Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Wiesz, jak uratować bliską osobę? Pierwsza pomoc w razie krztuszenia

W czwartek łódzka policja zatrzymała pędzące ponad „setką” po mieście auto. Okazało się, że to nie piracki wybryk, a przerażona matka, której dziecko zadławiło się mlekiem i przestało oddychać. Idealnie byłoby, gdyby każdy rodzic mógł odbyć szkolenie z pierwszej pomocy i umieć prawidłowo zareagować w takiej sytuacji. Niestety ten obszar edukacji wciąż ogranicza się do wybranych stref. Przygotowaliśmy krótką instrukcję postępowania na wypadek podobnego zdarzenia.
Wiesz, jak uratować bliską osobę? Pierwsza pomoc w razie krztuszenia

Autor: iStock

Chwile grozy, które przeżyła mieszkanka Łodzi, szczęśliwym zbiegiem okoliczności zakończyły się bez większych konsekwencji. Funkcjonariusze udzielili dziecku pierwszej pomocy, a kiedy wróciły funkcje życiowe, zawieźli niemowlę razem z matką do szpitala. Ta sytuacja pokazała jednak, jak istotne jest posiadanie podstawowej wiedzy w zakresie pierwszej pomocy.

Co robić, kiedy dławi się niemowlę?

W pierwszej kolejności należy ustalić, czy możliwe jest usunięcie przyczyny niedrożności z układu oddechowego. Jeśli jest to np. klocek, trzeba zachować szczególną ostrożność przy jego wyciąganiu, aby nie spowodować wepchnięcia przedmiotu głębiej. Jeśli próba jest nieskuteczna, należy zrezygnować.

Jeśli pojawia się kaszel, kolejną czynnością powinna być ocena jego efektywności, od której będą zależały dalsze kroki. Jeśli dziecko kaszle głośno, samodzielnie próbuje podjąć próbę oddychania, płacze i reaguje na sygnały, prawdopodobnie wystarczy wziąć je na ręce, głową do góry i zachęcać, aby odkaszlnęło połknięty przedmiot.

Jeśli to nie przynosi efektu, a dziecko zaczyna sinieć, przestaje płakać i ustaje kaszel, trzeba natychmiast podjąć zdecydowane kroki:

1. Ułożyć dziecko na przedramieniu głową w dół, podpierając swoją dłonią jego brodę; odgiąć głowę i unieść brodę.
2. Nadgarstkiem drugiej dłoni uderzyć pięć razy pomiędzy łopatkami malca. To powinno spowodować wykrztuszenie. Aby sprawdzić, czy przedmiot nie zalega już w drogach oddechowych, dziecko należy odwrócić na plecy.
3. Jeśli poprzednie kroki nie przyniosły efektu, trzeba pięć razy ucisnąć dwoma palcami klatkę piersiową w sposób gwałtowny, z niewielkimi odstępami czasowymi.


Źródło: Platforma Edukacyjna MEN

Jeżeli dojdzie do utraty przytomności malucha, należy rozpocząć resuscytację w kombinacji: 5 wdechów, 30 uciśnięć klatki piersiowej (dwoma palcami), 2 wdechy i kolejnych 30 uciśnięć. Jeśli próba nie przyniesie skutku, konieczne będzie ułożenie dziecka na boku i wezwanie pogotowia ratunkowego (zapamiętaj nr alarmowy 112, lub 999 bezpośrednio do ratownictwa medycznego). Do momentu przyjazdu karetki - jeśli dziecko nie oddycha - należy nadal prowadzić resuscytację krążeniowo – oddechową (RKO).

UWAGA!

Wbrew rozpowszechnianym mitom, nie wolno odwracać dziecka głową w dół i potrząsać nim. To może spowodować skutek odwrotny i doprowadzić nawet do śmierci.

Zadławienie u dorosłych i dzieci powyżej pierwszego roku życia

W przypadku łagodnej niedrożności, należy postępować tak samo, jak u niemowląt. Wystarczy energicznie odkasływać i obserwować rozwój sytuacji. Jeśli jednak nie przyniesie to efektu, a poszkodowany przestaje oddychać i mówić, konieczne jest podjęcie kroków:

Jeśli osoba jest przytomna, należy:

1. Ustawić się z boku i nieco z tyłu.
2. Położyć dłoń na jej klatce piersiowej i lekko pochylić do przodu, aby ułatwić przedmiotowi wydostanie się z dróg oddechowych .
3. Nadgarstkiem drugiej ręki wykonać pięć silnych uderzeń pomiędzy łopatkami krztuszącej się osoby i na bieżąco obserwować efekty.


Źródło: Andrzej Bogusz / Platforma Edukacyjna MEN;  licencja: CC BY 3.0

Jeżeli powyższy schemat nie przynosi efektu, należy:

1. Stanąć za poszkodowanym i objąć go całymi rękami.
2. Pochylić go do przodu.
3. Zaciśniętą pięść umieścić pomiędzy pępkiem a mostkiem.
4. Drugą dłoń ułożyć na pięści i taki splot rąk silnie przeciągać do wewnątrz i ku górze.
5. Czynność powtórzyć pięć razy.

Źródło: Tomorrow Sp. z o.o. / Platforma Edukacyjna MEN;  licencja: CC BY 3.0

Jeśli ciało obce nadal nie wydostało się z organizmu ofiary, należy naprzemiennie powtarzać obydwa powyższe schematy (uderzanie pomiędzy łopatkami i przesuwanie splotu rąk) aż do momentu poprawy lub utraty przytomności ratowanego.

Kiedy nastąpi utrata przytomności, należy:

1. Ułożyć poszkodowanego na plecach i bezzwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe (112 lub 999).
2. Odchylić głowę i usunąć ciało obce.
3. Jeśli osoba nie oddycha, konieczne jest podjęcie RKO według schematu: 30 uciśnięć klatki piersiowej / 2 oddechy ratownicze.
4. Czynności te należy wykonywać naprzemiennie, do momentu przywrócenia u ofiary funkcji życiowych lub przyjazdu pogotowia ratunkowego.

Nie bój się poprosić o pomoc. Dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 999, otrzymasz wsparcie dyspozytora, który pomoże ci ocenić sytuację i podjąć właściwe kroki. Za nieuzasadnione nieudzielenie pomocy, w Polsce przewiduje się karę nawet do 3 lat pozbawienia wolności.


Podziel się
Oceń

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na FACEBOOKU!

ZOBACZ RÓWNIEŻ
Reklama
Otwarcie wystawy sztuki współczesnej pn. „Nośniki pamięci” w Siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Otwarcie wystawy sztuki współczesnej pn. „Nośniki pamięci” w Siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.04.2024 22.04.2024 roku o godzinie 18.00 w Siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Rynek 3, odbędzie się otwarcie wystawy: „Nośniki Pamięci”, na której zaprezentowane zostaną obiekty ze zbiorów Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej.Ekspozycja prezentować będzie wybrane prace artystów oraz artystek z Polski, oraz Europy Środkowo-Wschodniej, które spełniają główne założenia profilu Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej oraz treściowo wchodzą we wzajemne relacje poprzez odwoływanie się do pojęcia pamięci. Celem wystawy jest promocja kolekcji, która pomimo swej interdyscyplinarności zachowuje jednolity charakter.Na wystawie znajdą się prace takich artystów jak: Denisa Lehocká, Zbigniew Sałaj, Wilhelm Sasnal, Krištof Kintera, Artur Kinaύ, Piotr Lutyński, Krzysztof Zieliński, Jiří Kovanda oraz grupa Rafani.Koncert i wernisaż na Dzień Działacza Kultury i Bibliotekarza Koncert i wernisaż na Dzień Działacza Kultury i Bibliotekarza Data rozpoczęcia wydarzenia: 10.05.2024 Gminne Centrum Kultury i Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie zapraszają na wspólne świętowanie Dnia Działacza Kultury i Dnia Bibliotekarza. Z tej okazji 10 maja o godz. 18:00 w sali widowiskowej odbędzie się koncert muzyki klasycznej i musicalowej pt. "Majowe oczarowanie". Wystąpią Anna Ogińska - sopran i Oskar Jasiński - tenor w towarzystwie zespołu kameralnego "Maes-trio" w składzie: Marzena Mikuła - Drabek - fortepian, Jacek Gros - skrzypce i Dariusz Kasperek - klarnet. Po koncercie w Galerii "Rozmaitości" odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Mariusza Kumięgi "Magia Kolorów".
Tarnowska NOC Muzeów Tarnowska NOC Muzeów Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.05.2024 Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Muzeum Diecezjalne w Tarnowie, Parafia Katedralna w Tarnowie, Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, Tarnowskie Centrum Kultury, Tarnowskie Towarzystwo Fotograficzne, Tarnowskie Centrum Dialogu, Centrum Sztuki Mościce, Galeria Bema20, Galeria Hortar, Galeria ARTEKA, Galeria-Figiel-Atelier, Wydział Sztuki Akademii Tarnowskiej, Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie, Tarnowskie Centrum Informacji; FILAR, SZUMLAŃSKI, ZACHARA, KUSEK Adwokacka Spółka Partnerska zapraszają naMIĘDZYNARODOWĄ NOC MUZEÓW 2024Tarnów i oddział Muzeum Ziemi Tarnowskiej – Zamek w Dębnie / 11-19 maja 2024Które miejsce odwiedziliście w czasie Nocy Muzeów w Tarnowie? Pokażcie i oznaczcie hasztagiem: #nocmuzeówtarnów 9 dni 21 miejsc43 wystawy49 wydarzeń Wystawy, wernisaże, spotkania z artystami, koncert, spacer, kino plenerowe, retro gry, opowieści o duchach i dybukach oraz wiele niespodzianek!WSTĘP WOLNY na wydarzenia i wystawySOBOTA 11 maja19.00KATEDRA, pl. Katedralny 5Koncert muzyki renesansu i romantyzmu / Józef Władysław Krogulski – Chłopięcy Chór Katedralny Pueri Cantores Tarnovienses / z okazji 500-lecia Domu Mikołajowskiego NIEDZIELA 12 maja 13.00BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH / Multimedialne Centrum Artystyczne, ul. Wałowa 25Warsztaty kulinarne w stylu zero waste z ENO Tarnowskie (liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: [email protected]) PONIEDZIAŁEK 13 maja18.30TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5Wernisaże dzień po dniu: Krzysztof Madej, Agnieszka Moskal WTOREK 14 maja18.30TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5Wernisaże dzień po dniu: Gosia Sikora, Marek Tumiłowicz ŚRODA 15 maja 18.30TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5Wernisaże dzień po dniu: Bożena Kaczmarczyk, Jarosław Wrona CZWARTEK 16 maja 17.00GALERIA HORTAR, ul. Legionów 32Prof. Marta Makarczuk „W pejzażu” – wernisaż (cykl „Rodziński i Przyjaciele”)18.30TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5Wernisaże dzień po dniu: Jan Pękala, Gabriela Półkoszek PIĄTEK 17 maja16.00MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / SIEDZIBA, Rynek 3Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Nośniki pamięci” – prace z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej 17.00MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, Rynek 20-21Wernisaż wystawy „Albrecht Dürer – grafiki” (cykl „Skarby Muzeum Ziemi Tarnowskiej”)17.00-20.00TARNOWSKIE CENTRUM DIALOGU / Willa Goldmanówka, ul. Gumniska 3018.00 i 19.00 – oprowadzanie po wystawie Jana Głuszaka Dagaramy 17.00-22.00LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH, ul. Westwalewicza 6NOC W PLASTYKU17.00-22.00 – kiermasz17.00 – warsztaty multimedialne dla dzieci i młodzieży (12+)18.00 — warsztaty dla dzieci „Zwierzęta w sztuce”18.00 i 19.00 — oprowadzanie po szkole (wystawy, pracownie)19.30 — wernisaż wystawy prac Teresy Szafrańskiej20.00 — wernisaż wystawy prac Mai Natkaniec20.15 — wernisaż wystawy Oliwii Smoleń21.00 i 21.30 — Kino plenerowe: animacje z pracowni projektowania multimedialnego i projektowania graficznego - animacje dyplomowe 18.00WYDZIAŁ SZTUKI / Akademia Tarnowska, ul. Mickiewicza 8, dziedziniec budynku A (wejście od ul. Mickiewicza lub ul. Goldhammera)Wernisaż wystawy plenerowej „Pomniki”; artyści/artystki: Agnieszka Bartak-Lisikiewicz, Magdalena Burdzyńska, Dorota Hadrian, Antonina Janus-Szybist, Kamil Kukla, Kinga Nowak, Łukasz Podolak, Maja Starakiewicz, Bożydar TobiaszPo wernisażu live set Kamila Kukli18.30TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 5Wernisaże dzień po dniu: Rafał Koścień, Ewa Serafińska SOBOTA 18 maja9.00-22.00MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / MUZEUM ETNOGRAFICZNE, ul. Krakowska 109.00-18.00VI Dzień Hetmański w Tarnowie (w programie m.in. turniej łuczniczy o „Buławę Hetmańską”, korowód hetmański, obozowisko średniowieczne, udział grup rekonstrukcji historycznej, pokazy i warsztaty rzemiosł dawnych)17.00-22.00Wystawa stała, wystawa czasowa „Kult maryjny w wierzeniach ludowych”15.00-22.00BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH / Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1Kinga Nowak „Equinox”20.30 - „Lekcja rysunku na lodzie” - prezentacja filmu, spotkanie z artystką Dorotą Kozieradzką i łyżwiarkami UKS Mors Dębica 16.00-21.00TARNOWSKIE CENTRUM KULTURY, Rynek 516.00-18.00 – „Portret z przedmiotem”18.30 – wernisaż wystawy zbiorowej grupy otwARTej pracowni fotograficznej 17.00-22.00GALERIA HORTAR, ul. Legionów 32Wystawy: prof. Marta Makarczuk „W pejzażu” (cykl „Rodziński i Przyjaciele”), „Stanisław Rodziński - dobry duch”, „Dekalog w obrazach” 17.00-22.00CENTRUM SZTUKI MOŚCICE, ul. Traugutta 1Jacek Sroka „Komiks z mojego życia” - wystawa malarstwa„Świat zmysłów” - wystawa interaktywna„Książka dotykowa” - wystawa edukacyjnaMichalina Madura-Motyka „Woman” (fotografia, tryptyk) - Red Gallery„Poema naiwne” - Czesław Miłosz - wystawa plenerowa 17.00-22.00FILAR, SZUMLAŃSKI, ZACHARA, KUSEK Adwokacka Spółka Partnerska, ul. Krakowska 11 (naprzeciwko Muzeum Etnograficznego), II piętroPrezentacja cyfrowej rekonstrukcji zamku na Górze św. Marcina - Michał Szumlański, wystawa KURDYBANÓW, wystawa malarstwa m.in. Maciej Zieliński 17.00-22.00MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / REGIONALNE CENTRUM EDUKACJI O PAMIĘCI, ul. Mościckiego 29Wystawa stałaUdział Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej SRH im. 16 Pułku Piechoty18.00 – zajęcia edukacyjne „O Polsce, Małopolsce i Tarnowie legenda opowie”20.00 – gra edukacyjna „Polska to my” 17.00-22.00MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / MUZEUM ZAMEK W DĘBNIE, Dębno 189Wystawa stała, wystawa czasowa „Droga do świętości” oraz spotkanie z autorką – Moniką Koczwarą, miniscenki poświęcone pracy zamkowej aptekarki/zielarki i kucharki, powieści o najcenniejszych muzealiach, muzyka fortepianowa na żywo 18.00-23.00MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / MUZEUM HISTORII TARNOWA I REGIONU, Rynek 20-21Wystawa stała, wystawa czasowa „Albrecht Dürer – grafiki” (cykl „Skarby Muzeum Ziemi Tarnowskiej”), wystawa planszowa „Rząd na emigracji. Kancelaria poza krajem” (nt. materiałów związanych z działalnością rządu Ukraińskiej Republiki Ludowej w Tarnowie z lat 1917-1922 ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie), „Znajdź różnicę” – łamigłówka historyczna dla najmłodszych (liczba uczestników ograniczona), spotkanie z żołnierzem armii austro-węgierskiej – rekonstrukcja19.00 i 21.00 - miniwykład nt. historycznych polichromii w budynku w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu (30 min)18.00-23.00MUZEUM ZIEMI TARNOWSKIEJ / MUZEUM RATUSZ – GALERIA SZTUKI DAWNEJ, Rynek 1Wystawa stała, prezentacja replik obiektów historycznych, zdjęcia portretowe w monidle, wejście na wieżę (wstęp płatny)18.30-20.30 – dla najmłodszych – możliwość wykonania maszkarona 18.00-23.00MUZEUM DIECEZJALNE, pl. Katedralny 6„Giganci sztuki i wiary” – Jacek Malczewski i Ks. Józef Bąba (Rok Jacka Malczewskiego) - wystawa czasowaGaleria sztuki gotyckiej – AkademiolaSalon mieszczański – kolekcja Olgi Majewskiej - Dom MansjonariuszyKolekcja numizmatów z św. Janem Pawłem II – dar kolekcjonerski Bronisława Usarza - Dom MansjonariuszyAtrakcje w Domu Mikołajowskim z okazji 500-lecia istnienia - Dom Mikołajowski (1524-2024)18.00-1.00BEMA20, ul. Bema 2018.00 - wernisaż wystawy „Retro wspomnienia i retro granie” i nocne granie z Tomkiem Boksą (retroage.net) m.in. na Atari, Pegasus, Nintendo, PlayStation / Mario, Pong, River Raid, Duck Hunt18.00-22.00GALERIA ARTEKA, ul. Wałowa 16Anna Śliwińska „Venus w mieście”19.00 - finisaż wystawy i performans „Trzy gracje” 18.00-23.00GALERIA-FIGIEL-ATELIER, ul. Golhammera 2, I piętroPiotr J. Figiel „O kobiecie - okiem mężczyzny” 19.00-22.00BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH / Multimedialne Centrum Artystyczne, ul. Wałowa 25„Detale architektoniczne Tarnowa”19.30 - finisaż wystawy fotografii; artyści/artystki: Monika Łabno, Agnieszka Moskal, Gabriela Półkoszek, Ewa Serafińska, Paweł Wadas, Jarosław Wrona, Dawid Żerda 22.00-24.00CMENTARZ ŻYDOWSKI, ul. Szpitalna22.00 – oprowadzanie z przewodnikiemZbiórka przy bramie cmentarza (organizator spaceru: Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej)19.00-21.30KATEDRA, pl. Katedralny 5Specjalnie otwarta Krypta Biskupów Tarnowskich19.30 – oprowadzanie po Katedrze NIEDZIELA 19 maja9.00-17.00BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH / Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4„A Wy co macie na ścianie?” – wystawa prac z kolekcji Kingi i Marcina Mruków oraz prac z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej12.00 - wernisażWsparcie informacyjne dla zwiedzającychTarnowskie Centrum Informacji, Rynek 7Poniedziałek-piątek 8.00-18.00Sobota-niedziela 9.00-17.00Szczegóły wydarzeń: na stronach internetowych i w social mediach organizatorówOprawa graficzna: Bartłomiej BałutTarnowską Noc Muzeów inicjuje i koordynuje Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie. Piknik przy SKATEPARKU w Brzesku Piknik przy SKATEPARKU w Brzesku Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.05.2024 Więcej informacji na plakacie
Reklama
Tragedia w Dębnie podczas prac rozbiórkowych budynku gospodarczego. Jedna z poszkodowanych kobiet nie żyje Tragedia w Dębnie podczas prac rozbiórkowych budynku gospodarczego. Jedna z poszkodowanych kobiet nie żyje Data dodania artykułu: 01.05.2024 19:114 osoby trafiły do szpitala po wypadku na A4 pod Tarnowem. Jeden z samochodów wypadł z autostrady! 4 osoby trafiły do szpitala po wypadku na A4 pod Tarnowem. Jeden z samochodów wypadł z autostrady! Data dodania artykułu: 03.05.2024 18:02Śmiertelny wypadek w Bochni. Nie żyje 17-latek Śmiertelny wypadek w Bochni. Nie żyje 17-latek Data dodania artykułu: 03.05.2024 09:24Grupa Azoty S.A. z ogromnymi stratami. Jest raport finansowy! Grupa Azoty S.A. z ogromnymi stratami. Jest raport finansowy! W IV kwartale 2023 roku Grupa Azoty wypracowała skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 3 083 mln zł i wynik EBITDA w wysokości minus 10 mln zł, przy marży EBITDA minus 0,3%. Wyniki Grupy Azoty w IV kwartale 2023 roku obciążone zostały istotnymi odpisami aktualizującymi wartość niefinansowych aktywów trwałych. Informacja o utworzeniu odpisów aktualizujących te aktywa została podana przez Emitenta raportem bieżącym z 5 kwietnia 2024 roku.Data dodania artykułu: 25.04.2024 12:02Jechał nissanem i pił wódkę na A4 pod Tarnowem Jechał nissanem i pił wódkę na A4 pod Tarnowem Zatrzymaniem pijanego kierowcy zakończyła się policyjna interwencja na tarnowskim odcinku autostrady, po zgłoszeniu przez innego kierującego, o niebezpiecznej, zygzakiem jeździe czarnego niessana. Jego kierowca jechał i spożywał wódkę. Po zatrzymaniu wydmuchał ponad 1,30 mg/l alkoholu.Data dodania artykułu: 25.04.2024 11:04Plany tarnowian na majówkę [SONDA] Plany tarnowian na majówkę [SONDA] W tym roku kalendarz majówkowy jest wyjątkowo łaskawy. 1 maja wypada w środę, co dla wielu oznacza, że biorąc zaledwie jeden dzień urlopu, do dyspozycji będą mieli 5 dni wolnego. Zapytaliśmy mieszkańców Tarnowa o to, w jaki sposób wykorzystają tę okazję.Data dodania artykułu: 29.04.2024 16:09
Wakacyjny kurs rysunku Elipsa 2024 Wakacyjny kurs rysunku Elipsa 2024 Cena: 490 PLNZapraszamy osoby zainteresowane kandydowaniem na studia lub sprawdzeniem się w meandrach rysunku odręcznego w trakcie kursu wakacyjnego 2024 w lipcu lub w sierpniu. Zajęcia odbywają się w Pracowni Elipsa przy ul. Felicjanek 15/13 w ścisłym centrum Krakowa.Kardiolog Bydgoszcz Nasz Lekarz Przychodnia Kardiolog Bydgoszcz Nasz Lekarz Przychodnia Potrzebujesz szybkiej i wygodnej opieki kardiologicznej? NaszLekarz oferuje łatwy dostęp do doświadczonych kardiologów, zapewniając terminy wizyt dostosowane do Twoich potrzeb, abyś mógł szybko skorzystać z usług medycznych. W naszym centrum zdrowia priorytetem jest tworzenie przyjaznej i profesjonalnej atmosfery. Nasz personel dba o Twój komfort, zapewniając warunki sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Posiadamy nowoczesne wyposażenie medyczne, co umożliwia skuteczną diagnostykę i leczenie. Śledzimy najnowsze technologie, aby zapewnić najwyższą jakość świadczonych usług. Zaufaj naszemu doświadczeniu i profesjonalizmowi - umów się na wizytę u naszego kardiologa już dziś! https://naszlekarz.pl/usluga/kardiologia-bydgoszcz/POZYCZKI POZABANKOWE POD HIPOTEKE NIERUCHOMOSCI POZYCZKI POZABANKOWE POD HIPOTEKE NIERUCHOMOSCI Cena: 100 PLNZajmujemy sie finansowaniem przedsiebiorców i rolników bankowo i z prywatnego kapitalu Oferujemy pożyczki pod zabezpieczenie hipoteka na nieruchomosci i finansowanie dla kazdej firmy,rolnikow,na rozpoczecie dzialalnosci, bez sprawdzania baz bankowych,liczenia zdolnosci kredytowej ,z zadlużeniami zus i us,bez wykluczania branż. Pożyczka na inwestycje firmowe w tym developerskie Zakup materiałow i sprzetu, realizacja kontraktów i zlecen Poprawienie płynnosci Splaty zobowiązan typu zus,us,komornik,inne kredyty refinansowanie innych pozyczek hipotecznych Pozyczamy rowniez na reszte ceny zakupu nieruchomosci Zabezpieczenie w postaci nieruchomosci dowolnego rodzaju -domy mieszkania także bez zalozonej kw,lokale uzytkowe,dzialki budowlane,inwestycyjne oraz grunty rolne a takze nieruchomosci komercyjne typu biurowce,hotele,pensjonaty Nieruchomosc moze byc wystawiona do sprzedazy. Jako nieliczni oferujemy pożyczke na drugim miejscu hipotecznym po banku w szczegolnych wypadk
Drewniany domek całoroczny letniskowy Producent  5m/7m 15/20 Drewniany domek całoroczny letniskowy Producent 5m/7m 15/20 Cena: 57000 PLNNowy piętrowy domek o powierzchni 35m2 (5m/7m) do samodzielnego montażu. Całoroczny, wykonany z certyfikowanej konstrukcji szkieletowej. Istnieje opcja ocieplenia (9,5-12cm). W zestawie schody rozkładane, plastikowe okna i drewniane okiennice. Stabilna konstrukcja podłogi i dachu z ułatwionym montażem. Możliwość zmiany koloru okien. Zapraszamy do kontaktu : Producent Domków Drewnianych Zylajek www.domki-zylajek.com tel 663757357SKUP MOTOCYKLI MOTOROWERÓW SKUTERÓW QUADÓW ATV SKUP MOTOCYKLI MOTOROWERÓW SKUTERÓW QUADÓW ATV SKUP MOTOCYKLI MOTOROWERÓW SKUTERÓW QUADÓW ATV! Każda marka i model! Skupujemy także Chińskie! Sprawne, uszkodzone, powypadkowe lub do złomowania! Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Cała małopolska, śląskie 24h/7 Tel: 506816452 Zapraszamy do kontaktu 24h/7 DZIŚ DZWONISZ DZIŚ SPRZEDAJESZ!!!SKUP SAMOCHODÓW TERENOWYCH 4X4 TERENOWE TERENOWY TERENOWYCH SKUP SAMOCHODÓW TERENOWYCH 4X4 TERENOWE TERENOWY TERENOWYCH MAŁOPOLSKA ŚLĄSKIE 24H/7 SKUP SAMOCHODÓW TERENOWYCH 4X4 TERENÓWKI TERENOWE SUV TERENOWY! Wszystkie marki i modele! Fabryczne lub przerobione do jazdy w terenie! W każdym stanie- sprawne, uszkodzone, powypadkowe lub do złomowania! Dojeżdżamy na miejsce, płacimy gotówką od ręki! Cała małopolska, śląskie, opolskie, podkarpackie Kontakt 24h/7 Dziś dzwonisz- dziś sprzedajesz! Tel: 506816452 skup kupię kupno odkup aut auto auta samochód samochodów samochody samochodowy samochodem auta terenowe terenowy terenowych terenowa 4x4 suv suvy suvów
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°CMiasto: TARNÓW

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama