Tarnowski chór podbił Tajwan

  • 07.08.2019, 19:16 (aktualizacja 07.08.2019, 19:38)
  • Natalia Tryba
tar-2019-08-07_puellki_w_tajwanie_got.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Na przełomie lipca i sierpnia 2019 r. kameralny skład Dziewczęcego Chóru Katedralnego PUELLAE ORANTES uczestniczył w międzynarodowym konkursie chóralnym w Tajwanie, gdzie odniósł spektakularny sukces zdobywając dwa złota - w kategorii chórów młodzieżowych i uniwersyteckich oraz kategorii muzyki etnicznej, a także srebro w kategorii muzyki sakralnej. Ponadto chór otrzymał nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór tajwański przez chór pochodzący spoza Tajwanu.

W konkursie wzięły udział chóry z Tajwanu, Chin, Południowej Korei, Makao, Filipin, Indonezji i Polski. Występy oceniało międzynarodowe jury, składające się z kompozytorów, dyrygentów, wokalistów z Filipin, Finlandii, Łotwy, Tajwanu, Wenezueli i Węgier. Sukces chóru „Puellae Orantes” jest tym większy, że występowało tylko trzynaście dziewcząt, które rywalizowały z mieszanymi chórami w dużych składach (od 35 do 50 osób). W każdej z kategorii, zgodnie z wymogami regulaminowymi, należało wykonać utwór obowiązkowy, tajwańskiego kompozytora. Większość repertuaru konkursowego prezentowanego przez "Puellae Orantes" stanowiły utwory polskich kompozytorów, skomponowanych lub zaaranżowanych na zamówienie chóru. Dziewczęta śpiewały po polsku, włosku, angielsku, chińsku, tajwańsku i łacinie. Najbardziej entuzjastycznie przez publiczność odbierane były polskie utwory inspirowane folklorem, prezentowane w specjalnie na ten cel uszytych krakowskich strojach.

Organizatorem TAIPEI INTERNATIONAL CHORAL COMPETITION jest Fundacja Filharmonii w Tajpej, będąca główną siłą promującą muzykę chóralną w Tajwanie. Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Tajpej, organizowany corocznie przez tę fundację od 1996 roku, jest największą platformą międzynarodowej wymiany kulturalnej w Tajwanie i stał się jednym z najbardziej prestiżowych festiwali muzycznych w Azji. W 2018 r. Fundacja postanowiła powołać Międzynarodowy Konkurs Chóralny TAIPEI, którego partnerem jest Ministerstwo Kultury Tajwanu.

Repertuar konkursowy zostanie zaprezentowany podczas koncertu w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, 28 września.

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe