami rozbili grupę przestępczą działającą na terenie województwa małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Sprawcy od dłuższego czasu dopuszczali się licznych włamań i kradzieży terroryzując lokalną społeczność.Data dodania artykułu: 31.03.2026 14:00Zderzenie auta dostawczego z zaprzęgiem konnym w Tarnowie Zderzenie auta dostawczego z zaprzęgiem konnym w Tarnowie Data dodania artykułu: 06.04.2026 18:42Niebezpiecznie na drogach regionu tarnowskiego. W jednym czasie doszło do trzech wypadków Niebezpiecznie na drogach regionu tarnowskiego. W jednym czasie doszło do trzech wypadków Groźnie na drogach regionu tarnowskiego. W Wielki Piątek 3 kwietnia około godziny 14:00 doszło do trzech zdarzeń drogowych, w tym dwóch z udziałem motocykli.Data dodania artykułu: 03.04.2026 15:33Żużel będzie w Tarnowie! Powstaje nowy klub Jasińscy Unia Tarnów Mościce Żużel będzie w Tarnowie! Powstaje nowy klub Jasińscy Unia Tarnów Mościce W Tarnowie powstaje nowy klub żużlowy. Będzie się nazywał Jasińscy Unia Tarnów Mościce i już wiadomo, że jego symbolem również będzie jaskółka. Ma on wypełnić lukę po upadku Unii Tarnów Żużlowej Sportowej Spółki Akcyjnej i zapewnić emocje fanom czarnego sportu na stadionie przy ul. Zbylitowskiej 3.Data dodania artykułu: 31.03.2026 16:11
Lwowska w Tarnowie: przygotowania przy wiadukcie trwają, zakończenie prac planowane na grudzień 2026 Lwowska w Tarnowie: przygotowania przy wiadukcie trwają, zakończenie prac planowane na grudzień 2026 Prace przy przebudowie ul. Lwowskiej w Tarnowie nadal trwają, choć ich główny etap związany z wiaduktem kolejowym wymaga szczegółowych przygotowań. Otrzymana ekspertyza wiaduktu została przesłana do PKP, które nie zgłosiło uwag, co pozwala na kontynuację dalszych prac projektowych i technologicznych.Data dodania artykułu: 26.03.2026 15:01Nowy rozdział tarnowskiego żużla. Jasińscy zapowiadają reaktywację Unii Tarnów i organizację memoriału Krystiana Rempały Nowy rozdział tarnowskiego żużla. Jasińscy zapowiadają reaktywację Unii Tarnów i organizację memoriału Krystiana Rempały To może być jeden z najważniejszych momentów w najnowszej historii tarnowskiego żużla. Jak poinformował w mediach społecznościowych Waldemar Jasiński, w maju 2026 roku zorganizowany i sfinansowany zostanie 10. Memoriał śp. Krystian Rempała. Wydarzenie odbędzie się mimo faktu, że w obecnym sezonie kibice nie zobaczą „Jaskółek” na tarnowskim torze.Data dodania artykułu: 28.03.2026 14:28Rozległa plama oleju na drogach regionu tarnowskiego. Wielogodzinna akcja służb i kolizja z udziałem wozu strażackiego Rozległa plama oleju na drogach regionu tarnowskiego. Wielogodzinna akcja służb i kolizja z udziałem wozu strażackiego Data dodania artykułu: 28.03.2026 18:47Dachowanie w Tarnowie. Starszy mężczyzna trafił do szpitala, kierowca był pijany Dachowanie w Tarnowie. Starszy mężczyzna trafił do szpitala, kierowca był pijany Data dodania artykułu: 05.04.2026 23:14Szerzyny: szczęśliwy finał poszukiwań 35-letniej kobiety Szerzyny: szczęśliwy finał poszukiwań 35-letniej kobiety Zakończyły się poszukiwania 35-letniej mieszkanki Szerzyn, która zaginęła w nocy z 26 na 27 marca 2026 roku. Kobieta została odnaleziona – jest cała i zdrowa.Data dodania artykułu: 28.03.2026 11:54Wypadek w Rychwałdzie. Poszkodowany motocyklista Wypadek w Rychwałdzie. Poszkodowany motocyklista Data dodania artykułu: 05.04.2026 15:52
Kupię medale,ordery,odznaki,odznaczenia,militaria wojskowe KONTAKT 694972047 Kupię medale,ordery,odznaki,odznaczenia,militaria wojskowe KONTAKT 694972047 Cena: 10000 PLNPolskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia, odznaki, medale, ordery,mundury, rogatywki, szable, kordziki, bagnety,noże, stare dokumenty, dyplomy, legitymacje,zdjęcia wszelkie wyposażenie wojskowe oraz różne Antyki za ciekawe rzeczy dobrze zapłacę telefon 694-972-047Lokal   na parterze /61 m2 /ul. Rejtana Lokal na parterze /61 m2 /ul. Rejtana Cena: 315000 PLNNa sprzedaż oferujemy lokal usytuowany w pięknej, stylowej kamienicy zlokalizowanej nieopodal centrum. To idealne miejsce zarówno na mieszkanie, jak i na prowadzenie działalności gospodarczej. Lokal o powierzchni 61 m² znajduje się na wysokim parterze, co gwarantuje łatwy dostęp i wygodę użytkowania. Wnętrze składa się z korytarza, łazienki, sypialni, przestronnego, bardzo dużego salonu, który zachwyca swoją jasnością dzięki pięknym, dużym oknom, które wpuszczają mnóstwo naturalnego światła. Salon ten daje wiele możliwości aranżacyjnych, a jego wielkość pozwala na stworzenie zarówno strefy wypoczynkowej, jak i jadalnej. Ogrzewanie gazowe. Okolica jest spokojna, a jednocześnie bliskość centrum zapewnia łatwy dostęp do wszystkich miejskich udogodnień, takich jak sklepy, restauracje, kawiarnie, oraz komunikacja miejska. Nie przegap okazji, by stać się właścicielem tego wyjątkowego miejsca, które łączy w sobie urok historycznej architektury z nowoczesnym komfortem. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na oglądanie i przekonać się na własne oczy, jak wiele do zaoferowania ma ten lokal. Od A do Z Nieruchomości Agnieszka Zając ul. Krakowska 17 33-100 Tarnów tel: 668 804 983 Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.Do wynajęcia mieszkanie ul. Głowackiego Do wynajęcia mieszkanie ul. Głowackiego Cena: 2000 PLNDo wynajęcia komfortowe i funkcjonalne mieszkanie o powierzchni 49 m2, położone na drugim piętrze dwupiętrowego bloku, na strzeżonym i ogrodzonym osiedlu. Osiedle składa się z pięciu niskich budynków z pięknie zagospodarowaną zielenią oraz placem zabaw dla dzieci. Mieszkanie składa się z: * kuchni otwartej na salon * salonu * przestronnej sypialni z dużą szafą wnękową * łazienki z wanną * dużego balkonu Kuchnia w pełni wyposażona w sprzęt AGD: zmywarkę, lodówkę, piekarnik, oraz płytę gazową. KOSZTY: * odstępne 2000 zł * czynsz administracyjny : 683 zł ( przy jednej osobie) * kaucja zabezpieczająca : 2000 zł Najem w formie najmu okazjonalnego, minimalny okres najmu : 6 miesięcy Od A do Z Nieruchomości Agnieszka Zając Tarnów, Krakowska 17 668-804-983 www.odadoznieruchomosci.pl Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Mieszkanie do wynajęcia przy ul. Szujskiego Mieszkanie do wynajęcia przy ul. Szujskiego Cena: 1800 PLNDo wynajęcia atrakcyjne mieszkanie o powierzchni 33,26 m² z miejscem w garażu podziemnym, zlokalizowane na nowoczesnym osiedlu Tarnowskie Sady przy ul. Szujskiego. Lokal znajduje się na 2. piętrze w 5-piętrowym bloku z windą. Układ mieszkania: * salon z otwartą kuchnią, * oddzielna sypialnia, * łazienka, * przedpokój. Dużym atutem nieruchomości jest przestronny taras, idealny do wypoczynku. Do mieszkania przynależą: * jedno miejsce postojowe w garażu podziemnym, * komórka lokatorska. Mieszkanie wynajmowane jest z umeblowaniem widocznym na zdjęciach. Istnieje możliwość domeblowania mieszkania w takim przypadku odstępne ulega zwiększeniu. Koszty: odstępne: 1800 zł, czynsz administracyjny: 400 zł, dodatkowo płatna opłata za śmieci. Najem okazjonalny. Idealna propozycja dla singla lub pary, ceniących komfort, windę, taras oraz dobrą lokalizację. Posiadamy klucze- mieszkanie dostępne od zaraz. Od A Do Z Nieruchomości ul. Krakowska 17, Tarnów. Agnieszka Zając Tel:668 804 983 Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.Do wynajęcia mieszkanie  typu studio Tarnów, ul. Legionów Do wynajęcia mieszkanie typu studio Tarnów, ul. Legionów Cena: 1800 PLNOferujemy do wynajęcia komfortowe mieszkanie typu studio (garsoniery) w budynku jednorodzinnym, wolnostojącym, po generalnym remoncie. Nieruchomość znajduje się w doskonałej lokalizacji w pobliżu Parku Strzeleckiego, basenu oraz Kantorii. Mieszkanie o powierzchni 25 m² składa się z: pokoju z dwoma łóżkami, biurkiem, klimatyzacją i szafą, aneksu kuchennego z płytą indukcyjną i lodówką, prywatnej łazienki z prysznicem i toaletą, osobnego, niezależnego wejścia. Czynsz miesięczny: 1 800 zł W cenie zawarte są wszystkie opłaty: prąd, woda, ogrzewanie oraz wywóz śmieci. Wymagana kaucja zabezpieczająca- 1800 zł Posiadamy klucze możliwość szybkiej prezentacji! Zapraszam do kontaktu i obejrzenia mieszkania!Do wynajęcia  2-pokojowe mieszkanie po generalnym remoncie ul. Lwowska 100 Do wynajęcia 2-pokojowe mieszkanie po generalnym remoncie ul. Lwowska 100 Cena: 1500 PLNNa wynajem oferujemy świeżo wyremontowane, 2-pokojowe mieszkanie o powierzchni 34,5 m², zlokalizowane na 1. piętrze czteropiętrowego bloku. Mieszkanie składa się z: * dwóch oddzielnych, nieumeblowanych pokoi (z możliwością domeblowania przy umowie na min. 12 miesięcy), * nowoczesnej kuchni z pełnym wyposażeniem: * lodówka, płyta indukcyjna, piekarnik, okap wszystkie sprzęty nowe, * łazienki z wanną, toaletą i pralką, * przynależnej piwnicy. Do mieszkania przynależy również identyfikator umożliwiający parkowanie przed budynkiem. Koszty: * czynsz najmu: 1500 zł/miesięcznie, * opłaty administracyjne do spółdzielni: ok. 520 zł przy jednej osobie, * dodatkowo: opłaty za prąd według zużycia, * kaucja zwrotna: 1500 zł. Wymagany najem okazjonalny. Dostępne od zaraz. Od A Do Z Nieruchomości ul. Krakowska 17, Tarnów. Agnieszka Zając Tel:668 804 983 Treść niniejszego ogłoszenia nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 4°C Miasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklamahostovita.pl
Reklama
Reklama
Reklama
REGION
Reklama