Prezydent Tarnowa nie zgadza się na zmianę lokalizacji dwóch karetek pogotowia

  • 27.10.2021, 13:10 (aktualizacja 27.10.2021, 13:16)
  • Źródło: UMT
Prezydent Tarnowa nie zgadza się na zmianę lokalizacji dwóch karetek pogotowia
Władze wojewódzkie planują zabranie z tarnowskiego pogotowia dwóch karetek wraz z zespołami wyjazdowymi, które teraz miałyby stacjonować w Lisiej Górze i Pleśnej. Posunięciu temu kategorycznie sprzeciwia się prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

Wydział Zdrowia Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie poinformował starostę tarnowskiego i prezydenta Tarnowa, iż przeprowadził analizę funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w województwie małopolski, czego skutkiem ma być kilka zmian m.in. związanych z przesunięciem karetek i zespołów wyjazdowych do innych miejscowości. Wśród propozycji jest m.in. zabranie z tarnowskiego pogotowia dwóch karetek wraz z zespołami wyjazdowymi, które miałyby docelowo stacjonować w Lisiej Górze i Pleśnej.

Prezydent Tarnowa w opinii przesłanej do wydziału zdrowia województwa wyraził zdecydowany sprzeciw wobec proponowanych zmian, które spowodować mogą narażenie mieszkańców Tarnowa na brak bezpieczeństwa zdrowotnego. - Pozbawienie stutysięcznego miasta dwóch działających w ciągu dnia zespołów ratownictwa medycznego musi spowodować drastyczne ograniczenie dostępności świadczeń z zakresu ratownictwa medycznego i znaczne wydłużenie czasu oczekiwania na karetkę w Tarnowie – mówi Roman Ciepiela. - Ze statystyki wyjazdów karetek interweniujących w Tarnowie, gminie Tarnów oraz gminie Lisia Góra wynika, że ponad 81 % wyjazdów, to wyjazdy do zgłoszeń w Tarnowie. Przesunięcie zatem zespołu z bazy przy ul. Błonie do Lisiej Góry spowoduje znaczne wydłużenie przeciętnego czasu oczekiwania na interwencję w przeważającej liczbie przypadków.

Prezydent dodaje, iż niezrozumiałe jest też przekwalifikowanie zespołu ratownictwa medycznego działającego w ciągu dnia (godz. 7-19) na zespół nocny (godz. 19-7)) w sytuacji, gdy interwencje dzienne na terenie Tarnowa i wspomnianych dwóch gmin stanowią 63,5 % wszystkich wyjazdów. Z danych wyjazdowych wynika też, że w ciągu doby średnio jest jedno nocne wezwanie karetki na teren gminy Lisia Góra. Proponowana zmiana nie uwzględnia też faktu, że planowany do przeniesienia z bazy przy ul. Błonie w Tarnowie do Lisiej Góry zespół, obsługuje również węzeł autostrady A4 „Tarnów-Centrum” i znaczny odcinek samej autostrady. Z ul. Błonie jest nie tylko blisko do węzła autostrady, znacznie lepszy jest też układ komunikacyjny.

- Również przeniesienie karetki do Pleśnej jest złym pomysłem – podkreśla Roman Ciepiela. - Ze statystyk wynika, że wyjazdy do wezwań na terenie gminy Pleśna to tylko 4,68 % wyjazdów do wezwań w Tarnowie i gminie Tarnów.

Źródło: UMT

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe