Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Otwarcie ścieżki historycznej w gminie Skrzyszów

Otwarcie ścieżki historycznej w gminie Skrzyszów

Kategorie:

Narodowe Święto Niepodległości w gminie Skrzyszów w tym roku otrzymało wyjątkową oprawę. Głównym punktem obchodów jest otwarcie ścieżki historycznej „Pamięci Bohaterom - Działalność Batalionu BARBARA na terenie gminy Skrzyszów", która przybliży losy żołnierzy walczących o wolną Polskę.

Batalion „Barbara” na początku sierpnia 1944 r. stacjonował w szynwałdzkich lasach na Świniogórze. To tu, w trudno dostępnych miejscach, partyzanci przechodzili szkolenia z obsługi broni, planowali akcje dywersyjne oraz odpoczywali od wydarzeń wojennych. Chcąc uczcić ich pamięć stworzona została ścieżka składająca się z ośmiu tablic, na których przedstawiono historię batalionu. W trakcie wydarzenia zrekonstruowany zostanie obóz partyzancki wraz z pokazem broni, lekcją pieśni patriotycznych i darmowym poczęstunkiem.

Główne uroczystości odbędą się w Szynwałdzie, w przysiółku Świniogóra, w Kościele MB Dobrej Rady (Szynwałd 551) oraz na boisku przy budynku dawnej szkoły (Szynwałd 566).

Dla uczestników, mogących mieć problemy z dotarciem na miejsce wydarzenia, przygotowane zostaną bezpłatne autobusy.

Wyjazd autobusów: Skrzyszów (parking przed SP 1) – g. 10.20; Szynwałd (parking przed SP 1) – g. 10.30. Powrót autobusem przewidziany jest ok. g. 13.30.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.


 

Program wydarzenia:

Szynwałd (Pomnik przed SP 1 w Szynwałdzie)

10:00 złożenie wiązanek, apel pamięci.


 

Szynwałd, Świniogóra (Kościół MB Dobrej Rady w Szynwałdzie oraz plac przed dawną szkołą)

11:00 Msza św.;

12:00 przejście na plac - część oficjalna wraz z występem uczniów SP 1 w Szynwałdzie oraz Kapelą Szynwałdzianie;

12.40 – uroczyste otwarcie ścieżki historycznej.

Atrakcje dodatkowe: rekonstrukcja obozowiska partyzantów wraz z pokazem broni; darmowy poczęstunek; ognisko; lekcja pieśni patriotycznych.


 


Szynwałd, małopolskie
Rozpoczęcie: 11.11.2024
Reklama
Wielkie Widowisko Koronacja w Centrum Sztuki Mościce „Koronacja” to widowisko, jakiego w Tarnowie jeszcze nie było! Centrum Sztuki Mościce zaprasza już 18 maja na pełną rozmachu opowieść o początkach polskiej państwowości. Ponad 100 artystów na scenie - z wybitnymi aktorami, rekonstruktorami, chórem i orkiestrą, efektowną, multimedialną scenografią. Sprzedaż biletów już ruszyła.„Koronacja” to spektakularna opowieść o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski – koronacji Bolesława Chrobrego. Na scenie zobaczymy prawdziwą plejadę wybitnych polskich aktorów – m.in. Andrzeja Mastalerza, Cezarego Łukaszewicza, Jarosława Gajewskiego czy Agatę Klimczak. W oprawie widowiska znajdzie się muzyka symfoniczna wykonywana na żywo przez orkiestrę i chór. Usłyszeć będzie można fragmenty utworów Juliusza Słowackiego i Stanisława Wyspiańskiego. Wybrzmi „Bogurodzica” oraz „Te Deum”. Będą efektowne kostiumy, sztukmistrze z grupy cyrkowej, sugestywna scenografia oraz sekwencje z udziałem grup rekonstrukcji historycznej.- Widowisko nie odtwarza drobiazgowo koronacji, zgodnie z wiedzą historyczną, ale traktuje ją jako pewien symbol. Spektakl pokazuje drogę Bolesława Chrobrego do korony, ale w poetyce zbliżonej do przypowieści, apokryfu, baśni – mówi reżyser Michał Chorosiński, który jednocześnie gra w spektaklu.W fabule szyki naszemu pierwszemu królowi stara się pokrzyżować demoniczny Brat Swarożyc. Imię przejął po pogańskim bożku, panu ognia. I nie ma w tym przypadku. Używa wszystkich swoich mrocznych sił do walki przeciwko Chrobremu. Bolesława wspierają jego roztropna żona Emnilda, szlachetny Otton III i Święty Wojciech. Ostatecznie jednak to on sam będzie musiał stawiczoła swoim wrogom. Od wyniku starcia z nimi zależy dalszy los Polski. Koronacja to walka o nią, o jej suwerenność, dumę i wielkość. To historia, która trwa od tysiąca lat.- Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, organizowane w ramach obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego w Małopolsce. Będzie okazja przenieść się do roku 1025 i staświadkiem walki o duszę Polski – o jej wolność, godność i przyszłość – mówi Anna Chmura, dyrektor Centrum Sztuki Mościce.Bilety w cenie 60 zł normalny, 50 ulgowy oraz 40 grupowy do nabycia na stronie internetowej www.csm.tarnow.pl oraz w kasie Centrum Sztuki Mościce, Tarnów ul. Traugutta 1.Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.05.2025 Wielkie Widowisko Koronacja w Centrum Sztuki Mościce
Wystawa „Pokaż znawcy broń jakiego narodu, a orzeknie Ci o oświacie jego” Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza na pierwszą w swojej historii tak kompleksową wystawę, poświęconą broni i uzbrojeniu ochronnemu na ziemiach polskich. Zwiedzający będą mogli zobaczyć kilkaset eksponatów, w tym prehistoryczne topory, groty, średniowieczne miecze, nowożytne elementy uzbrojenia ochronnego, uzbrojenie z czasów powstań narodowych, a także legendarne polskie szable wz. 21 i wz. 34. Całość dopełni współczesne umundurowanie oficera Wojska Polskiego.Tytuł ekspozycji pochodzi z jednej z pierwszych polskich prac o broni profesora Józefa Łepkowskiego, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w XIX wieku, który uważał broń za jedno z najcenniejszych źródeł wiedzy o rozwoju cywilizacyjnym społeczeństw.Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą zarówno ze zbiorów własnych Muzeum Ziemi Tarnowskiej, jak i zostały wypożyczone z: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie – Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie oraz od prywatnych kolekcjonerów.Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. o godzinie 17:00w Siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Rynek 3. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Wystawę będzie można oglądać od 29 kwietnia do 26 września 2025 r.Wystawa została przygotowana w ramach jubileuszu „1025. Tysiąclecie Królestwa Polskiego”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.04.2025 Wystawa „Pokaż znawcy broń jakiego narodu, a orzeknie Ci o oświacie jego”
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Wiadomość ze strony Tarnowska.tv

Reklama
Reklama