Nowe otwarcie w negocjacjach o zbiornik w Joninach

  • 16.07.2019, 11:30
  • UM Ryglice
Nowe otwarcie w negocjacjach o zbiornik w Joninach

W dniu 4 lipca 2019 r., wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej w Ryglicach - Markiem Dudowiczem spotkaliśmy się w sejmie RP z Wiceministrem ds. Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - Panią Anną Moskwą. Pani Minister zajmuje się sprawami retencji i ochrony przeciwpowodziowej oraz nadzoruje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, prowadzące działania z zakresu ochrony przed powodzią i suszą oraz ochrony jakości naszych zasobów wodnych. Rozmowa dotyczyła budowy w Joninach zbiornika retencyjnego. W spotkaniu uczestniczył poseł na sejm Pan Wiesław Krajewski, któremu dziękuję za zorganizowanie spotkania z Panią Minister, wizyty w sejmie oraz poparcie dla naszego wniosku o wpisanie budowy zbiornika na priorytetową listę budowy obiektów tego typu, co zaowocować może szybką realizacją budowy.

Na trwającym ponad 2 godziny spotkaniu przedstawiliśmy argumenty przemawiające za koniecznością budowy zbiornika, w tym szczegółowe wyliczenia dot. start poniesionych przez gminę Ryglice w infrastrukturze drogowej, mostowej oraz komunalnej, jak również w mieniu prywatnym mieszkańców naszej gminy. Oczywistym jest, że budowa zbiornika retencyjnego w Joninach znacząco ograniczyłaby te straty. Cieszy nas pozytywna reakcja na propozycję budowy zbiornika, uczestniczącego w spotkaniu Prezesa Wód Polskich Pana Przemysława Dacy. Zgodnie z poczynionymi ustaleniami, konieczne jest ponowne złożenie wniosku o wpis budowy zbiornika w Joninach na ministerialną listę zadań priorytetowych. Zgodnie ze wskazówkami Pani Minister, będzie to zbiornik wielofunkcyjny - mokry, a nie jak dotychczas wnioskowano - suchy. Jest to doskonała informacja, szczególnie w obliczu rokrocznie nawiedzającej teren gminy klęski suszy. Dodatkowo mokry zbiornik retencyjny można wykorzystać także na cele rekreacyjne, co jest szczególnie istotne w kontekście rozbudowywanej przez nas bazy turystycznej gminy.

Chciałbym tym samym zapewnić mieszkańców naszej gminy, że dołożę wszelkich starań, aby zbiornik w Joninach został wybudowany. Wierzę, że jest to możliwe, w czym utwierdza nas poparcie posła Wiesława Krajewskiego, który pełniąc dyżury poselskie w Urzędzie Miejskim w Ryglicach, niejednokrotnie spotkał się z właścicielami gospodarstw domowych położonych w bezpośrednim sąsiedztwie wylewających podczas powodzi potoków. Ich strach o własne życie i dobytek sprawiają, że Pan poseł aktywnie zaangażował się w sprawę budowy zbiornika w Joninach. Za tę nieocenioną pomoc jeszcze raz dziękuję.

 

Burmistrz Ryglic

Paweł Augustyn

 

UM Ryglice

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe