Pożyczki pozabankowe. Jakie masz prawa?

  • 18.06.2018, 14:46 (aktualizacja 18.06.2018 15:39)
  • ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Pożyczki pozabankowe. Jakie masz prawa?
Jako klient firmy pożyczkowej masz nie tylko obowiązki, ale też prawa. Warto poznać je przed podpisaniem umowy.

Duże wydatki mogą pojawić się w naszym życiu niespodziewanie. Sposobem na ich sfinansowanie może być wzięcie kredytu. To rozwiązanie ma jednak pewne wady. Procedury bankowe nie należą do najkrótszych, a na domiar złego nie wszyscy klienci mogą liczyć na przyznanie finansowania. Przeszkodą mogą okazać się między innymi zbyt niskie dochody, brak umowy o pracę bądź nieodpowiedni wiek.


Jeśli z którejś z wymienionych przyczyn bank odmówił ci finansowania, najlepiej zrobisz decydując się na ofertę firm pożyczkowych. Tym bardziej, że niewielkie wymagania wobec klientów coraz częściej łączą się z dość niskimi kosztami oraz atrakcyjnymi promocjami. Rynek pożyczek pozabankowych jest też dobrze uregulowany, a osoby z nich korzystające mają te same prawa, co klienci banków. Oto trzy najważniejsze.


Wcześniejsza spłata pożyczki
Pożyczkę, którą zaciągałeś na okres trzydziestu dni, być może uda ci się spłacić we wcześniejszym terminie. Każdy z nas ma prawo do wcześniejszej spłaty, o czym więcej przeczytasz na http://www.finanovacash.pl/wczesniejsza-splata-pozyczki-jakie-sa-koszty/. Co więcej, firma pożyczkowa ma obowiązek ponownie przeliczyć opłaty i ewentualnie zwrócić ci ich część.


Decydując się na to rozwiązanie pamiętaj jednak, że wcześniejsza spłata pożyczki może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Ze względu na to, że ustawa ogranicza wysokość wszystkich opłat w skali rocznej, firmy wprowadzają takie opłaty właściwie tylko w przypadku pożyczek ratalnych. Większość chwilówek wcześniej spłacisz zaś nie ponosząc ponadprogramowych kosztów.


Odstąpienie od umowy
Po podpisaniu umowy w dowolnym momencie możesz też od niej odstąpić. Co ważne, nie musisz informować pożyczkodawcy o przyczynach swojej decyzji, a ten nie może doliczyć w związku z tym dodatkowych kosztów. Ma jednak prawo do naliczania odsetek za okres, w którym korzystasz z udzielonych pieniędzy. W twoim interesie jest zatem jak najszybszy zwrócenie kwoty.


Odstąpienie umowy wymaga wypełnienia i przesłania specjalnego formularza. Ten powinien być dostarczony przez pożyczkodawcę wraz z kompletem dokumentów i formularzem informacyjnym. Jeśli jednak z jakichś przyczyn go nie posiadasz, bez problemu znajdziesz go w sieci.


Prawo do pełnej informacji
Wspomniany formularz wiąże się z kolejnym z twoich praw – dostępem do kompleksowej informacji o pożyczce. Dane o wszystkich związanych z nią opłatach i warunkach spłaty zobowiązania muszą znaleźć się we wszystkich materiałach reklamowych oraz formularzu, który musi być udostępniony ci przez pożyczkodawcę przed podpisaniem umowy.


O kosztach sporo powie ci RRSO – roczna rzeczywista stopa oprocentowania. Wartość ta określa całkowitą wysokość opłat, które spłacisz pożyczkodawcy w skali roku. Zalicza się do niej nie tylko oprocentowanie i prowizję, ale też opłatę przygotowawczą oraz koszty pozostałych usług. RRSO jest bardzo miarodajnym wskaźnikiem w przypadku pożyczek ratalnych. Nie do końca jednak sprawdza się w ocenie chwilówek, bo ze względu na krótki termin ich spłaty okazuje się nieproporcjonalnie wysoka w stosunku do realnych kosztów.

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Anna
Anna 9.07.2018, 13:41
Poradnik jak uzyskać pożyczkę pozabankową nawet przy zajęciu komorniczym.Poradnik znajduje się na stronie: https://poradnik-novacash.pl

Pozostałe